Boże Narodzenie (hiszp. Navidad) to magiczny czas, także w Hiszpanii, kraju słynącym z przywiązania do religii. Hiszpanie świętują na swój sposób, a ich tradycje bożonarodzeniowe nieco się różnią od polskich. Od potężnych szopek do … kłód robiących kupkę, prima aprilis w grudniu i loterii państwowej - oto najciekawsze hiszpańskie zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem

Szopki bożonarodzeniowe (Beléns)

Tradycja tworzenia scen Narodzenia Pańskiego jest nam doskonale znane, lecz hiszpańskie szopki nie mają sobie równych. Często składają się kilkuset, a nawet kilku tysięcy elementów - nie tylko samej stajenki, zwierząt i głównych bohaterów, ale także wielu domów, farm, rzek i rynków. Beléns zobaczymy w każdym domu i na sklepowych wystawach jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Obowiązkowo znajdują również na wszystkich placach i skwerach w każdym mieście Hiszpanii.

 

Pasterka (La Misa Del Gallo) i Wigilia (Nochebuena)

Hiszpańską nazwę północnego nabożeństwa można przetłumaczyć jako “Msza Koguta”. Jest to nawiązanie do legendy, która mówi, że w noc narodzenia Jezusa słychać było pianie koguta. Podobnie jak w Polsce, wyjście do kościoła poprzedzone jest rodzinną kolacją.

 

Do tradycyjnych hiszpańskich potraw spożywanych podczas tego uroczystego posiłku należy Pavo Trufado de Navidad - indyk nadziewany truflami (grzybami, nie słodyczami!) oraz Pularda asada - pieczona kura, koniecznie młoda. W Galicji, północno-zachodnim regionie otoczonym przez wodę, na stołach w Boże Narodzenie królują owoce morza - skorupiaki, mięczaki i homary.

 

Na kilka dni przed Nochebuena dzieci rozpoczynają piden el aguinaldo - zwyczaj ten przypomina polskie kolędowanie i polega na odwiedzaniu sąsiadów, śpiewaniu kolęd i otrzymywaniu w zamian drobnej zapłaty.

 

Katalońskie Caga Tió

Katalończycy mają dodatkową, niespotykaną gdzie indziej tradycję związaną z Bożym Narodzeniem. Niewielka drewniana kłoda jest przebierana - otrzymuje drewniane nogi, twarz, kocyk i barretina - tradycyjny kataloński kapelusz. Dzieci trzymają Caga Tió w domach i szkołach i w oczekiwaniu na Boże Narodzenie karmią go co wieczór kawałkami chleba oraz skórkami pomarańczy. W Wigilię lub pierwszy dzień Świąt biją biedne Caga Tió kijem, śpiewając przy tym specjalną piosenkę, w której proszą, aby “zrobił kupkę ze słodyczy”.

 

Grudniowe prima aprilis, czyli Dia de los Santos Inocentes

28 grudnia to  Hiszpanii dzień robienia sobie żartów - odpowiednik znanego nam prima aprilis. Tradycja ta jest bardzo popularna i w zabawie uczestniczą także gazety czy stacje telewizyjne. Jeśli uda nam się kogoś nabrać, krzyczymy 'inocente, inocente', czyli “niewinny, niewinny”. Dzień ten poświęcony jest pamięci wszystkich niewinnych dzieci zamordowanych przez Heroda, kiedy próbował zgładzić maleńkiego Jezusa.

 

Największa loteria świata - El Gordo

Hiszpańska Loteria Narodowa jest traktowana przez mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego bardzo poważnie. Bierze w niej udział każdy, kto tylko może, co czyni z niej największą loterią tego typu na świecie. Ma to swoje odzwierciedlenie w nazwie - El Gordo oznacza ‘tłusty’. Rzeczywiście, sumy, które można wygrać, trudno nazwać “chudymi”... Losowanie odbywa się 22 grudnia - niezmiennie od 1812 roku, kiedy ciągnięto losy po raz pierwszy.

 

Trzej Królowie - Reyes Magos

Czas świąteczny w Hiszpanii uwieńczony jest Świętem Trzech Króli, zwanych Reyes Magos. To oni przynoszą prezenty dzieciom (choć amerykański Święty Mikołaj też staje się coraz popularniejszy). Wieczorem 5 stycznia odbywają się kolorowe parady królów i ich pomocników w każdym mieście. Po powrocie do domu, po obejrzeniu pięknego show, najmłodsi wystawiają buty, które w nocy Mędrcy napełniają podarkami.

 

Tradycyjną potrawą związaną z Reyes Magos jest Roscón de Reyes - ciasto w formie okręgu, posypane kruszonymi migdałami i owocami kandyzowanymi, w bogatszej wersji z bitą śmietaną. Zwyczaj każe ukryć w cieście maleńką figurkę. Osoba, która znajdzie ją w swoim kawałku, musi kupić lub upiec Roscón de Reyes w kolejnym roku.

 

Która hiszpańska tradycja bożonarodzeniowa zaskoczyła Cię najbardziej? Życzymy Ci cudownych Świąt Bożego Narodzenia, jak mawiają Hiszpanie - Feliz Navidad!

 

P.S. Nie zapomnij sprawdzić oferty szkoły ProfiLingua - może sprawisz sobie prezent pod choinkę w postaci kursu języka hiszpańskiego?

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.