Do sukcesu na maturze prowadzi wiele dróg. Jedni organizują sobie przygotowania samodzielnie i na kilka miesięcy zakopują się w książkach, inni natomiast nie rezygnują ze spotkań ze znajomymi. Wierzą, że tylko zespołowa nauka może przynieść oczekiwane efekty. Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej uczyć się samemu, czy może skorzystać ze wsparcia, jakie daje grupa, przeczytaj ten artykuł. Z naszymi podpowiedziami łatwiej Ci będzie podjąć decyzję!


Samodzielna nauka – szanse i możliwości

Zdaniem naukowców samodzielna nauka pomaga skuteczniej przyswajać wiedzę, ponieważ wymaga większego skupienia. Niestety, niezbędna jest tu także ogromna samodyscyplina, bez której nie ma mowy o sumienności i systematyczności. Możesz uczyć się samodzielnie tylko wówczas, gdy wiesz, że bez względu na okoliczności (zły humor, brak chęci, kryzys itp.) przełamiesz się i usiądziesz do pracy. W przeciwnym razie wcześniej czy później zaczniesz unikać książek, co szybko spowoduje zaległości, które trudno będzie nadrobić.

Jak uczyć się w pojedynkę?

  • Rób notatki

Pisząc, mobilizujesz mózg do pracy. Więcej zapamiętasz zatem, jeśli – zamiast podkreślać w książkach – będziesz robić notatki. W swoich zapiskach stosuj kolory, rób symboliczne obrazki, twórz mapy myśli i zaznaczaj słowa klucze. Wzory i pojęcia matematyczne kojarz sobie z historyjkami i przedmiotami. Stosowanie takich technik będzie zabawne, a jednocześnie skuteczne. Możesz wreszcie czytać swoje notatki na głos – pozwoli Ci to zwiększyć efektywność nauki nawet o 20%!

  • Pamiętaj o minipowtórkach

Czy wiesz, że już w ciągu godziny od zakończenia nauki Twój umysł gubi ponad połowę przyswojonych informacji? Jeśli więc wszystko, czego się nauczysz, ma przetrwać w Twojej pamięci do maja, musisz organizować sobie 5-minutowe powtórki. Rób je przez 3 pierwsze dni po nauczeniu się jakiejś partii materiału, a następnie po tygodniu. Warto wrócić jeszcze do takiego zagadnienia miesiąc później.

  • Poszukuj odpowiedzi

Jeśli w trakcie rozwiązywania zadań zatrzyma Cię jakaś trudność, nie zaglądaj od razu do rozwiązania. Szukaj analogii z innymi zadaniami, zajrzyj do wzorów, dedukuj. Poćwiczysz w ten sposób punktowaną na maturze z matematyki umiejętność logicznego myślenia i więcej się nauczysz. Mózg zapamiętuje aż 90% informacji, do których trzeba było dochodzić w trudach, a zaledwie 10% takich, które zostały podane na tacy.

Razem raźniej?

Jeśli czujesz, że nie masz zbyt dużo silnej woli i łatwo się zniechęcasz, być może lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie nauka w grupie. Możesz wybrać:

  • Naukę z przyjaciółmi

Możecie być dla siebie nauczycielami – przepytywać się z wzorów i twierdzeń, tłumaczyć sobie wzajemnie pojęcia, wspólnie szukać rozwiązań zadań. Dobre strony takich spotkań są takie, że zyskujesz motywację i wsparcie, nie musisz na czas przygotowań do matury rezygnować z kontaktów ze światem. Niestety, są i minusy. Nie zawsze będzie w waszym gronie osoba, która zna wszystkie odpowiedzi. Poza tym spotkanie bardzo łatwo może nabrać wyłącznie rozrywkowego charakteru, w takim zgromadzeniu brakuje bowiem kogoś, kto w razie potrzeby zdyscyplinowałby wszystkich.

  • Kurs maturalny

Łączy on zalety nauki z przyjaciółmi i (tak, tak!) pracy indywidualnej. Spotykasz się z ludźmi, ale w miejscu, które sprzyja nauce. Pracujesz pod okiem nauczyciela, który panuje nad sytuacją. A wszystko to musisz – jeśli chcesz odnieść sukces – połączyć z samodzielną pracą. W ramach programu Profi-Matura oferujemy kursy przygotowujące do matury z matematyki i języka angielskiego na różnych etapach zaawansowania!


Jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem kursu - wypełnij formularz i skorzystaj z oferty promocyjnej!

{{cta('bf05cbc6-d545-4ca3-9271-7019c551e9c8','justifycenter')}}{{cta('75497399-3a7d-4fe5-92c4-36223a2e4951','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.