Nauka języków obcych w dojrzałym wieku obarczona jest wieloma stereotypami i mitami. “Szkoła jest dla dzieci.” “Jestem za stary/stara na to, żeby nauczyć się angielskiego.” - to tylko dwa z niezliczonej ilości przekonań, które pokutują wśród dorosłych i skutecznie zniechęcają ich do zapisania się na kurs języka obcego. W naszym dzisiejszym artykule przedstawiamy sześć czynników, które sprawiają, że senior może uczyć się równie efektywnie, co znacznie młodsze osoby.

1. Wiek nie jest najważniejszy

To prawda, że małe dzieci mają większe predyspozycje do przyswajania języka niż dorośli - w końcu od tego, czy będą w stanie porozumieć się z otoczeniem, zależy ich przetrwanie. Jednak zdolności do nauki języków nie zanikają z wiekiem i jeśli byłeś w stanie opanować język polski w dzieciństwie, absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby to samo stało się z angielskim, niemieckim czy np. francuskim. Na efektywność nauki wpływa cała masa czynników: emocje, poziom inteligencji, uwarunkowania genetyczne, wewnętrzna motywacja, umiejętność uczenia się oraz bezpośrednie otoczenie, w którym odbywa się nauka. Wiek to tylko jeden z nich i wcale nie jest najważniejszy. Największą różnicą pomiędzy nauką u dzieci a dorosłych jest ilość czasu i obowiązków - pod tym względem młodsi uczniowie mają się zdecydowanie lepiej, co może mieć wpływ na efekty.

2. Z technologią za pan brat

Jeśli czytasz ten artykuł, oznacza to, że potrafisz całkiem sprawnie obsługiwać smartfon, tablet lub komputer oraz poruszać się po Internecie. Nawet jeżeli nie jesteś technologicznym guru, bez problemu poradzisz sobie z obsługą przyjaznych, bezpłatnych aplikacji mobilnych, które znacznie ułatwiają i przyspieszają naukę. Co więcej, możesz zdecydować się na kurs językowy prowadzony online, dzięki któremu zaoszczędzisz czas na dojazdach. Dodatkowo jesteś w stanie samodzielnie wyszukiwać materiały w języku obcym zgodne ze swoimi zainteresowaniami i potrzebami, sprawiając w ten sposób, że nauka stanie się o wiele ciekawsza.

3. Motywacja to nie problem

Jeśli zapytałbyś doświadczonego lektora, czym różni się dorosły uczeń od dziecka, najprawdopodobniej usłyszałbyś, że poziomem motywacji. Najmłodsi uczestnicy kursów językowych, a więc dzieci i młodzież, uczą się najczęściej dlatego, że muszą lub każą im to robić rodzice. Nawet jeśli to lubią i podchodzą do zajęć z ogromnym entuzjazmem, rzadko zdarza się, aby miały jasno sprecyzowany cel i świadomość tego, jakie korzyści przyniesie im znajomość języków obcych. Pod tym względem senior ma ogromną przewagę nad kilkulatkiem. Wewnętrzna motywacja, zrozumienie, po co się uczymy i wizja, dokąd ta nauka ma nas doprowadzić, są niezmiernie ważne w procesie nauki.

4. Samodyscyplina

Szkoła językowa to przyjazne miejsce, które za cel stawia sobie efektywne nauczanie poprzez nowoczesne metody nauki, a w przypadku dzieci - rozbudzanie naturalnej ciekawości. Nie oznacza to jednak, że samodyscyplina jest zupełnie zbędna. Konieczne jest pojawianie się na zajęciach, powtarzanie materiału w domu i odrabianie zadanych przez nauczyciela ćwiczeń utrwalających. Jeśli jesteś w średnim wieku, Twój poziom samodyscypliny, niezbędnej do systematycznej, skutecznej nauki jest nieporównywalnie wyższy niż u np. przeciętnego 10-latka czy nawet 15-latka.

5. Umiejętność dostrzegania i poprawiania własnych błędów

Jako osoba dorosła, świadomie podchodząca do procesu nauki, jesteś w stanie dostrzegać i korygować swoje błędy w mówieniu i pisaniu. Potrafisz korzystać ze słowników oraz analizować zasady gramatyczne. W przeciwieństwie do dzieci możesz zrozumieć swoje mocne i słabe strony, monitorować postępy w nauce i skupiać się na zagadnieniach, które tego wymagają. To dlatego dorośli są w stanie uczyć się szybciej niż dzieci przy takiej samej ekspozycji na język.

6. Doświadczenie życiowe

Doświadczenie życiowe jest niezastąpione i niezmiernie wspomaga naukę języków obcych. Dzięki niemu jesteś w stanie utworzyć więcej skojarzeń podczas nauki nowych słówek (Twój zasób polskiego słownictwa jest znacznie bogatszy niż u dziecka). Jeśli uczyłeś się innych języków obcych, możesz wykorzystać to w nauce kolejnego, np. poprzez kojarzenie ze sobą podobnych słów, np. niemieckie essen i angielskie eat wyglądają całkiem podobnie, prawda? Doświadczenie życiowe przekłada się również na większą cierpliwość oraz zrozumienie, że dobre efekty wynikają bezpośrednio z włożonej przez nas pracy.

Kurs dla seniorów w szkole językowej

Jak widzisz, obawy przed tym, że dojrzały wiek stanowi przeszkodę w nauce języka obcego są zupełnie bezpodstawne. Dużo większą rolę odgrywają: systematyczna nauka, motywacja i jasno wyznaczony cel. Jeśli jednak nie czujesz się do końca przekonany i boisz się, że standardowy kurs językowy może nie być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, poszukaj takiego przygotowanego specjalnie z myślą o seniorach. Skorzystaj z oferty specjalnej!

{{cta('067b1735-b4ee-49f0-a237-9e353cb6da13','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.