Zdajesz sobie sprawę z faktu, że znajomość języków obcych poszerza horyzonty i ułatwia start w dorosłe życie? Chciałbyś zachęcić dziecko do ich nauki, ale nie masz pomysłu, jak to zrobić? Pamiętaj, że maluchy najlepiej uczą się, kiedy nie są tego świadome, podczas zabawy. Przeczytaj nasz artykuł z serii Poradnik rodzica i poznaj najlepsze pomysły na naukę języka obcego poprzez zabawę!

Pomysły na proste zabawy w języku obcym, które Twoje dziecko pokocha

Oto pomysły na siedem prostych zabaw w języku obcym, które możesz wykorzystać w każdej chwili.

Głuchy telefon

Kto z nas nie bawił się w głuchy telefon w dzieciństwie? To świetna zabawa, która pozwala zaangażować i zintegrować wszystkich członków rodziny. Przypomnijmy: pierwsza osoba wymyśla słowo i szepcze je do ucha kolejnej. Ostatni uczestnik zabawy wypowiada na głos to, co usłyszał. Do doskonały sposób na naukę nowych słówek, a nawet całych wyrażeń.

Touch … !

Oryginalna wersja tej zabawy pomaga poznać i zapamiętać nazwy kolorów. Jeśli np. ćwiczymy angielski, dorosły prosi o dotknięcie przedmiotu o określonej barwie, np. “Touch red!” - Dotknij czegoś czerwonego. Uczestnicy zabawy zamieniają się rolami. Swobodnie możesz wykorzystać ten pomysł także w przypadku innych języków obcych lub rozszerzyć ja na inne słówka, np. nazwy mebli, jedzenia lub części ciała.

Kim jestem?

Do tej zabawy przydadzą się karteczki samoprzylepne, na których piszemy nazwę lub szkicujemy wybrany przedmiot albo zwierzę. Karteczkę należy umieścić na czole osoby, której zadaniem jest odgadnąć, kim jest. Tę zabawę bez problemu dostosujesz do wieku i poziomu znajomości języka swojego dziecka, ponieważ łatwo ją zmodyfikować. Kilkulatki mogą po prostu zgadywać, wybierając słowa z ograniczonej, poznanej wcześniej puli (np. nazwy pięciu różnych zwierząt). Wraz z rozwojem językowym, można tę grę urozmaicać poprzez wprowadzanie pytań lub opisu słowa, które należy odgadnąć.

Memo

Do tej zabawy możesz wykorzystać profesjonalne zestawy lub samodzielnie wykonać je w domu. Ważne jest, aby dysponować kilkoma parami kartoników lub karteczek, które z jednej strony wyglądają identycznie, a na drugiej przedstawiają słowo, które chcemy wyćwiczyć, np. owoce, kolory, części ciała itp. Każdy obrazek powinien być umieszczony na dwóch kartonikach. Kartoniki układamy w równych rzędach obrazkiem do dołu. Uczestnicy zabawy odkrywają po dwa kartoniki. Jeśli przedstawiają identyczny rysunek, należy głośno powiedzieć, co przedstawia i zabrać kartoniki. Jeśli obrazki są różne, odkładamy je na miejsce.

Śpiewanie piosenek

Dzieci uwielbiają piosenki, szczególnie te, które łączą się z aktywnością ruchową (pamiętasz polskie “Kaczuszki”?). Wspólne śpiewanie i wykonywanie poleceń zawartych w tekście gwarantuje nie tylko fantastyczną zabawę, ale stanowi też bardzo skuteczną metodę nauki słownictwa. Gdzie szukać odpowiednich piosenek? W internecie znajdziesz ich całe mnóstwo. W przypadku nauki angielskiego polecamy kanał Super Simple Songs na YouTube.  

Wierszyki

Doskonałym sposobem na rozwijanie słownictwa jest również nauka wierszyków i rymowanek. Zabawne i rytmiczne, szybko zapadają w pamięć. Aby zachęcić dziecko do ich nauki, warto dać mu dobry przykład i… uczyć się razem z nim. To aktywność bardzo integrująca, a jednocześnie niezwykle efektywna pod względem nauki.

Wspólne oglądanie bajek

Nie ukrywajmy, niemal wszystkie dzieci uwielbiają spędzać czas przed ekranem. Wykorzystaj to, żeby rozwinąć umiejętności językowe Twojego dziecka. Wspólne oglądanie “Psiego Patrolu”, “Księżniczki Zosi” lub “Świnki Peppy” w wybranej wersji językowej to świetna okazja do nauczenia się z kontekstu nowych słówek.

 

O językowy rozwój malucha warto zadbać jak najwcześniej. Nauka przez zabawę pomaga wytworzyć pozytywne skojarzenia z językiem obcym i ułatwia jego poznawanie w późniejszym wieku. Zadbaj o przyszłość swojego dziecka i zapisze je na kurs angielskiego Disney English w szkole ProfiLingua. Nasze szkolenia i kursy dla najmłodszych opierają się na ruchu, muzyce i zabawie w towarzystwie znanych i uwielbianych przez maluchy postaci z bajek Disneya. Zapytaj o darmową lekcję próbną w Twoim mieście.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.