Small talk, czyli luźna rozmowa na bezpieczne tematy z osobami, które nie zawsze dobrze znamy, to prawdziwy horror dla wielu osób, szczególnie tych nieśmiałych. Jeśli dodatkowo trzeba prowadzić ją w obcym języku, robi się nawet straszniej. Nie unikniesz small talk, jeśli pracujesz w międzynarodowej korporacji lub spędzasz czas w kraju anglojęzycznym. Na szczęście, umiejętność jego stosowania da się wyćwiczyć! Dlaczego “mała rozmowa” jest taka ważna i jak robić to dobrze? Odpowiadamy!

 

Co to właściwie jest small talk?

Brytyjczycy znani są z rozmów o pogodzie i trzeba im przyznać, że doprowadzili sztukę niezobowiązującej konwersacji do perfekcji. W środowisku anglojęzycznym zachowanie milczenia może czasami zostać odebrane jako brak uprzejmości, warto więc zaopatrzyć się w żelazny zestaw tematów, które pozwolą nam przerwać niezręczną ciszę lub wypełnić czas. Tym bardziej że zwyczaj “pogaduszek” przeniknął także do innych krajów i pomysły, o czym rozmawiać, przydadzą Ci się także w kontaktach z innymi niż angielska narodowościami.

W jakich sytuacjach stosuje się small talk? Zarówno biznesowych, jak i prywatnych. Do tej pierwszej kategorii zaliczymy imprezy firmowe, przerwy w zebraniach i konferencjach, wspólną jazdę windą, pierwsze spotkanie rano na recepcji, a nawet chwile spędzone w oczekiwaniu na wolną kabinę w toalecie.

W życiu prywatnym umiejętność prowadzenia small talk okaże się pomocna na imprezach rodzinnych, w kolejce do lekarza lub w sklepie, podczas podróży pociągiem lub samolotem. Innymi słowy, wszędzie i za każdym razem, kiedy znajdziemy się w tej samej przestrzeni z osobą, którą słabo znamy, np. znajomym znajomego na przyjęciu urodzinowym lub koleżanką z innego działu firmy, a czasami nawet z kimś zupełnie obcym i nie chcemy wyjść na gbura.

 

Jak stosować small talk?

Rozmowa określana mianem small talk powinna dotyczyć bezpiecznych tematów, które nie budzą kontrowersji i nie zepsują nikomu humoru. Jeśli nie przychodzi Ci nic do głowy, sięgnij po którąś z poniższych, sprawdzonych możliwości:

  • pogoda - o niej można rozmawiać godzinami, przecież zawsze jest zbyt zimno, zbyt gorąco, pada za dużo, albo za mało, itd.
  • bieżące wydarzenia - szczególnie te ze świata sportu i rozrywki,
  • plany na nadchodzący weekend - temat, który świetnie sprawdza się w biurze. Jeśli akurat jest poniedziałek lub wtorek, można porozmawiać o tym, jak minął poprzedni weekend.
  • otoczenie - w rozmowie ze współpracownikiem możemy nawiązać do nowego koloru ścian, wymienionego sprzętu komputerowego czy odświeżonego menu w firmowej stołówce. Śmiało możesz także napomknąć o nawale pracy lub zdradzić, że marzysz o filiżance kawy lub o nadejściu weekendu.
  • jedzenie - podczas spotkania towarzyskiego bezpiecznym tematem będą serwowane potrawy: zapytaj rozmówcę, czy próbował już ciasta, dodaj, że jest przepyszne lub zapytaj, czy próbował już jakiegoś dania i co o nim sądzi.
  • inni ludzie - jeśli Ty i osoba, z którą rozmawiasz, macie wspólnych znajomych, small talk może dotyczyć właśnie ich. Zainteresuj się, skąd się znają lub jak długo ze sobą pracują.

 

Jakich tematów unikać?

Istnieje też pula tematów, których absolutnie w small talk poruszać nie wolno. Należą do nich przede wszystkim te, które budzą żywe emocje lub są uznawane za kontrowersyjne: polityka i religia. Złym pomysłem jest też poruszanie spraw osobistych, takich jak zdrowie, zdradzanie sekretów czy komentowanie czyjegoś wyglądu (z wyjątkiem sytuacji, gdy komplementujesz strój lub nową fryzurę). Zdecydowanie wystrzegaj się plotkowania na temat nieobecnych.

 

Jak ćwiczyć small talk?

Prowadzenie small talk jest o tyle proste, że muszą w nim brać udział przynajmniej dwie osoby, co oznacza, że ciężar podtrzymania rozmowy nie spoczywa jedynie na Twoich barkach. Jeśli obawiasz się, że Twoje umiejętności językowe nie są wystarczające, aby wziąć w niej udział, warto zadbać o jak najczęstsze ćwiczenie small talk w języku obcym.

Najlepszym rozwiązaniem jest nauka na dobrym kursie językowym. Tam bez stresu, w przyjaznej atmosferze możesz szlifować języki, aby potem swobodnie wyrażać swoje myśli w rozmowie z osobami, których dobrze nie znasz. Solidna znajomość języka pozwoli Ci skupić się na temacie konwersacji i swoim rozmówcy, zamiast na gorączkowym poszukiwaniu słów i układaniu zdań w myślach.

 

Postaw na nowoczesne i przyjazne kursy językowe, jakie oferuje szkoła językowa ProfiLingua - elastyczne, skoncentrowane na słuchaczu i zorientowane na wyniki. W ProfiLingua bierzemy pod uwagę Twoje potrzeby i preferencje i zależy nam, abyś odniósł sukces! Sprawdź naszą ofertę i rozmawiaj swobodnie!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.