Czy znasz inspirującą historię o chłopcu, którego rodzice byli tak biedni, że w wieku 12 lat musiał podjąć pracę drukarza, a mimo to zdołał nauczyć się czterech języków obcych, założyć jedną z pierwszych gazet w USA i zostać jednym z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych? Jak tego dokonał? I jak Ty możesz skorzystać z jego wiedzy, aby nauczyć się języka obcego? O tym właśnie jest nasz artykuł.

Skromne początki w drukarni

Kiedy słyszysz nazwisko Benjamin Franklin, do głowy przychodzą Ci pewnie studolarowe banknoty, hollywoodzkie filmy i Góra Rushmore, w której wykuto podobizny czterech Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych. Tymczasem postać tego osiemnastowiecznego polityka, naukowca i filozofa kryje w sobie znacznie więcej fascynujących aspektów.

Benjamin Franklin urodził się w 17 stycznia 1706 roku w Anglii jako dziesiąte z siedemnaściorga dzieci. Ponieważ jego ojca nie było stać na opłacenie edukacji wszystkich dzieci, 12-letni Ben podjął pracę drukarza w zakładzie swojego starszego brata. Spędził tam pięć lat, które dały początek jego karierze naukowej i politycznej.

Podczas wykonywania obowiązków, Ben zapoznawał się z artykułami w jednym z najbardziej prestiżowych brytyjskich czasopism - The Spectator. Język stosowany przez dziennikarzy fascynował chłopca. Rozumiał czytaną treść, lecz jego własny, ubogi zasób słownictwa nie pozwalał na to, aby formułować równie wyrafinowane wypowiedzi. Franklin postanowił to zmienić. W ten właśnie sposób powstała metoda zwana dziś “Metodą Benjamina Franklina”.

Na czym polega nauka języków obcych metodą Benjamina Franklina?

Metoda, której opis znajdziesz poniżej, pozwoliła Franklinowi opanować cztery języki obce: łacinę, francuski, włoski i hiszpański. Sprawdza się szczególnie dobrze w zapamiętywaniu słówek i szyku zdania. Co ciekawe, w dzisiejszych czasach znajduje ona zastosowanie nie tylko w nauce języków, ale także kodowania.

 

Franklin jest autorem słynnego powiedzenia:


Tell me and I forget.

Teach me and I remember.

Involve me and I learn.

 

Powiedz mi, a zapomnę.

Naucz mnie, a zapamiętam.

Zaangażuj mnie, a nauczę się.


To właśnie praca własna, ciągłe próby, powtórzenia i korygowanie popełnionych błędów są kluczem do osiągnięcia sukcesu. Jak w praktyce wygląda stosowanie metody Franklina? Możemy podzielić je na konkretne kroki.

  • 1. Nasz bohater rozpoczynał od przeczytania interesującego go artykułu, w trakcie którego robił szczegółowe notatki. Nie pomijał żadnego zdania!

Rada dla Ciebie: znajdź artykuł w języku, którego się uczysz. Wynotuj nowe słówka i zwroty i wykorzystaj je do sporządzenia streszczenia artykułu.

  • 2. Po kilku dniach Franklin wracał do swoich notatek i na ich podstawie starał się odtworzyć artykuł. Skupiał się jednak przede wszystkim na tym, aby użyć wszystkich nowych słów i wyrażeń. Wierność oryginałowi nie była tak ważna, jak zapamiętanie i zastosowanie w praktyce nowych wiadomości.

Rada dla Ciebie: wzorem twórcy metody, odczekaj przynajmniej jeden dzień i spróbuj samodzielnie napisać artykuł, korzystając z wynotowanego słownictwa. Nie musisz stworzyć kopii doskonałej, najważniejsze jest zastosowanie słówek, których chcesz się nauczyć.

  • 3. Ostatnim etapem nauki było porównanie napisanego artykułu z wersją oryginalną. Franklin zwracał szczególną uwagę na słownictwo oraz styl wypowiedzi, a zwłaszcza to, czy zbudowane przez niego zdanie były równie klarowne, jak te autorstwa dziennikarzy The Spectator.

Rada dla Ciebie: porównaj swoją wypowiedź z oryginalnym artykułem i postaraj się przeanalizować ewentualne błędy. Zwróć uwagę na wszelkie niuanse językowe: końcówki, odmiany, przyimki itd.

Czy ta metoda ma zalety?

Podsumujmy - Metoda Benjamina Franklina ma prawie 200 lat, nie przewiduje korzystania z nowoczesnej technologii i wymaga sporo wysiłku. Czy to w ogóle ma szanse w XXI wieku? Jesteśmy przecież przyzwyczajeni do tego, że różne kursy obiecują nam cudowne i błyskawiczne efekty bez wielkiego nakładu pracy. No cóż, genialne rozwiązania mają to do siebie, że są zawsze aktualne i Metoda Franklina to właśnie taki przypadek.

 

Jak już wspomnieliśmy, zdobyła ona uznanie nie tylko lingwistów, ale także osób zajmujących się programowaniem. Dlaczego? Ponieważ doskonale uczy logicznego myślenia, zachęca do podejmowania prób tworzenia i promuje proaktywne podejście do rozwiązywania problemów. W dzisiejszym świecie są to niezwykle ważne i cenione umiejętności, których nie zapewni nam tradycyjna szkoła. Naprawdę warto spróbować!

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.