Pewnie słyszałeś nie raz, że znajomość języka obcego ma wpływ na jakość podróżowania. Czy zastanawiałeś się jednak, co to dokładnie znaczy? Czy umiejętność komunikacji w innym języku rzeczywiście podniesie Twój komfort w czasie zagranicznej podróży, czy jest to tylko pusty frazes i chwyt reklamowy szkół językowych? Odpowiedzi znajdziesz w artykule poniżej.

 

W jakich sytuacjach warto znać język obcy za granicą?

Może się wydawać, że w czasach, kiedy większość Polaków wybiera wczasy typu all-inclusive, z polskim rezydentem w hotelu, a często nawet strefami polonijnymi, podczas których nie muszą martwić się o podróż czy zakwaterowanie, umiejętności językowe nie mają najmniejszego znaczenia. To jednak nie do końca prawda. Jeśli nie chcesz ograniczać się wyłącznie do picia drinków przy hotelowym basenie, warto opanować angielski w choćby podstawowym stopniu.

 

W jakich okolicznościach znajomość języka podniesie Twoje poczucie komfortu i bezpieczeństwa?

  • na lotnisku - przylatując z granicę i tak musisz przejść przez odprawę, nawet podczas zorganizowanej wycieczki. Umiejętność zrozumienia i udzielenia odpowiedzi na pytania, na które zostaną Ci zadane, na pewno zmniejszy Twój niepokój. Bez wątpienia poczujesz się też bardziej komfortowo, rozumiejąc znaki, komunikaty i treść tablic informacyjnych.
  • w hotelu - nie możesz oczekiwać, że cała obsługa hotelu zna język polski, jeśli spędzasz wakacje Grecji, Turcji, Hiszpanii czy innym miejscu popularnym wśród turystów z całego świata. Jeśli chcesz poczuć się niezależny i nie uciekać się do pomocy translatora za każdym razem, gdy musisz porozmawiać z recepcjonistką (w sumie, to już trochę wstyd…), poświęć odrobinę czasu na naukę języka przed wyjazdem.
  • na zakupach - translator i komunikacja “na migi” pewnie pomogą Ci wynegocjować lepszą cenę za pamiątki na lokalnym targu, o wiele przyjemniej (i skuteczniej!) targować się będziesz jednak w tradycyjny sposób. Znajomość choćby liczebników jest niezbędna. Jeśli chcesz dopytać o szczegóły albo… drogę powrotną do hotelu, nie obędzie się bez znajomości języka obcego.
  • u lekarza - obyś nigdy nie musiał korzystać z pomocy lekarskiej podczas urlopu! Nie można jednak wykluczyć, że tak się stanie. Umiejętność porozumienia się z lekarzem, wyjaśnienie, co dokładnie dolega Tobie lub Twojemu dziecku i zrozumienie zaleceń bez wątpienia sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo, niż gdybyś musiał bezradnie przysłuchiwać się rozmowie lekarza z tłumaczem.
  • w kontaktach z policją - to kolejna okoliczność z serii tych, o których mamy nadzieję, że nigdy się nie wydarzą. Niestety, nie ma sposobu, aby zabezpieczyć się przed nią w stu procentach. Możesz stać się ofiarą kradzieży, napadu czy po prostu świadkiem jakiegoś wydarzenia. Znajomość języka na poziomie, który umożliwi Ci zrozumienie, co się dzieje dookoła Ciebie i wyjaśnienie tego policji jest w takich przypadkach bezcenna.

Nie tylko all-inclusive

Nie wszyscy kochają all-inclusive. Spora grupa urlopowiczów nad zatłoczone hotele i gotowy bufet przedkłada zew przygody, zejście z utartych szlaków i poznanie prawdziwego oblicza kraju, w którym postanowili spędzić wakacje.

Jeśli Ty także do nich należysz, nie musimy Cię chyba przekonywać, jak ważna i przydatna jest umiejętność porozumienia się z “lokalsami”. Jeśli samodzielnie organizujesz swój wyjazd, nie możesz liczyć na pomoc pracownika biura podróży. Wszędzie i na każdym kroku musisz poradzić sobie językowo sam.

W takim przypadku znajomość języka obcego znacznie podnosi nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo Twoje i osób, z którymi podróżujesz. Poza tym, po prostu nie da się w pełni zanurzyć w kulturze i klimacie kraju, który odwiedzasz, jeśli nie rozumiesz napisów na ulicach, nazw potraw w restauracji i nie możesz zamienić kilku zdań z przyjaznym taksówkarzem.

 

Jaki język obcy wybrać?

Odpowiadając na pytanie, jak znajomość języka wpływa na jakość podróżowania, musimy poruszyć jeszcze jedną kwestię - jaki język wybrać do nauki? No cóż, wszystko zależy od tego, gdzie się wybierasz.

Jeśli podróżujesz w różne miejsca i trzymasz miejsc popularnych wśród turystów, postaw na angielski. W dużych miastach i ośrodkach turystycznych z dużym prawdopodobieństwem spotkasz osoby, które mówią po angielsku.

Jeżeli należysz do grupy turystów niezależnych, lubiących odwiedzać miejsca z dala od tłumów, opanuj podstawy języka kraju, do którego się wybierasz, ponieważ w takich miejscach często mieszkają osoby niewładające żadnymi językami obcymi.

Jeśli wakacje postanowiłeś spędzić na wschód od Polski lub w jednym z krajów byłego ZSRR, bezpiecznym wyborem będzie język rosyjski, często o wiele bardziej popularny wśród mieszkańców tych państw, niż angielski. Co więcej, znajomość cyrylicy (rosyjskiego alfabetu) umożliwi Ci odszyfrowanie nazw miejscowości, ulic czy innych ważnych napisów.

W wielu krajach lokalni mieszkańcy uczą się języka turystów, którzy przybywają do nich najtłumniej. Dlatego na Węgrzech i Chorwacji często szybciej porozumiesz się po niemiecku niż po angielsku.

Wybierając się w egzotyczną podróż do Afryki, sprawdź, kolonią jakiego państwa był kraj, do którego jedziesz. W byłych koloniach francuskich bardziej przyda Ci się znajomość francuskiego niż angielskiego. W Ameryce Południowej Twój komfort i bezpieczeństwo podniesie znajomość hiszpańskiego lub portugalskiego (w zależności od kraju).

 

Szkoła językowa ProfiLingua oferuje kursy językowe aż piętnastu języków obcych. Z nami uczysz się w wygodny sposób, nawet jeśli nie możesz dojeżdżać na zajęcia - dzięki kursom z lektorem online.

Sprawdź ofertę i mów, co myślisz w każdym języku!

info_grafika_online_3

Wiecej na:

https://www.profi-lingua.pl/kursy-jezykowe/online 

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.