Na jednym obrazku widzisz obiekt, który nazywasz słońcem. Na drugim namalowano kwiat. Jeśli w języku angielskim połączysz oba te wyrazy, otrzymasz nowe znaczenie. Tak powstają rzeczowniki złożone, które tworzą liczne i rozmaite kombinacje. Sprawdź, co jeszcze warto o nich wiedzieć.

Rzeczowniki złożone – co to jest?

W języku angielskim znasz je jako compound nouns i nawet jeśli jeszcze tego nie zauważyłeś, stykasz się z nimi na co dzień. Rzeczowniki złożone to swoiste połączenia, które powstają z dwóch lub więcej rzeczowników albo z innych części mowy. W efekcie tworzą kolejny wyraz o nowym, choć niekoniecznie zaskakującym znaczeniu.

Dobrym tego przykładem jest dziedzina sportu o nazwie football, która najczęściej oznacza piłkę nożną. Jak wiadomo, zawodnicy grają w piłkę, pracując głównie nogami: kopią ją, tak aby wpadła do bramki przeciwnika. Najważniejsze przesłanie gry zostało więc ujęte w angielskim odpowiedniku:

jeden wyraz

+ drugi wyraz

= nowy wyraz

foot

ball

football

stopa

piłka

piłka nożna

Compound nouns – jak się je łączy?

Niech nie zmyli Cię nazwa rzeczowniki złożone, gdyż w jeden wyraz mogą się łączyć różne części mowy. Razem tworzą nowe znaczenie, którego często można się domyślić. Sprawdź tabelkę poniżej: 

rzeczownik złożony

połączenie

nowe znaczenie

sunflower

rzeczownik + rzeczownik

słonecznik

rainfall

rzeczownik + czasownik

opady deszczu

greenhouse

przymiotnik + rzeczownik

szklarnia

washing machine

gerund + rzeczownik

pralka

sunbathing

rzeczownik + gerund

opalanie się

takeout

czasownik + przyimek

jedzenie na wynos

passerby

passer-by

rzeczownik + przyimek

przechodzień

Ciekawostką jest, że ostatnie słowo ma dwie poprawne formy zapisu. Dlatego możesz oddzielić wyrazy passer oraz by łącznikiem i nie zmieni to sensu.

Compound nouns – jak uniknąć faux pas?

Wielu osobom najwięcej trudności sprawia nauka pisowni rzeczowników złożonych. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że brakuje jednego uzasadnienia, dlaczego niektóre z wyrazów pisze się razem, osobno lub oddziela łącznikiem (ang. hyphen). W razie wątpliwości najbezpieczniej więc wspomóc się... słownikiem lub poprosić o pomoc nauczyciela.

forma zapisu

przykład zapisu

 

solid compound nouns

 

 

blackboard

tablica do pisania

 

 

open compound nouns

 

 

swimming pool

basen (do pływania)

 

 

hyphenated compound nouns

 

 

self-esteem

poczucie własnej wartości

 

Stosuj rzeczowniki złożone w mowie i piśmie, a będzie Ci znacznie łatwiej zapamiętać ich pisownię. Ponadto układaj za pomocą compound nouns przykładowe pełne zdania, dzięki czemu umysł przyzwyczai się do prawidłowej wersji zapisu i w konsekwencji uzna ją za jedyną możliwą. Dla ułatwienia zacznij od przykładów powyżej. Powodzenia!

Bądź na bieżąco z nowościami. W ProfiLingua oferujemy kursy i szkolenia dla różnych grup wiekowych o rozmaitych potrzebach językowych. Pracujesz i chcesz podrasować swój English? Skorzystaj z promocyjnego pakietu dla dorosłych i otrzymaj 3 miesiące gratis*!

* Promocja trwa w okresie 16.05.2022r. do 19.06.2022r. i polega na otrzymaniu 100% rabatu od ceny katalogowej na 3 miesięczny dostęp do platformy Sensations English przy zakupie optymalnego kursu dla dorosłych z języka angielskiego w wymiarze 80 x 45 min lub kursu Fast&SMART online dla dorosłych w wymiarze 80 x 45 min w roku szkolnym 2022/2023 i opłaceniu co najmniej 10% ceny kursu. Oferta nie łączy się z innymi promocjami z wyłączeniem rabatu 25% na grupowe kursy dla dorosłych. Szczegóły promocji na https://www.profi-lingua.pl/regulamin/2022/regulamin-promocji-3-miesiace-angielskiego-za-0zl. Promocja nie obwiązuje w placówkach w Legnicy i Ząbkach.