Facebook, Instagram, TicToc, Twitter, LinkedIn - te portale społecznościowe podbiły serca Polaków. Większość z nas sprawdza, co “w feedzie piszczy” przynajmniej kilka razy dziennie. A gdyby tak wykorzystać ten czas podwójnie? Czy social media mogą pomóc w nauce języka obcego? Zdecydowanie tak! Wystarczy prosta zmiana nawyków, aby połączyć przyjemne z pożytecznym! Jak to zrobić? Podpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Social media w nauce języka obcego - jak je wykorzystać?

Nauka języka obcego za pomocą social mediów odbywa się trochę mimochodem i przy okazji. Nie wymaga żadnej rewolucji w Twoim sposobie korzystania z ulubionych portali, ale będziesz musiał przywyknąć do kilku zmian. Warto się jednak o to pokusić! Dzięki temu osłuchasz się z językiem obcym, Twój kontakt z nim będzie też bardziej systematyczny, a nawet intensywny. Poznasz wiele nowych wyrażeń, szczególnie slangowych i neologizmów, które rzadko nauczane są na standardowych kursach językowych. Social media pomagają też szlifować umiejętności językowe bez dodatkowych kosztów, co przecież także ma znaczenie.

Oto kilka skutecznych trików, które możesz zastosować:

 • zmień ustawienia na język obcy - dzięki temu najważniejsze słowa i wyrażenia związane z samą obsługą social mediów szybko utrwalą się w Twojej pamięci. Przywykniesz też do odczytywania komunikatów np. po angielsku.
 • zacznij obserwować obcojęzyczne profile - niezależnie od tego, czym się interesujesz i który portal społecznościowy jest Twoim ulubionym, obserwuj profile osób i marek w języku, którego chcesz się nauczyć. Wybierz te, które są dla Ciebie naprawdę interesujące. To sprawi, że bardziej będzie Ci zależeć na tym, aby dobrze zrozumieć treść każdego posta. Jeśli zależy Ci na poszerzeniu znajomości języka biznesowego lub branżowego, śledź autorytety na Linkedin - oczywiście, w języku obcym - to prawdziwa skarbnica profesjonalnych wyrażeń. Dodatkową korzyścią jest też pozostawanie na bieżąco z tym, co dzieje się w Twoim sektorze.
 • czytaj artykuły w języku obcym - polub i śledź profile obcojęzycznych czasopism o interesującej Cię tematyce. Jeden przeczytany artykuł w języku obcym dziennie to kilkadziesiąt nowych słówek w skali miesiąca!
 • znajdź obcojęzycznych znajomych - social media zbliżają do siebie ludzi i znacznie ułatwiają nawiązywanie nowych znajomości. Wykorzystaj to, szukając kontaktu z osobami o podobnych zainteresowaniach z innych krajów. Rozmowa za pomocą komunikatora czy samo pisanie komentarzy w języku obcym to świetny sposób na ćwiczenia języka
 • dołącz do grup poświęconych nauce języka - na Facebooku znajdziesz wiele grup zrzeszających osoby, które chcą podnosić swoje umiejętności i np. ćwiczyć angielski. Znajdziesz w nich nie tylko partnerów do konwersacji, ale także ciekawe materiały do nauki, dyskusje i wyjaśnienia kłopotliwych zagadnień.
 • polub fanpage poświęcone nauce języka - warto śledzić fanpage dedykowane nauce języków. Szkoły językowe i indywidualni nauczyciele umieszczają na nich mnóstwo ciekawostek, słówka i idiomy dnia, linki do nagrań na YouTube, inspiracje i wyzwania.
 • korzystaj z memów - lubisz memy? Super! Stanowią fantastyczne źródło wiedzy o języku obcym. A ponieważ są zabawne i niosą ze sobą potężny ładunek emocjonalny, nowe słówka, które dzięki nim poznasz, zapamiętasz naprawdę szybko.
 • #uczsięzhashtagów - Instagram opiera się na stosowaniu hashtagów. Wykorzystaj je do nauki języka! Zwracaj uwagę na to, jak native speakerzy stosują je w języku obcym i sam także to rób. Dzięki temu utrwalisz nowe słówka i szybko je zapamiętasz, kojarząc je z własnymi zdjęciami.
 • śledź Instastory - w historiach na Instagramie celebryci, influencerzy czy po prostu native speakerzy wrzucają filmiki, w których usłyszysz, jak język jest używany w najbardziej naturalny sposób. Włączając w to błędy, powtórzenia oraz wyrażenia nieformalne. To wspaniały materiał do nauki autentycznego języka.
 • bądź aktywnym użytkownikiem - nie ograniczaj się do czytania postów i oglądania nagrań. Komentuj, reaguj na komentarze innych osób, bierz udział w dyskusjach, sam stosuj język obcy w swoich postach. Nie bój się ewentualnych błędów, potraktuj to jako formę dobrej zabawy!

Języki obce w social mediach - jakie kanały warto śledzić?

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, podpowiadamy - sprawdź profile społecznościowe szkoły językowej ProfiLingua. Znajdziesz tam ciekawostki, słówka i przydatne informacje na temat różnych języków.

W przypadku, gdy interesuje Cię angielski, warto także sprawdzić BBC Learning, Grammarly oraz Englishake. Miłośnikom niemieckiego proponujemy DW-DeutschLernen oraz Deutsche Sprache Online. Niezależnie od tego, jakiego języka chcesz się nauczyć, w social mediach znajdziesz ciekawe i wartościowe kanały, które warto śledzić.

 

Chcesz poznawać języki szybko, skutecznie i wygodnie? Sprawdzi kursy, które oferuje szkoła językowa ProfiLingua. Aż 16 języków obcych do wyboru, których możesz uczyć się tak, jak sam chcesz - stacjonarnie lub przez internet. Z nami nauczysz się stosować język w praktyce!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.