Napisanie dłuższego wypracowania to jedno z obowiązkowych zadań na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. Jak sobie z nim poradzić? Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu wypowiedzi pisemnej? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego składa się z dwóch części, obejmuje zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte oraz trwa 120 minut. Dajmy na to, zadaniem ucznia jest stworzyć krótszą i dłuższą wypowiedź pisemną. To okazja, aby wykazać się znajomością utworów literackich oraz umiejętnie je wykorzystać w zależności od wybranego tematu.

Na tym jednak nie koniec, bo odpowiednio sformułowana wypowiedź powinna być też merytoryczna, czytelna oraz spójna i logiczna. Jak zatem zgromadzić możliwie jak największą liczbę punktów? Przeczytaj nasze podpowiedzi, dzięki którym zbliżysz się do upragnionego wyniku!

Wypowiedź pisemna – o czym warto pamiętać?

Pora na przydatne wskazówki, które stanowią absolutne minimum. Nie zapomnij też o dodatkowych materiałach, które znajdziesz na naszej stronie. Obejrzyj darmowe webinarium oraz zajrzyj do poradnika. Zaczynamy!

#1 Treść polecenia

Pewnie już niejeden raz o tym słyszałeś i choć nie zabrzmi to odkrywczo, przeczytaj dokładnie polecenie. To, co powinno zostać zawarte w wypowiedzi, możesz też sobie wypunktować w brudnopisie. Natomiast pełną wypowiedź, która będzie sprawdzana przez egzaminatora, należy umieścić w wyznaczonym miejscu, na czysto.

#2 Kompozycja tekstu

Zanim przejdziesz do szczegółów, upewnij się co do formy wypowiedzi. Masz do wyboru opowiadanie lub rozprawkę i co za tym idzie – dwa tematy. Kiedy zdecydujesz się na którąś z tych opcji, trzymaj się planu. Pamiętaj, z czego powinna składać się rozprawka oraz jak powinno być zbudowane opowiadanie. Zachowaj cechy właściwe dla wybranej przez siebie formy, bądź spójny i konsekwentny.

#3 Bogactwo wypowiedzi

Zadbaj o urozmaicenie i postaraj się, aby Twoja wypowiedź nie brzmiała monotonnie. Unikaj nadmiernych powtórzeń i zamiast tego używaj odpowiednich synonimów. Korzystaj ze słownictwa typowego dla danej formy wypowiedzi, które pozwoli Ci uporządkować myśli czy zdynamizować wypowiedź. W przypadku rozprawki mogą to być np. zwroty łączące poszczególne argumenty.

#4 Poprawność językowa

Kolejnym ważnym punktem jest dbałość o poprawność językową. Aby Twoja wypowiedź prezentowała się estetycznie, stosuj akapity i interpunkcję. Równie ważna jest pisownia, dlatego znajdź czas na przeczytanie całego tekstu. Krótko mówiąc, w Twojej wypowiedzi nie powinno roić się od błędów ortograficznych.

#5 Wymagana ilość wyrazów

Liczy się też objętość tekstu, więc bądź dokładny. Nie zapominaj, że na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego dłuższa wypowiedź pisemna powinna liczyć minimum 200 wyrazów. Być może wydaje Ci się, że to sporo, ale praktyka czyni mistrza. Dlatego kiedy planujesz przygotowania do egzaminu, koniecznie dodaj do swojej listy pisanie tekstów. Nawet jeśli to próbne ćwiczenia w domu, podejdź do sprawy poważnie, a nabierzesz wprawy.

Szukasz dodatkowych wskazówek? W tym artykule to już wszystko, ale to jeszcze nie koniec możliwości. Jeśli egzamin ósmoklasisty jeszcze przed Tobą i chcesz się odpowiednio przygotować, pomyśl o skorzystaniu z pomocy eksperta oraz zaopatrz się w odpowiednie repetytoria. Pamiętaj też o zapewnieniu sobie emocjonalnego wsparcia, a zwiększysz swoje szanse na egzaminie.

Przed Tobą ważny sprawdzian, test, egzamin końcowy? Nie jesteś sam, sama! Sprawdź kursy przygotowawcze ProfiLingua (8-klasista i maturzysta) albo zaznajom się z pełną ofertą językową.