Wielka Brytania nie ma żadnego święta narodowego, np. Dnia Niepodległości. Rolę najważniejszego, jednoczącego wydarzenia w ciągu roku pełni w związku z tym Boże Narodzenie (ang. Christmas). W wielokulturowym Zjednoczonym Królestwie już dawno straciło ono charakter stricte religijny. Jednak Brytyjczycy z radością pielęgnują dawne bożonarodzeniowe tradycje. Co ciekawe, powstają też nowe… Jakie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Najdłuższe wolne w roku

Brytyjczycy to bardzo pracowity naród i ilość dni ustawowo wolnych od pracy jest zdecydowanie niższa niż w Polsce (Wielka Brytania ma ich 8 w całym roku, Polska - 13). Boże Narodzenie to aż dwa dni wolne od pracy, a jeśli wypada tuż przed lub po weekendzie, okres lenistwa wydłuża się aż do czterech dni z rzędu. Najnowszą tradycją związaną z Bożym Narodzeniem jest … korzystanie z wyprzedaży (ang. Winter Sales). Większość sklepów rozpoczyna je już 26 grudnia! W drugi dzień Świąt (zwany przez Anglików Boxing Day) sklepy są zwykle pełne osób pragnących skorzystać z jednego z najpopularniejszych prezentów gwiazdkowych (ang. Christmas gifts) - kart podarunkowych (ang. vouchers).

Potrawy świąteczne w Wielkiej Brytani

Skupmy się jednak na jednym z najważniejszych elementów tworzących niezwykłą atmosferę Bożego Narodzenia. Chodzi, oczywiście, o tradycyjne potrawy świąteczne, bez których Brytyjczycy nie wyobrażają sobie Świąt.

  • roast turkey - pamiętajmy, że świąteczny obiad spożywany jest na Wyspach 25 grudnia i serwowane dania nie mają nic wspólnego z nakazem postu, praktykowanym w naszym kraju. Pieczony indyk, nadziewany szałwią i cebulą, polany gęstym sosem (ang. gravy), podawany z pieczonymi ziemniakami (ang. roast potatoes) i żurawiną (ang. cranberries) króluje więc stołach. Dodatkową porcję witamin zapewnia brukselka (ang. brussel sprouts). Czasami indyka zastępuje roast beef (pieczona wołowina), a w wersji wegańskiej - nut roast - danie z orzechów nerkowca i orzechów brazylijskich.
  • pigs in blankets - “świnki w kocykach”? Pod tą zabawną nazwą ukrywa się ulubione danie wielu najmłodszych uczestników świątecznego obiadu, czyli… parówki w cieście. W wersji “na bogato” zamiast ciasta używa się bekonu.
  • Christmas pudding - deser, bez którego brytyjskie Boże Narodzenie po prostu nie może się odbyć! Jest to fenomen na skalę światową! Ciasto przygotowane z niewielkiej ilości mąki, tłuszczu i suszonych owoców charakteryzuje się niebywałą trwałością - tradycja nakazuje zachować Christmas pudding aż do Wielkanocy! Podaje się go z brandy butter - masą przygotowaną z masła, cukru i brandy lub custard - rodzajem słodkiego kremu. Dorośli wspomagają trawienie tego raczej ciężkiego przysmaku kieliszkiem czerwonego wina, jabłecznika (ang. cider) lub szklanką piwa.
  • mince pies - oto i kwintesencja Bożego Narodzenia w wersji brytyjskiej! To nie świąteczne piosenki (ang. Christmas songs), które można usłyszeć w radio i sklepach już na początku listopada zwiastują, że zbliżają się Święta, ale właśnie one. Pojawienie w sprzedaży babeczek z kruchego ciasta z nadzieniem z bakalii jest jasnym sygnałem, że dwumiesięczny okres przedświątecznych przygotowań właśnie się rozpoczął! Święta bez mince pies? Niemożliwe!

Jemioła, skarpetki i kartki świąteczne

Do innych charakterystycznych tradycji bożonarodzeniowych należy całowanie się pod jemiołą (and. mistletoe) oraz wysyłanie kartek świątecznych (ang. Christmas cards). Mimo rosnącej popularności mediów społecznościowych, telefonów komórkowych i internetowych komunikatorów, miłujący tradycję Brytyjczycy wciąż wysyłają papierowe kartki świąteczne i to w ilościach hurtowych. Otrzymane kartki służą jako dekoracje.

W wigilijną noc (ang. Christmas Eve) dzieci odwiedza Święty Mikołaj (ang. Father Christmas lub Santa Claus). Do domu dostaje się przez komin (ang. chimney) i zostawia niewielkie podarunki w specjalnych, wielkich skarpetach (ang. Christmas stockings) zawieszonych nad kominkiem, w nogach łóżka lub dookoła choinki (ang. Christmas tree). W poranek pierwszego dnia Świąt (ang. Christmas Day) wszyscy wspólnie odpakowują prezenty - te ukryte w skarpetach oraz te ułożone pod choinką.

 

Mamy nadzieję, że Wy także znajdziecie mnóstwo cudownych podarunków pod bożonarodzeniowym drzewkiem. Może jednym z nich będzie wybrany kurs angielskiego w szkole ProfiLingua?

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.