Spotyka to każdego rodzica - zmęczona i zabiegana, tłumiąc poczucie winy, sięgasz po kreskówki jako sposób na zajęcie uwagi swojej pociechy choćby na kilka minut. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - bajki mogą stanowić doskonały sposób na naukę języka obcego! Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad. Jakich? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

 

Nauka języka obcego z bajek - czy to w ogóle możliwe?

Oglądanie bajek w oryginalnej wersji językowej ma cały szereg zalet. Przede wszystkim, maluch oswaja się z brzmieniem języka obcego i to w okresie, kiedy z łatwością rozróżnia i przyswaja dźwięki charakterystyczne dla poszczególnych języków. Dzięki temu dziecko ma szansę osiągnąć to, co dla wielu osób rozpoczynających naukę w wieku dorosłym jest już znacznie trudniejsze, czyli poprawną wymowę.

Kolejnym ważnym aspektem jest znajomość słownictwa. Dzięki oglądaniu bajek po angielsku, niemiecku czy w innym języku obcym, maluch intuicyjnie rozumie i szybko przyswaja często powtarzane zwroty i nazwy.

Bardzo ważne jest także stworzenie pozytywnych skojarzeń. Kreskówki są uwielbiane przez małe dzieci, dzięki czemu język obcy nie kojarzy im się ze stresem i żmudną pracą, ale zabawą i mile spędzonym czasem. To doskonała baza do dalszej pracy i poznawania języka!

 

Nauka z bajek - jak to robić dobrze?

Warto podkreślić, że samo oglądanie bajek w języku obcym nie wystarczy, aby dziecko nauczyło się władać językiem obcym. Stanowi jednak fantastyczny punkt wyjścia do dalszego rozwijania umiejętności językowych na dobrym kursie. Jeśli chcesz, żeby Twój maluch jak najwięcej skorzystał na oglądaniu bajek w języku obcym, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • dobierz bajkę do wieku dziecka - nie każda kreskówka będzie odpowiednia dla Twojej pociechy, konieczne jest dostosowanie bajki do wieku malucha. Tematyka, długość i stosowany język powinny odpowiadać możliwościom percepcyjnym dziecka - dokładnie tak samo, jak w przypadku bajek w języku polskim.
  • nie zmieniaj zabawy w przymus - nie zmuszaj maluszka od oglądania czegoś, co go nie interesuje. Dzieci poznają świat dzięki zabawie, a nadmierny stres utrudnia im przyswajanie nowych informacji. Jeśli dziecko nie chce oglądać konkretnej bajki, zaproponuj mu inną, nawet kilkakrotnie.
  • bądź konsekwentna - warto wprowadzić zasadę, że kreskówki włączane są wyłącznie w języku obcym i konsekwentnie się jej trzymać. Jest to o wiele łatwiejsze w przypadku bardzo malutkich dzieci. Jeśli Twoja pociecha jest już na tyle duża, że protestuje przeciwko takiemu rozwiązaniu, postaraj się, aby przynajmniej jedną konkretną bajkę oglądała zawsze w języku obcym.
  • oglądaj bajki razem z maluchem - dobrym pomysłem na zainteresowanie dziecka bajkami w obcym języku jest oglądanie ich razem z nim. To dodatkowa radość dla maluszka, a dla Ciebie możliwość skontrolowania treści kreskówki oraz zorientowania się, jakie słownictwo ma szansę poznać młody widz, co prowadzi nas do ostatniego punktu tej listy:
  • ćwiczcie nowe słówka - warto utrwalać nowe słówka podczas zabawy z dzieckiem. To wcale nie jest trudne, a Ty nie musisz w tym celu biegle mówić w języku obcym. Wykorzystaj zabawki lub codzienne czynności, aby powtórzyć dwa - trzy słówka, które można było usłyszeć w bajce. Nie traktuj tego jako testu i nie wymagaj od dziecka, aby pamiętało wszystkie nowe wyrazy. Potraktuj to raczej jako dodatkową formę zabawy.

 

Kursy językowa dla najmłodszych - czym się charakteryzują?

Języki obce najlepiej poznaje się wtedy, gdy zaczniemy to robić we wczesnym dzieciństwie. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko dobrze opanowało języki obce, zainwestuj w dobry kurs językowy dla kilkulatków. Wybierz taki, na którym maluch będzie dobrze się bawił i który pokocha. Prowadzony przez specjalistów-pasjonatów, którzy sprawiają, że mali Słuchacze uwielbiają przychodzić na zajęcia.

 

Takie właśnie kursy oferuje szkoła językowa ProfiLingua. Disney English to metoda nauki dla najmłodszych wykorzystująca znane i lubiane postaci z bajek, łącząca zabawę z nauką. Angażujące zajęcia, aktywności ruchowe i wesołe piosenki sprawiają, że już 4-letnie dzieci z radością i w sposób naturalny przyswajają język. Skontaktuj się z nam i zapytaj o bezpłatną lekcję próbną!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.