Wszystko zaczyna się od decyzji, także nauka języka obcego. Jeśli ten krok masz już za sobą i postanowiłeś, że nie będziesz dłużej zwlekał z rozpoczęciem nauki rosyjskiego, pora na następny, czyli działanie. Jak najlepiej zacząć przygodę z rosyjskim? Oto kilka dobrych rad od doświadczonych lektorów szkoły ProfiLingua!


Czy język rosyjski jest trudny?

Bez względu na to, jaka jest Twoja motywacja do nauki rosyjskiego, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - to jeden z najprostszych języków do opanowania dla Polaków. Rosyjski i polski należą do tej samej rodziny języków słowiańskich, dzięki czemu ogólne zasady gramatyczne, składnia, a nawet część słownictwa powinny być dla Ciebie dość intuicyjne i zrozumiałe. Co więcej, język rosyjski brzmi całkiem podobnie do naszej mowy ojczystej, a także znacznie ułatwi Ci zadanie.

Największą trudnością dla osób początkujących jest opanowanie alfabetu, czyli cyrylicy. Litery, które są w nim stosowane, na pierwszy rzut oka znacznie różnią się od tych z alfabetu łacińskiego. Kiedy jednak zaczniesz się go uczyć, prędko znajdziesz sporo podobieństw pomiędzy nimi. Cyrylica liczy 33 litery, alfabet łaciński w wersji podstawowej - 26 (z polskimi znakami diakrytycznymi - 32), różnica jest więc minimalna. Już ten fakt stanowi ogromne ułatwienie w porównaniu z nauką innych języków, które nie posługują się alfabetem łacińskim, np. w języku chińskim trzeba zapamiętać aż 214 podstawowych znaków, które w żaden sposób nie przypominają polskich liter.

Nauka rosyjskiego - od czego zacząć?

Od czego zacząć naukę rosyjskiego, aby przebiegała ona gładko i skutecznie? Oto kilka naszych propozycji:

  • zapisz się na dobry kurs językowy, gdzie pod okiem doświadczonego lektora będziesz poznawał język rosyjski krok po kroku i ćwiczył wszystkie umiejętności, łącznie z mówieniem. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie musisz martwić się o ułożenie sensownego, efektywnego planu nauki. Wystarczy, że zaufasz swojemu nauczycielowi. Nie bez znaczenia jest też to, że w razie jakichkolwiek wątpliwości lub trudności, możesz liczyć na jego pomoc.

Jeśli z jakichś powodów wolisz bardziej interesuje Cię samoedukacja, Twój plan działania powinien wyglądać następująco:

  • nauka alfabetu
  • nauka pojedynczych słów i wyrażeń
  • nauka całych zdań
  • praca z dłuższymi wypowiedziami.

Możesz zaopatrzyć się w podręcznik do samodzielnej nauki, korzystać z zasobów internetu, postawić na aplikacje mobilne lub połączyć wszystkie te możliwości, co polecamy najbardziej. Na pewno musisz zaopatrzyć się w notatnik i długopis.

Naukę alfabetu warto rozpocząć od obejrzenia jednego z wielu dostępnych filmików na YouTube, aby zapoznać się z właściwą wymową poszczególnych liter. Kolejnym krokiem jest nauka pisania cyrylicy. Możesz posłużyć się w tym celu specjalnymi wzorami, które są dostępne w internecie. Do nauki alfabetu rosyjskiego warto się przyłożyć, ponieważ bez jego znajomości trudno ci będzie poznawać ten język.

Kiedy cyrylica nie będzie miała przed Tobą już żadnych tajemnic, przejdź do nauki wymawiania i pisania pojedynczych słów i zwrotów. Im więcej będziesz ćwiczył pisanie po rosyjsku, tym łatwiej przyjdzie Ci nauka nowego słownictwa. Ponownie możesz posłużyć się filmami dla początkujących, które znajdziesz w internecie. Warto też korzystać
z podręcznika/samouczka.

Kolejnym etapem jest praca z całymi zdaniami, a następnie - z całymi blokami tekstu. Zadbaj o rozwój wszystkich kompetencji językowych. Staraj się rozłożyć równomiernie pracę na naukę tekstów pisanych, czyli czytanie oraz rozumienia ze słuchu. Jeśli uczysz się samodzielnie i nie masz z kim ćwiczyć konwersacji, powtarzaj na głos zdania usłyszane na nagraniach. Możesz też rozmawiać ze sobą w myślach lub ćwiczyć mówienie przed lustrem. Bardzo skuteczną techniką jest nagrywanie samego siebie, np. za pomocą smartfona i odsłuchiwanie. Mimo że początkowo może to powodować u Ciebie dyskomfort, warto się przełamać, takie ćwiczenie przynosi doskonałe rezultaty!

 

Szukasz najlepszego sposobu na naukę rosyjskiego? Sprawdź szkolenia i kursy językowe w szkole ProfiLingua. U nas uczysz się metodą komunikatywną, uznawaną przez ekspertów za najskuteczniejszą. Skontaktuj się z nami i sprawdź naszą ofertę!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.