Lista zalet wczesnej nauki języków jest całkiem długa: rozwija ona zdolności poznawcze młodego mózgu, ułatwia poznawanie kolejnych języków w przyszłości i pozwala uzyskać naturalny akcent. Niestety, dzieci nie zawsze entuzjastycznie reagują na pomysł dodatkowych zajęć językowych. Co zrobić, aby zachęcić je do nauki i wykorzystać możliwości, jakie daje kontakt z językiem w dzieciństwie? O tym przeczytasz w naszym artykule z serii Poradnik rodzica!

Najważniejsze pytanie brzmi “Dlaczego?”

Czy lubisz, kiedy szef dokłada Ci kolejne zadania, nie wyjaśniając, jaki jest ich cel? Nikt z nas nie reaguje pozytywnie na dodatkowe obowiązki, jeśli nie rozumie ich sensu, a dla dzieci, szczególnie tych, które chodzą już do szkoły, zajęcia pozalekcyjne mogą wydawać się dokładnie tym - następnym obciążeniem. Pierwszym i najważniejszym krokiem do tego, aby zmotywować dziecko do nauki języka obcego, jest wyjaśnienie mu, dlaczego warto go poznać. W przypadku maluchów może to być czas spędzony wspólnie z rodzicami - śpiewanie piosenek np. po angielsku, spotkania w gronie rówieśników podczas zajęć czy oglądanie ulubionej kreskówki w języku angielskim.

Starszym dzieciom możesz napomknąć o youtuberach i zagranicznych gwiazdach, które tworzą nagrania w języku innymi niż polski. Wykorzystaj naturalne zainteresowania swojej pociechy, nawet jeśli sam ich nie podzielasz. Jeśli interesuje się grami komputerowymi, warto wspomnieć o międzynarodowych turniejach albo topowych graczach streamingujących w sieci w obcym języku. Śledzenie najpopularniejszych tiktokerów i gwiazd Instagrama często wymaga znajomości języka angielskiego. Niezależnie od zainteresowań, język obcy umożliwia zdobycie dodatkowych informacji i poznanie innych osób o podobnych pasjach.

Niech będzie łatwo i ciekawie

Jeśli o nauce języka obcego myślimy przez pryzmat lekcji w szkole, nie jest to coś atrakcyjnego dla dziecka. Częste testy, mało czasu na ćwiczenie konwersacji i stały pośpiech związany z koniecznością zrealizowania podstawy programowej sprawiają, że poznawanie angielskiego czy niemieckiego daje niewiele radości. Jeżeli chcesz zmotywować dziecko do nauki języka, zaproponuj mu coś, co będzie dla niego interesujące.

Możesz zacząć od aplikacji do nauki języka. Wiele z nich zawiera filmiki, a nawet memy, a korzystanie z nich wpisuje się w naturalną rzeczywistości młodych ludzi, którzy rzadko odkładają smartfony. Kilkulatki pokochają zajęcia prowadzone przez lektorów specjalizujących się w metodach nauczania odpowiednich dla maluchów, opierających się na ruchu, muzyce i wykorzystaniu ulubionych postaci z bajek. Rozważ też kursy prowadzone przez native speakerów, gdzie Twoje starsze dziecko będzie poznawało język zupełnie inaczej niż w szkole, a świadomość, że potrafi prowadzić autentyczną rozmową, doda mu pewności siebie i sprawi ogromną satysfakcję.

Czy nie naciskasz zbyt mocno?

Zdarza się, że rodzice, kierując się dobrymi pobudkami, osiągają efekt odwrotny do zamierzonego. Zbyt duży nacisk kładziony na osiągnięcia, porównywanie z innymi dziećmi lub zmuszanie dziecka, aby “pochwaliło się, co już umie” przed dalszą rodziną, kiedy nie jest na to gotowe, może spowodować, że przestanie lubić naukę. Warto chwalić, doceniać i dopingować, a unikać negatywnych uwag.

Pamiętaj też, że podczas nauki zdalnej młodzi ludzie bywają po prostu przeciążeni i sfrustrowani. Spokojna rozmowa i wytłumaczenie dziecku, co zyska, znając np. angielski i dlaczego jest to ważne, może okazać się najskuteczniejszym sposobem na zachęcenie do nauki.

 

Specjaliści przewidują, że znajomość języków obcych będzie stanowić jedną z kluczowych kompetencji w przyszłości. Zadbanie o to, by nasze dzieci zdobyły te umiejętności, zanim wkroczą na rynek pracy, stanowi jedno z najważniejszych wyzwań stojących obecnie przed rodzicami. Dobre jakościowo kursy językowe online lub w formie stacjonarnej pomogą Ci sprostać temu zadaniu. Doświadczeni lektorzy i skuteczne metody pozwalają na osiąganie świetnych wyników w formie atrakcyjnej dla najmłodszych. Skontaktuj się z nami i sprawdź, dlaczego szkoła językowa ProfiLingua to najlepszy wybór dla Twojego dziecka!  

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.