Poczuj się jak we włoskiej kawiarni. W dzisiejszym artykule oprowadzamy Cię po świecie kawy i przedstawiamy różne jej rodzaje. Na końcu znajdziesz też przykładowy dialog. Zaczynamy!

Początki kawiarni na świecie

Wystarczy krótka wizyta w kawiarni, aby poczuć włoskie klimaty. Rozmaite nazwy kawy przewijają się w rozmowach wszystkich tutejszych amatorów tego aromatycznego napoju. Być może dlatego przyzwyczailiśmy się myśleć, że Włochy to królestwo kawy i co za tym idzie – kolebka kawiarni. Czy aby na pewno? Okazuje się, że najstarsze kafehauzy pojawiły się w innej części Europy, a dokładniej w Turcji.

Jedną z pierwszych kawiarni znaną jako Kiva Han otwarto w 1475 roku w ówczesnym Konstantynopolu. Dużo później, bo w 1720 roku mówi się o pierwszej kawiarni we Włoszech, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego pod nazwą Caffè Florian. Jeśli więc zagościsz w romantycznej Wenecji, być może oprócz rejsu gondolą skusisz się też na małe co nieco.

Jak się pija kawę we Włoszech?

Większość kawoszy nie wyobraża sobie bez niej życia o poranku. Aby zacząć dobrze dzień, jedni w spokoju delektują się każdym łykiem kawy i napawają jej intensywnym zapachem. Inni traktują małą czarną jako dodatkowy zastrzyk energii i napęd do działania. Czy podobna dowolność panuje we Włoszech? Otóż nie.

Zgodnie z przyjętą tradycją Włosi sięgają po różne rodzaje kawy w zależności od pory dnia, więc lepiej wiedzieć, co wybrać, aby im nie podpaść ani nie wywołać salwy śmiechu. Na śniadanie bezdyskusyjnie zalecane się cappuccino. Za to po godzinie jedenastej możesz już sobie pozwolić na coś mocniejszego – espresso pija się nawet wieczorem!

Różne rodzaje kaw – co wybrać?

Nie wystarczy powiedzieć un caffè, aby otrzymać swoją ulubioną kawę. Wypowiadając te dwa słowa, dostaniesz po prostu małą czarną, czyli klasyczne espresso. Na szczęście lista możliwości jest naprawdę spora. Znajdź swój ulubiony wariant i dowiedz się, co dokładnie się za nim kryje. Podpowiedzi znajdziesz w samym… nazewnictwie.

Na mocny początek dnia:

 • espresso – bardzo mocna czarna kawa.
 • caffè doppio – jak można wywnioskować z nazwy, to podwójne espresso.
 • caffè lungo – delikatniejsza wersja espresso, tłumaczona jako „przedłużone espresso”.
 • caffè macchiato – espresso z niewielką ilością mleka; dosłownie rozumiane jako „espresso splamione mlekiem”.
 • caffè americano – kawa z ekspresu przedłużana gorącą wodą, bo zalana większą ilością wrzątku.
 • caffè ristretto – espresso „ograniczone”, czyli z mniejszą ilością wody.

Dla łasuchów:

 • caffè mocha – połączenie kawy, gorącego mleka i czekolady.
 • crema di caffè – krem kawowy, zbliżony do deseru.

Coś pomiędzy:

 • cappuccino – bardzo popularna wersja kawy z mlekiem, inaczej espresso ze spienionym mlekiem.
 • latte macchiato – napój powstający w wyniku dolania espresso do spienionego mleka; dosłownie znaczy „splamione mleko”.
 • caffè latte – jak sugeruje ostatnie słowo, łagodna kawa z dużą ilością spienionego mleka.

Dla odmiany:

 • caffè decaffeinato – to po prostu kawa bezkofeinowa.
 • caffè d’orzo – kawa jęczmienna, zbliżona do naszej polskiej kawy zbożowej.

Mini-rozmówka w kawiarni

Cliente: Buongiorno!

Barista: Buongiorno. Prego, desidera?

Cliente: Io prendo un caffè e un cornetto.

Barista: Va bene. Desidera ancora qualcos'altro?

Cliente: No, grazie, va bene così.

Barista: Bene, allora un caffè e un cornetto.

Chcesz poznać swój poziom? Wahasz się między jednym a drugim kursem? Skorzystaj z darmowej diagnozy językowej i uzyskaj potrzebną pomoc! W ProfiLingua zapewniamy szeroki wybór zajęć (dzieci, młodzież, dorośli).