Włosi mogą się pochwalić wieloma talentami muzycznymi. Od lat zaskakują nowymi brzmieniami, które szybko wpadają w ucho i zostają w pamięci na dłużej. Jeśli więc chcesz poszerzyć włoskie słownictwo, odkryj z nami popularne canzoni. Oto niektóre z nich.

 

Bo latać każdy może…?

To piosenka o szczęściu i radości, które dosłownie dodają skrzydeł. Utwór podbił nie tylko serca Włochów, ale zdobył też popularność na całym świecie. Domenico Modugno zaśpiewał go po raz pierwszy w 1958 roku i od razu przyciągnął uwagę. Niedługo potem piosenkarz wziął udział w Konkursie Piosenki Eurowizji i zajął trzecie miejsce.

Jednak to nie wszystko. Nel blu dipinto di blu zostało również docenione w Stanach Zjednoczonych. Zdobyło nagrodę Grammy w dwóch kategoriach (nagranie i piosenka roku) i odtąd zapisało się w pamięci milionów słuchaczy jako Volare. Jeśli zatem chcesz wzbogacić zasób słownictwa, koniecznie dodaj tę piosenkę do swojej listy.

 

Burzliwe uczucie

Nazywany był „włoskim Elvisem Presleyem”. Antonio Ciacci, bo o nim mowa, działał pod pseudonimem artystycznym Little Tony. W 1967 roku zasłynął piosenką Cuore matto, czyli po polsku Szalone serce. Jak łatwo się domyślić, utwór wpisuje się w wizerunek romantycznych, wylewnych i bardzo uczuciowych Włochów.

Być może dlatego Cuore matto kojarzy się z miłosną balladą. Nie brakuje tutaj czułych wyznań zranionego mężczyzny, który jednocześnie się odgraża i zapowiada, że „się wyleczy”. Co ciekawe, piosenka pojawiła się w produkcji Pedra Almodóvara pod tytułem „Złe wychowanie”.

 

Szczęście różne ma oblicza

Przebój lat 80. wykonywany przez małżeński duet Al Bano i Romina Power oraz klasyka włoskiej piosenki. Idealna opcja na zimne dni, kiedy na zewnątrz brakuje słońca, a za oknem jest szaro i ponuro. Radosne brzmienia Felicità szybko poprawią Ci humor i zmotywują do działania.

Nic dziwnego, bo to kolejna opowieść o szczęściu, które może przybrać różne formy. Jeśli więc znudziły Ci się typowe piosenki o miłości, Felicità będzie miłą odmianą. Poznasz trochę słownictwa nawiązującego do codziennych i zwyczajnych sytuacji. Jednak, jak pokazują Al Bano i Romina Power, w tym właśnie cały ich urok.

 

Nowe miejsca tylko we dwoje

Kto z nas nie kojarzy legendarnego głosu Luciano Pavarottiego? Włoski tenor liryczny przez lata poruszał ludzkie serca i zapisał się na kartach historii jako najwybitniejszy śpiewak operowy XX wieku. Jednak kolejne lata przynoszą nietuzinkowych artystów. W 1995 roku na pierwszy plan wysuwa się Andrea Bocelli z utworem Con te partirò.

Choć to kolejna historia o miłości, w której nie brakuje typowych odwołań do słońca czy księżyca, to pojawiają się też wzruszające momenty. Piosenka pokazuje, co oznacza wspólna podróż i jakie miejsca można odkryć tylko we dwoje. Dodatkowym plusem jest powolne tempo w muzyce, dzięki czemu to idealna propozycja dla początkujących entuzjastów włoskiego.

 

Okno wśród gwiazd…

To nawiązanie do współczesnej piosenki pt. Una finestra tra le stelle. Śpiewa ją Włoszka o magnetycznym głosie, Annalisa Scarrone. Mimo że utwór nie dorównuje popularnością swoim poprzednikom, to nie pozostał w tyle. W 2015 roku artystka zaprezentowała się na Festiwalu Muzycznym w San Remo i tym samym dołączyła do grona wykonawców występujących w kategorii „Wielcy Artyści”.

Piosenka Una finestra tra le stelle ma sobie zarazem coś finezyjnego i zadziornego. Słownictwo nie należy do najprostszych, a historia miłosna przedstawiona jest w niebanalny sposób. Warto więc się nad nią pochylić i poszerzyć swoje perspektywy.

 

Czujesz niedosyt? Chciałbyś podszlifować język włoski? Nie odkładaj marzeń na później! Zapoznaj się z ultra fajną ofertą, w tym dla dorosłych i wybierz kursy językowe, dzięki którym nauka staje się czystą przyjemnością.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.