Wyobraź sobie, że budzisz się rano, a za oknem zamiast szarej fasady sąsiedniego bloku, widzisz głęboki błękit fiordu. W ręku trzymasz kubek gorącej, aromatycznej kawy, a powietrze, które wciągasz do płuc, jest niemal krystalicznie czyste. Jesteś w Norwegii. Czy taka wizja zachęci Cię do nauki języka norweskiego? Jeśli tak, dowiedz się, jak nauczyć się go, nie wyjeżdżając z Polski.

Jak nauczyć się norweskiego - 5 sprawdzonych sposobów

Na sam początek mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - norweski to jeden z łatwiejszych języków do nauki. Szczególnie gdy znasz już angielski lub niemiecki, opanowanie podstaw norweskiego zajmie Ci niewiele czasu, a sporo słówek będzie brzmiało znajomo, np. melk - mleko czy drikke - pić. I wcale nie musisz wyjeżdżać do Norwegii na kilka miesięcy, aby go opanować! Oto nasze sprawdzone sposoby na to, by nauczyć się norweskiego, mieszkając w Polsce.

1.    Apka w łapkę!

Aplikacje do nauki języków łączą w sobie elementy zabawy, rywalizacji i nauki, a są przy tym niesamowicie skutecznym narzędziem. Dzięki Duolingo, Memrise lub Mondly opanujesz nawet kilkaset słówek i wyrażeń w stosunkowo krótkim czasie. Co więcej, w pewnym zakresie możesz korzystać z nich zupełnie za darmo. Odblokowanie dodatkowych funkcjonalności to zwykle koszt kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Niestety, większość aplikacji nie tłumaczy gramatyki. Ale i na to znajdzie się sposób: dobry podręcznik do nauki własnej.

2.    Podręczniki do samodzielnej nauki

Książka do nauki gramatyki świetnie uzupełni pracę z aplikacją. To także dobry wybór, jeśli wolisz rozwiązania bardziej tradycyjne. Możesz zacząć od kultowego Troll 1, język norweski: teoria i praktyka. Przystępnie tłumaczy gramatykę języka norweskiego, podaje mnóstwo czytelnych przykładów i zawiera bardzo przydatne ćwiczenia. Inną wartą polecenia pozycją jest Norweski. Gramatyka z ćwiczeniami wydana przez Wydawnictwo Edgard.

3.    Nauka YouTube

Kolejnym sposobem na naukę norweskiego bez wyjeżdżania z Polski jest korzystanie z materiałów zamieszczonych na YouTube. Możesz wybierać spośród kanałów prowadzonych przez polskich nauczycieli (np. Nauka Norweskiego Wiktorii Ilczuk) lub przez native speakerów (np. bardzo popularny Norsklærer Karense). Dzięki nim poznasz tajniki gramatyki, przydatne wyrażenia, prawidłową wymowę, a także masę ciekawostek na temat Norwegii, jej mieszkańców i samego języka.

4.    Skocz na głęboką wodę

Spokojnie, wcale nie namawiamy Cię do kąpieli w zimnych wodach Morza Północnego. Zachęcamy jednak do zanurzenia się w języku norweskim. Możesz to zrobić, nie wychodząc z domu. Jeśli masz Netflixa, przekonaj się, za co miliony ludzi na świecie pokochały norweski serial Hjem til Jul. Znajdź na Spotify podcast Lær Norsk. Zamiast polskiego radia, wybierz norweską stację i wyszukaj interesujące profile na Facebooku, Instagramie i TikToku, prowadzone przez mieszkańców mroźnej północy. Dzięki temu poznasz sporo słownictwa i przyzwyczaisz się do charakterystycznej norweskiej wymowy.

5.    Kursy norweskiego online

Nie musisz swojej nauki norweskiego organizować sam. Możesz oddać się w ręce specjalistów, którzy zadbają o to, byś poznawał język szybko i skutecznie, a przy tym w całkiem przyjemny sposób. Jeśli wybierzesz naukę norweskiego online, będziesz mógł ćwiczyć praktyczne zastosowanie języka - przede wszystkim mówienie - nie wychodząc z domu!

 

Szukasz najlepszego kursu języka norweskiego? Sprawdź, co może zaoferować Ci szkoła ProfiLingua. Skontaktuj się z nami i złap promocję na zajęcia do końca lutego!

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.