W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego staje się oczywistością. Niektórzy śmiałkowie  uczą się kilku języków jednocześnie. Jeśli jesteś jednym z nich, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak robić to mądrze i skutecznie.

 

Postaw na kontrast

Chwytanie kilku srok za ogon może być ryzykowne, jeśli nie jest dobrze przemyślane. To samo dotyczy uczenia się kilku języków naraz, dlatego nie łącz ich ze sobą w byle jaki sposób. Najprościej wybrać języki, pomiędzy którymi występuje duży kontrast.

Dajmy na to, włoski i japoński. Ponieważ to dwa różne światy, ćwiczenia i „pamięciówki” na pewno nie będą nudne. Poza tym mniejsze prawdopodobieństwo, że omyłkowo wpleciesz słówka z włoskiego do wypowiedzi w języku japońskim…

Może się jednak zdarzyć, że masz do wyboru dwa języki obce, które są do siebie łudząco podobne. Wtedy przyda Ci się inna strategia.

 

Łącz wyższy poziom z niższym

Uczenie się języków podobnych do siebie może mieć swoje dobre strony. Tym bardziej gdy jeden z nich opanowałeś na poziomie B1 lub wyżej. Język, który znasz lepiej, będzie dla Ciebie trampoliną do dalszego sukcesu. Przykład? Nie odkładaj na później nauki francuskiego, kiedy  nadal uczysz się włoskiego czy hiszpańskiego. Wszystkie trzy należą do grupy języków romańskich i mają ze sobą sporo cech wspólnych, które możesz wykorzystać na swoją korzyść.

Za to unikaj łączenia pokrewnych języków na tym samym lub bardzo zbliżonym poziomie językowym. Dotyczy to w szczególności stosunkowo niskich poziomów zaawansowania, takich jak A1 czy A2. Dlaczego? Uczenie się kilku języków obcych od zera to zwielokrotniony wysiłek. Może Ci więc zabraknąć motywacji, gdy wszystkie nowe informacje zaczną się ze sobą mieszać...

 

Urozmaicaj sobie naukę

Inną strategią, jaką możesz obrać, jest kreatywne podejście. W końcu nauka jednego języka obcego nie musi Ci się kojarzyć z tym samym, co w przypadku pozostałych. Aby wychwycić podstawowe różnice, weź pod uwagę:

  • cel – spytaj siebie, do czego jest Ci potrzebna znajomość języków obcych. Rozpisz swoje cele, przyglądając się każdemu językowi z osobna.
  • korzyści – po co uczysz się danego języka? Na czym Ci zależy? Ponownie stwórz oddzielną listę dla każdego języka.
  • emocje – co odczuwasz na myśl o języku obcym? Odnotuj pozytywne odczucia związane z każdym językiem, którego się obecnie uczysz.

 

Kiedy udało Ci się odpowiedzieć na te pytania, pora na urozmaicenie sobie samej nauki:

  • słownictwo – na poziomie A1 i A2 uczysz się przewidywalnych i podstawowych zwrotów, dzięki którym tworzysz solidny fundament pod kolejne etapy zaawansowania. Jak pewnie się domyślasz, przy kolejnych poziomach dodajesz coraz więcej od siebie. Jeśli więc jeden język jest Ci potrzebny głównie do pracy, koniecznie wpleć słownictwo biznesowe. Za to gdy drugiego uczysz się wyłącznie w celach towarzyskich, poświęć więcej czasu na mowę potoczną.
  • gramatyka – dla wielu osób uczenie się reguł gramatycznych to czysta mordęga. Na szczęście nie musisz korzystać z uniwersalnego podręcznika, by nauczyć się kilku języków. Wręcz przeciwnie! Zaopatrz się w książki, które różnią się od siebie nie tylko pod względem treści, ale i wyglądem. Różnorodne i wizualnie przyciągające materiały to dobry sposób na uniknięcie nudy.
  • obca kultura – język to nie tylko treści merytoryczne, ale także żywe oraz dynamiczne otoczenie, za którym kryje się inna kultura. Dzięki temu każdy język obcy „ma coś w sobie” i może Ci się kojarzyć z czymś wyjątkowym. W tym celu myśl odważnie, czytaj dużo ciekawostek i szukaj „inności”.

Działaj twórczo, nieszablonowo i w oparciu o rozmaite źródła. Tam, gdzie pojawiają się nieuniknione podobieństwa – językowe czy materiałowe – dodawaj coś nowego. Innymi słowy, przy nauce kilku języków jednocześnie ważna jest różnorodność.

 

Nie porywaj się z motyką na słońce

Unikaj mało realistycznych postanowień w stylu: nauczę się w trzy miesiące języka chińskiego, niemieckiego i suahili. Mierz siły na zamiary i uwzględniaj podstawowe ograniczenia, takie jak zwykła potrzeba wypoczynku czy stopień trudności. Nie chciej za dużo w tym samym czasie, by uniknąć zniechęcenia do wszystkich języków naraz… W końcu nauka języków obcych ma być zarówno przyjemna, jak i skuteczna.

 

Masz zadatki na poliglotę? Kolejny język obcy to dla Ciebie szansa? Łap okazję, wypełnij formularz i skorzystaj z kursów oraz szkoleń językowych w ProfiLingua.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.