Włochy to kraj kojarzący nam się z wypoczynkiem i dobrym jedzeniem - i słusznie! Okres świętowania Bożego Narodzenia (wł. Natale) trwa w tym kraju prawie miesiąc - od 8 grudnia (L'Immacolata Concezione - Dnia Niepokalanego Poczęcia), aż do 6 stycznia. W tym czasie Włosi dekorują swoje domy, place i ulice, ubierają choinki i budują presepe - szopki bożonarodzeniowe. A jak wygląda u nich sama Wigilia?

Tradycyjna Wigilia we Włoszech

Samo Boże Narodzenie i Wigilia (wł. Vigilia di Natale) są obchodzone nieco odmiennie w każdym regionie Włoch. Niektóre rodziny rozpoczynają świętowanie uroczystą kolacją 24 grudnia. Katolicka tradycja nakazuje przestrzegać postu, na stołach królują więc dania bezmięsne, a zwłaszcza owoce morza podawane w formie antipasti misti  - z makaronem. Lekki posiłek w Wigilię, Włosi rekompensują sobie kolejnego dnia. 25 grudnia, zwany pranzo di Natale to święto jedzenia. Na stołach zobaczymy anguilla marinata - pieczonego lub suszonego węgorza, baccalà - dorsza, linguine all’astice  - linguine z homarem (rodzaj makaronu), Cappelletti lub Tortellini in brodo - tradycyjne włoskie pierożki i największy przysmak - Cappone ripieno al forno, czyli pieczony, nadziewany kapłon (kogut).

 

Wróćmy jednak do samej Wigilii. Jej obowiązkowym elementem jest uczestnictwo w Pasterce i podziwianie pięknych presepe przed kościołami. Po powrocie do domu przychodzi pora na tradycyjny brindare (toast) wznoszony spumante (musującym winem) i kawałek pysznego panettone lub pandoro - tradycyjnych ciast drożdżowych. Panettone zawiera suszone lub kandyzowane owoce, pandoro to “lżejsza” wersja słodkiego przysmaku.

 

Święty Mikołaj i wiedźma

Włoskie dzieci piszą dwa listy - jeden do Babo Natale (Świętego Mikołaja), w którym proszą o prezenty, a drugi do rodziców, z podziękowaniami. Ten drugi list należy ukryć pod talerzem taty, który uroczyście odczytuje go na koniec kolacji wigilijnej.

 

Babo Natale główne prezenty przynosi najmłodszym 6 stycznia, dostają oni jednak drobniejsze podarki także w Wigilię. Aby mu podziękować, dzieci zostawiają mu pod choinką orzechy, mleko i kawałek ciasta. Co ciekawe, hojny święty ma pomocnicę - sympatyczną wiedźmę nazywaną La Befana, która także zostawia grzecznym dzieciom prezenty i słodycze w skarpetach. Te mniej grzeczne otrzymują il carbone - kawałek węgla. W praktyce są to najczęściej cukierki zrobione z czarnego cukru.

 

Babo Natale i La Befana to nie jedyni dostarczyciele podarunków dla najmłodszych. W Wenecji prezenty przynosi Święta Łucja, a kilku innych regionach - Gesu’ Bambino - Dzieciątko Jezus.

 

Buon Natale!

 Bez względu na to, w jakiej części świata zamierzasz spędzić Boże Narodzenie, życzymy Ci Buon Natale! - Wesołych Świąt!

 

 

P.S. Pamiętaj, że w szkole ProfiLingua możesz uczyć się języka włoskiego w najwygodniejszy dla siebie sposób, także przez Internet! Spraw sobie prezent na Święta i zapisz się już dziś!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.