Dzieci w wieku przedszkolnym to prawdziwi odkrywcy i wierni naśladowcy, którym z łatwością przychodzi uczenie się nowych rzeczy. Posiadają naturalne zdolności językowe, a ich umysł działa niczym gąbka. Jakie metody nauczania języka obcego są więc dla nich najbardziej skuteczne? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

Współczesna szkoła i nauka języka obcego

Pedagodzy od lat rozszyfrowują umysł dziecięcy i dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Pionierzy i prekursorzy „nowego wychowania” jako pierwsi wspominali o rozwoju zgodnym z naturą i o potrzebie empirycznego uczenia się. Nazwiska, takie jak Rousseau, Montessori, Freinet czy Dewey, przeszły do historii i stanowią kanwę kolejnych odkryć w obszarze metod nauczania.

Dokonujące się na przestrzeni wieków przemiany sprawiły, że przy okazji obalono sporo mitów. Dziecko przestało już być spostrzegane jako „kopia” dorosłego, a na pierwszy plan wysunęła się szeroko pojęta indywidualność. Powoli odstępowano od idei biernego przyswajania wiedzy, opartej głównie na zapamiętywaniu i gromadzeniu informacji. Zamiast tego zaczęto przedkładać praktyczność i doświadczenie nad teorię i poprawność.

Jak to wszystko wpłynęło na naukę języków obcych? Komunikacja to znak naszych czasów. Dzieci muszą mieć zapewnione właściwe otoczenie, w którym poznają nowe rzeczy. Nacisk kładziony jest na wielokrotne powtórzenia, zabawę i różnorodność. Wykorzystuje się naturalne predyspozycje, takie jak wrażliwość słuchowa i dokładne naśladownictwo. Coś, co na późniejszym etapie edukacji spostrzegane jest jako wada, małym odkrywcom pomaga opanować podstawy językowe i kładzie podwaliny pod dalszy rozwój.

 

Po pierwsze, nauka przez ruch

Chcesz, by lekcje języka obcego były ciekawe i zachęcały do dalszego uczestnictwa? Przede wszystkim nie zmuszaj dziecka do nauki w bezruchu, bo skutek może być odwrotny do zamierzonego. Nowoczesne metody nauczania mają niewiele wspólnego z tradycyjną dyscypliną. Grzeczne siedzenie w ławce przez kilkadziesiąt minut zakłócałoby koncentrację i skutecznie zniechęcało.

Niespożyta energia do działania zamienia się w atut, który trzeba umieć wykorzystać. Stąd różne zabawy ruchowe, takie jak tańce, klaskanie czy poruszanie się w rytm muzyki. Jeśli połączy się to wszystko z nową technologią (np. tablicami interaktywnymi) oraz z nagraniami audio, nauka języka obcego staje się bardziej naturalna, a przez to bardziej skuteczna.

 

Po drugie, nauka przez zabawę

Wykorzystaj dziecięcy pęd do zabawy i wybieraj materiały językowe, które są różnorodne oraz angażują zmysły. Niech dziecko osłuchuje się z nowymi dźwiękami i zanurza w świecie ulubionych bohaterów. Sprawdzą się tutaj bajki i kreskówki lub rymowanki, wiersze i piosenki, przy których małe pociechy mogą się wyszumieć i jednocześnie podłapać trochę języka obcego.

Ważne, by zapewnić wybór i zapobiec nudzie. Dlatego eksperci od nauczania przygotowują lekcje w taki sposób, aby dzieci w wieku przedszkolnym nie czuły się przeciążone i nie były spięte. Zajęcia odbywają się w przyjaznej, bezstresowej atmosferze, w której można wyrażać się swobodnie. Nacisk kładziony jest na dobrą zabawę, która poprowadzona jest w umiejętny sposób, tak iż sprzyja nauce języka obcego.

 

Po trzecie, nauka przez imitację

Jako dorośli jesteśmy uczeni, że krytyczne, analityczne myślenie jest niezbędne do dalszego rozwoju. Jednak w przypadku małych dzieci skłonność do naśladownictwa, wierne odwzorowywanie zachowań i chłonięcie otoczenia można uznać za przejściowe kompetencje, które dają im przewagę nad starszymi uczniami.

Wniosek? Zapewnij dziecku żywy kontakt z językiem, a wyniesie z tej znajomości niezapomniane wrażenia i zaskoczy Cię zdolnościami, do których później nie będzie mieć swobodnego dostępu. Pamiętaj, że wiek przedszkolny to szczególny czas, w którym pociecha posiada swoistą zdolność do wymawiania i wychwytania dźwięków, nienamierzalnych na późniejszym etapie.

 

Edukacja dzieci powinna być starannie przemyślana, dlatego nie warto ryzykować. Dowiedz się więcej o kompetencjach przyszłości i obejrzyj nasze darmowe szkolenie. Jesteśmy największym centrum edukacyjnym w Polsce i oferujemy liczne kursy dla najmłodszych, w tym Disney English.