Czas na klimaty skandynawskie. Dzisiaj poznasz szwedzkie słownictwo dotyczące kalendarza oraz dowiesz się, dlaczego rozmowa o porach roku ze Szwedami może być dla Ciebie zaskoczeniem. Zaczynamy!

 

Krótki wypad do Sztokholmu? Większość Szwedów (blisko 90%) może pochwalić się bardzo dobrą znajomością angielskiego, co znacznie obniża barierę językową i zwalnia z obowiązku porozumiewania się po szwedzku. Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować rozmówek w ojczystym języku Szwedów. Niezobowiązujący small talk to okazja do spróbowania sił w nowym obszarze bez narażania się na trudne, niejednoznaczne pytania.

Jednym z klasycznych przykładów „rozmowy o niczym” są chociażby tematy związane z pogodą. Aby ułatwić sobie zadanie, opanuj kilkanaście lub kilkadziesiąt słówek, które pomogą Ci w samodzielnym konstruowaniu prostych zdań oraz naucz się niektórych kwestii na pamięć.

 

#1 Jaki jest dzisiaj dzień?

Jeśli chcesz się upewnić, jaki jest dzień, zazwyczaj zerkasz na kalendarz w swoim telefonie. Jednak nie zawsze jest to możliwe i wtedy możesz poprosić kogoś o pomoc. Standardowe pytanie po szwedzku zabrzmiałoby następująco:

Vad är det för dag idag? 

W odpowiedzi wstawia się odpowiednią nazwę dnia w wykropkowanym miejscu poniżej. W tym celu skorzystaj z naszego pomocniczego słowniczka:

 • Det är… – Jest…
 • måndag – poniedziałek 
  tisdag – wtorek
  onsdag – środa
  torsdag – czwartek
  fredag – piątek
  lördag – sobota
  söndag – niedziela
 • en dag – dzień
 • en helg – weekend
 • en vecka – tydzień.

 

#2 Jaki jest teraz miesiąc?

To kolejne proste pytanie, które tym razem wymaga od Ciebie znajomości nazw miesięcy:

Vad är det för månad nu?

 • januari – styczeń
  februari – luty
  mars – marzec
  april – kwiecień
  maj – maj
  juni – czerwiec
  juli – lipiec
  augusti – sierpień
  september – wrzesień
  oktober – październik
  november – listopad
  december – grudzień
 • en månad – miesiąc.

 

#3 Jaka jest teraz pora roku?

Pytanie o porę roku wcale nie musi być nudne. Ciekawostką jest, że w Szwecji mogą współwystępować różne pory roku w zależności od miejsca pobytu. Jeśli więc chcesz wiedzieć, czy u Twojego rozmówcy jest właśnie lato, jesień lub zima, być może przy okazji dowiesz się jeszcze czegoś nowego. Wystarczy, że zadasz pytanie:

Vilken årstid är det nu? 

 • en årstid – pora roku
  en vår – wiosna
  en sommar – lato
  en höst – jesień
  en vinter – zima.

Na koniec nie zapomnij też o kurtuazyjnym pozdrowieniu. Jeśli przykładowo wiesz, że zbliża się weekend, powiedz po prostu: Ha en trevlig helg!

Masz ochotę na więcej? To już wszystko na dzisiaj, ale zawsze możesz odwiedzić naszego bloga, aby sprawdzić aktualne posty lub poszerzyć swoją wiedzę o językach skandynawskich. Opanuj inne przydatne zwroty i poznaj szwedzki przepis na udane życie.

 

Mów, co myślisz w każdym języku bez względu na wiek i osobiste upodobania. Nie zwlekaj i zapoznaj się z szeroką ofertą edukacyjną największego centrum w Polsce. Wybierz zajęcia dla dzieci, młodzieży lub dorosłych i skorzystaj z atrakcyjnych zniżek (-20%) na różne kursy językowe.