Wciągająca lektura z dreszczykiem emocji, anonimowy liścik i odwiedzanie okolicznych domów. Kto by pomyślał, że to wielkanocne tradycje w malowniczej Skandynawii? Sprawdź, co dokładnie warto o nich wiedzieć i zaskocz bliskich ciekawymi opowieściami przy stole.

W Polsce jednym z najważniejszych symboli wielkanocnych jest jajko, które jest jednocześnie znakiem nowego życia. Mieszkańcy Skandynawii również do niego nawiązują, choć jajka pojawiają się w nieco innej odsłonie. Ponadto same święta wielkanocne są sposobem na spędzenie miło wolnego czasu, ale zazwyczaj bez religijnego kontekstu.

Być może z uwagi na silny kontrast z polską tradycją, zwyczaje skandynawskie zaskakują i jednocześnie intrygują. Tym bardziej warto o nich wiedzieć coś więcej, dlatego przytaczamy najciekawsze przykłady. Przeżyj święta rodem ze Skandynawii!

Powieść kryminalna specjalnie na… święta

Wielkanoc w Polsce przeważnie kojarzy się z silnym przeżyciem religijnym oraz towarzyszącym mu, podniosłym nastrojem. W wielu domach zaduma miesza się z radością, kiedy rodziny gromadzą się w niedzielę przy świątecznym i suto nakrytym stole. Tymczasem norweska tradycja påskekrim łączy w sobie czytanie książek i kryminały, po które Norwegowie w wielkanocny czas sięgają jeszcze skwapliwiej niż zazwyczaj.

Powiało grozą? Jeśli mimo to lubisz dreszczyk emocji, sięgnij po klasykę norweskiej literatury. Jo Nesbø to jedno z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk na świecie wśród miłośników dreszczowców. W końcu ciekawa lektura to zawsze dobry pretekst, aby spróbować czegoś nowego!

Trochę magii i zabawy w Wielkanoc

Można śmiało powiedzieć, że påskkärringar to jedna z najbardziej zaskakujących tradycji wielkanocnych. Niektórym ów szwedzki zwyczaj kojarzy się z listopadowym Halloween, ponieważ dzieci przebierają się za wiedźmy i odwiedzają sąsiadów w poszukiwaniu łakoci. Dodatkowej tajemniczości dodają legendy o szwedzkich czarownicach, które zlatywały się na sabat do Blåkulla.

Przy okazji warto wspomnieć, że do tradycji påskkärringar nawiązała szwedzka pisarka, Astrid Lindgren. To z opowieści o tytułowych dzieciach z Bullerbyn dowiadujemy się, co konkretnie zachodzi w Wielki Czwartek. Mali bohaterowie nakładają wówczas na siebie przebrania w stylu Baby Jagi i latają na miotłach albo pogrzebaczach.

Jednak wiosenny czas świąteczny w Szwecji to nie tylko przebieranki czy słodycze. Pojawiają się też elementy o chrześcijańskich korzeniach, takie jak np. påskris. Są to gałązki brzozy przyozdobione piórami, które przypominają o męce Chrystusa. Co ciekawe, pełnią one również funkcję dekoracyjną, dlatego można je spotkać zarówno w szwedzkich domach, jak i na ulicach miast.

Anonimowe liściki i czekoladowe nagrody

Duńczycy pokazują, że składanie wielkanocnych życzeń może zamienić się w świąteczną rozrywkę. Na specjalnych liścikach, które nazywają gækkebreve, umieszczają wierszyki bez podawania personaliów nadawcy. Zabawa polega na tym, aby odbiorca odgadnął, od kogo pochodzi wiadomość. Jeżeli mu się powiedzie, w nagrodę otrzymuje czekoladowe jajeczko. Jeśli jednak popełni błąd i nie rozpozna osoby, to nadawca otrzymuje słodką przekąskę.

Cóż, trzeba przyznać, że taka zabawa brzmi wyjątkowo kusząco, a wielkanocne tradycje w Skandynawii mogą być zaskakująco inne niż te, które poznałeś dotychczas. Jeśli jednak miałeś okazję odwiedzić bliskich lub znajomych z tamtejszych stron, to z pewnością masz w zanadrzu jakąś historię. Dodaj ją do swoich świątecznych ciekawostek i nie zapomnij o życzeniach świątecznych. Glad påsk!

Nauka w ProfiLingua to edukacja na najwyższym poziomie oraz liczne kursy językowe. Dbamy o jakość zajęć i oferujemy szereg możliwości w zależności od potrzeb kursantów. Aby przekonać się, która opcja będzie najlepsza dla Ciebie, nie zwlekaj i skorzystaj z darmowej diagnozy językowej.