Język chiński odbierany jest jako wyjątkowo trudny do nauki. Choć to nie do końca prawda, bo mowa Państwa Środka ma jeden z najprostszych systemów gramatycznych na świecie, sama nauka alfabetu i pięciu różnych tonów wymaga sporo pracy i samodyscypliny. Warto pamiętać, że skoro miliardy ludzi na świecie zdołały opanować chiński, nie ma żadnego powodu, dla którego Ty miałbyś tego nie dokonać. Z naszego artykułu dowiesz się, jak urozmaicić naukę chińskiego i sprawić, by była ciekawsza i skuteczniejsza.

 

Język chiński z YouTube

YouTube zrewolucjonizował sposób, w jaki miliony ludzi na świecie wyszukują potrzebne im informacje. To także świetne narzędzie do nauki języków obcych, w tym tak niszowych, jak chiński. Możesz korzystać z tego źródła wiedzy na dwa sposoby - oglądając materiały zawierające żywy język, tworzone dla native speakerów języka chińskiego lub śledząc kanały przeznaczone dla osób, które chcą się go nauczyć. I jedne i drugie zapewnią Ci sporą dawkę przydatnej wiedzy i kontaktu z językiem w interesującej formie.

 

Siatki do nauki pisania i fiszki

Tym, co sprawia uczącym się chińskiego najwięcej trudności, jest bez wątpienia charakterystyczny alfabet, zupełnie niepodobny, ani z wyglądu, ani pod względem rządzących nim zasad do używanego przez Polaków alfabetu łacińskiego. Szybciej opanujesz właściwy sposób zapisu poszczególnych symboli, jeśli podczas nauki wykorzystasz specjalne siatki. Możesz pobrać je tutaj.

Naukę słownictwa urozmaicą fiszki z rysunkami i wyrazami po chińsku, które możesz przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowych, dostępnych w Internecie. Podczas nauki języka tak bardzo różniącego się od polskiego warto zadbać o jak najczęstszy i najbardziej intensywny kontakt z nim oraz regularne ćwiczenia. Poręczne fiszki pozwolą Ci uczyć się w każdej chwili, np. podczas przerwy na obiad w pracy lub w trakcie podróży autobusem.

 

Skorzystaj z metody wizualnej

Autorka tej metody, Shao Lan, stworzyła ją z myślą o chińskich dzieciach oraz obcokrajowcach zmagających się z “krzaczkami”. Nie jest to metoda nauki języka, lecz świetny sposób na oswojenie się z nieczytelnymi na pierwszy rzut oka symbolami. Metoda wizualna polega na przekształcaniu najważniejszych znaków alfabetu chińskiego w zrozumiałe, łatwe do zapamiętania piktogramy. Jest to tak naprawdę powrót do korzeni chińskiego piśmiennictwa, które opierało się właśnie na symbolach reprezentujących i przypominających z wyglądu konkretne obiekty. Więcej o metodzie wizualnej przeczytasz w książce autorstwa Shao Lan pod tytułem "Chineasy. Nowy sposób czytania po chińsku".

 

Aplikacje mobilne w Twoim smartfonie

Jeśli jesteś typowym przedstawicielem nowoczesnego społeczeństwa, prawdopodobnie rzadko rozstajesz się ze swoim smartfonem i łączy Cię z nim bliska więź oparta na wielu wspólnie spędzonych godzinach. Wykorzystaj to! Zainstaluj jedną z wielu dostępnych aplikacji do nauki języka chińskiego, np. Duolingo lub ChineseSkill. Zawarte w nich ćwiczenia są naprawdę ciekawe i zachęcają do systematycznej nauki, którą możesz rozpocząć i zakończyć w dowolnym, najwygodniejszym dla Ciebie momencie.

 

Chcesz uczyć się chińskiego szybko, skutecznie i przyjemnie? Najlepiej sprawdzi się połączenie profesjonalnego szkolenia językowego z maksymalnym otoczeniem się chińskim. O to drugie możesz zadbać samodzielnie, korzystając z internetu, aplikacji mobilnych, jak najwięcej słuchając, czytając i oglądając po chińsku. Dobrej jakości kursy chińskiego znajdziesz natomiast w ofercie szkoły ProfiLingua. Wybierz formę nauki, którą lubisz najbardziej - online lub stacjonarną.

 

Nie czekaj, skontaktuj się z nami już dziś i odbierz swój rabat na kurs wakacyjny!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.