Znasz już angielski lub niemiecki i zastanawiasz się, jakiego języka obcego zacząć się uczyć, aby podnieść swoje notowania na rynku pracy? Postaw na język niderlandzki! Wbrew pozorom, jest łatwiejszy do nauki, niż mogłoby się wydawać, choć trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw. Jakich? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

 

Kilka słów o języku niderlandzkim

Chociaż daleko mu do popularności angielskiego, hiszpańskiego czy chińskiego, trudno nazwać język niderlandzki niszowym. Szacuje się, że mówi nim około 28 mln ludzi na świecie, z czego 22 mln to rodzimi użytkownicy. Jest językiem urzędowym w aż 10 krajach i terytoriach: w Holandii, Belgii, Surinamie, Indonezji, Arubie, Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius oraz Sint Maaren.

Co ciekawe, na bazie języka niderlandzkiego powstał afrikaans - język afrykanerski, który usłyszymy w RPA. W aż 90% jego słownictwo pochodzi właśnie z mowy Holendrów.

 

Czy język niderlandzki jest trudny do nauki?

To, czy uznasz język niderlandzki za trudny do nauki, czy nie, zależy w dużym stopniu od kilku indywidualnych czynników: Twojego ogólnego doświadczenia z nauką języków obcych, nastawienia, doboru metody nauki oraz tego, czy i jakie inne języki obce już znasz. Obiektywnie, najwięcej trudności sprawiają Polakom następujące aspekty:

  • wymowa - niderlandzka wymowa może stanowić pewne wyzwanie dla osób początkujących. Nie nastawiaj się na to, że od razu zrozumiesz, co mówią Holendrzy. Charakterystyczną cechą jest “charczenie” słyszalne przede wszystkich w przypadku głoski “g”. Opanowanie go wymaga sporo pracy. Kolejną trudnością jest prawidłowa wymowa dyftongu “ui”. Pamiętaj jednak, że nikt nie będzie wymagał od Ciebie perfekcyjnej wymowy, nawet bez niej zostaniesz zrozumiany. 
  • szyk zdania - to najtrudniejszy aspekt niderlandzkiej gramatyki, który przyjdzie Ci opanować. Szyk zdania jest zmienny i zależy od tego, jakiego spójnika w zdaniu złożonym użyjemy. W krótkich zdaniach również czyhają zasadzki, np. często stosowana inwersja.
  • czasowniki nieregularne - jeśli uczyłeś się języka angielskiego lub niemieckiego, tabelka z trzema formami czasowników nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem. Teoretycznie istnieje tylko 11 niderlandzkich czasowników nieregularnych, pozostałe kilka stron z tabelą tworzą tzw. czasowniki mocne, jednak nie zmienia to wiele, kiedy trzeba się ich nauczyć na pamięć.
  • słownictwo - język niderlandzki kocha złożenia, co sprawia, że funkcjonuje w nim sporo słów o imponującej długości, np. grootaandeelhouder  (“główny akcjonariusz”) czy overeenstemmingsbeoordelingsprocedures (“procedury oceny zgodności”), albo: kindercarnavalsoptochtvoorbereidingswerkzaamhedenplan (“plan prac przygotowawczych do parady karnawałowej dla dzieci”). Na szczęście, na tym lista rzeczy trudnych do nauki dobiega końca!

 

Dlaczego niderlandzki jest łatwiejszy, niż myślisz!

“Plan prac przygotowawczych do parady karnawałowej dla dzieci” po niderlandzku mógł zachwiać Twoją wiarą w to, że tego języka da się w ogóle nauczyć. Rozumiemy to, dlatego spieszymy z przedstawieniem powodów, dla których okazuje się on całkiem prosty do nauczenia!

  • gramatyka - jest obiektywnie całkiem łatwa: brak rodzajników czy nieskomplikowane zasady dotyczące stopniowania przymiotników i przysłówków sprawiają, że nauka tego języka okazuje się całkiem przyjemna.
  • brak wyjątków w pisowni - każdy, kto uczył się języka francuskiego wie, jak frustrujące mogą być rozbieżności i wyjątki od wyjątków w tym zakresie. Niderlandzki jest pod tym względem znacznie bardziej przyjazny dla osób, które postanowiły go opanować.
  • słownictwo - bardzo wiele słów w niderlandzkim brzmi podobnie lub jest niemal identyczne z niemieckimi odpowiednikami. Duża ilość słownictwa pochodzi z lub jest podobna do języka angielskiego, a jeśli znasz któryś z języków skandynawskich, niderlandzki będzie brzmiał dla Ciebie całkiem znajomo.

 

Chciałbyś uczyć się niderlandzkiego, ale nie wiesz, od czego zacząć? Po prostu wypełnij formularz i przekonaj się, że kursy i szkolenia językowe w ProfiLingua to dokładnie to, czego szukasz!