Marzysz o tym, aby Twoje dziecko biegle mówiło w języku obcym? Zacznij oswajać malucha z jego brzmieniem jak najwcześniej! Wcale nie wymaga to wiele pracy czy ogromnych nakładów finansowych. Jak oswoić dziecko z językiem obcym i zaszczepić w nim chęć do dalszej nauki? W naszym cyklu Poradnik Rodzica przedstawiamy inspiracje i podpowiedzi doświadczonych lektorów!

Dlaczego warto oswajać dziecko z językiem obcym jak najwcześniej?

O tym, że języki obce warto znać, nie trzeba nikogo przekonywać. Czy to jednak konieczne, aby uczyły się ich już kilkuletnie maluchy? Wielu rodziców ma wątpliwości, czy nie skracają w ten sposób beztroskiego dzieciństwa swojej pociechy. Niektórzy nie są pewni, czy nauka w tak wczesnym wieku ma w ogóle sens - przecież dziecko i tak wiele z tego nie zapamięta. Co więcej, nie mówi jeszcze dobrze po polsku, więc czy zajęcia z języka obcego nie zaburzą jego rozwoju?

Specjaliści nie mają w tym zakresie żadnych wątpliwości. Wczesna ekspozycja na język obcy nie tylko maluchom nie szkodzi, ale wręcz wspomaga ich rozwój! Oczywiście, ważne jest, aby kontakt taki przebiegał w odpowiedni sposób. Powinien mieć formę zabawy, przyjemnie się kojarzyć, angażować różne zmysły oraz obejmować ruch i muzykę. Istotne jest także dostosowanie treści w języku obcym do możliwości percepcyjnych kilkulatków.

Poza ogólnym rozwojem dziecka wczesny kontakt z językiem obcym ma jeszcze jedną zaletę. Ponieważ opiera się przede wszystkim na zabawie i przyjemności, maluch kojarzy go z czymś, co lubi i buduje pozytywne nastawienie, co procentuje w przyszłości. To jeszcze nie koniec korzyści. Małe dzieci, które mają kontakt z językiem obcym, o wiele lepiej radzą sobie z prawidłową wymową i mają szansę mówić z akcentem, którego dorośli mogą im tylko pozazdrościć!

Nauka języków u malucha - jak zacząć?

Jesteś już przekonana, że oswojenie malucha z językiem obcym to dobry pomysł? Czas przejść do działania! Oto kilka sposobów, które sprawią, że Twoje dziecko pokocha angielski lub inny język obcy:

  • wykorzystaj zabawki - możesz użyć ukochanego misia, ulubionego samochodu lub lalki swojego dziecka do tego, aby wprowadzić kilka nowych słówek w języku obcym. Wystarczy np. pokazać i nazwać części ciała albo określić kolor. Świetną zabawą jest też pacynkowy teatrzyk. Jeśli chcesz oswoić swoje dziecko z angielskim, możesz np. udać, że miś pyta: “Are you hungry?” za każdym razem, kiedy zamierzasz zaproponować dziecku coś do jedzenia. Możliwości są nieograniczone. Pamiętaj jedynie, aby nie przesadzić. Jeśli maluch jest znużony lub znudzony zabawą - odpuść i wróć do zabawy w języku obcym następnym razem.
  • wplataj obce słówka do codziennych rozmów - mogą to być kolory, nazwy potraw albo konkretne wyrażenia (np. proszę, dziękuję, przepraszam w wybranym języku obcym). Zachęcaj malucha do tego, aby także ich używał.
  • bajki i gry w języku obcym - nie oszukujmy się, większość dzieci spędza obecnie mnóstwo czasu, oglądając kreskówki lub grają w proste gry. Wykorzystaj to do oswojenia malucha z językiem obcym! Zamiast polskiej wersji językowej, wybierz w ustawieniach np. angielski. To bardzo skuteczna metoda osłuchiwania się z językiem.
  • zabawa nie całkiem po polsku - grasz z maluchem w piłkę, układacie razem klocki lub kolorujecie? Wprowadź elementy języka obcego do zabawy. Wystarczą pojedyncze słówka lub zwroty. Powtarzane regularnie, szybką zapadną Twojej pociesze w pamięć, a ich użycie stanie się dla niej zupełnie naturalne.
  • sama zacznij się uczyć - znane powiedzenie mówi, że dzieci najlepiej uczy się przez przykład, przez przykład i przez przykład. Maluchy chętnie nas naśladują. Jeśli sama zaczniesz się uczyć i wprowadzisz język obcy do swojego życia, w naturalny sposób może on także zacząć dotyczyć syna lub córki. Wystarczy, że wprowadzisz metodę zanurzenia językowego: przestawisz się na oglądanie telewizji i słuchanie radia w języku obcym, a oswoisz z nim także swoich najbliższych.
  • wybierz przyjazny kurs językowy dla dzieci - nie musisz robić wszystkiego sama! Języki obce Twoje dziecko może poznawać również na przyjaznym kursie językowym. W świetnej atmosferze, wśród innych dzieci, dobrze się bawiąc, oswajanie z językiem obcym przebiega najlepiej!

Kurs językowy dla dzieci - jaki powinien być?

Na co zwracać uwagę, wybierając kursy językowe dla dzieci? Zapytaj o doświadczenie i specjalizację lektora w nauczaniu najmłodszych. Upewnij się, że zajęcia opierają się przede wszystkim na aktywnościach multisensorycznych - wykorzystują śpiew, taniec, rymowanki i sporą dawkę ruchu. Postaw na kurs, który wykorzystuje angażujące treści i ukochane postaci ze znanych bajek, które uwielbia Twoje dziecko. W ten sposób zyskasz pewność, że maluch wkroczy w świat języków obcych w najlepszy możliwy sposób!

 

Takie właśnie kursy ma swojej ofercie szkoła językowa ProfiLingua. Sprawdź nasze zajęcia Disney English dla najmłodszych! Zapytaj o bezpłatną lekcję próbną i zadbaj o przyszłość swojego dziecka!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.