Zadania z lukami przypominają układanie puzzli. Ważne, by wszystkie elementy do siebie pasowały i tworzyły sensowną całość. W dzisiejszym artykule pokażemy, jak je poprawnie rozwiązywać na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego.

Czym są zadania z lukami?

Luka to puste miejsce, a zatem zadania z lukami to teksty fragmentaryczne, które należy odpowiednio uzupełnić, aby wszystko ułożyło się w logiczną całość. Jednym z tego typu zadań, z którym musieli się zmierzyć ósmoklasiści w 2021 roku, było uzupełnienie tekstu pt. CHRIS THE LION. Jak można się domyślić, tekst opowiada o lwie o imieniu Chris. W poszczególnych częściach pojawia się więcej szczegółów, ale nie wszystko jest wyjaśnione do końca.

Dajmy na to, z pierwszych kilku zdań dowiadujemy się m.in. o dwóch mężczyznach, którzy zobaczyli lwa w klatce. Następnie czytamy, że przyszli z powrotem i go kupili. Gołym okiem widać, że brakuje tutaj jakiejś informacji i dlatego między dwoma zdaniami pojawia się pierwsza luka: But over fifty years ago, a little lion was put on sale at Harrods, London’s famous department store. Two young men, Ace and John, saw him there, sitting in a small cage. 8.1. ___ Finally, they went back and bought him.

Co należy zrobić z pustym miejscem? Oczywiście trzeba znaleźć brakujące ogniwo. W tym przypadku będzie nim odpowiedź „C”, która wyjaśnia, dlaczego mężczyźni zdecydowali się wrócić i kupić lwa: They went home but couldn’t forget the sad lion. Zdanie nie tylko pozwala lepiej zrozumieć postępowanie mężczyzn, ale i pasuje do sąsiadujących zdań pod względem logicznym. Mężczyźni zobaczyli lwa w klatce, następnie poszli do domu, ale nie mogli o nim zapomnieć i dlatego wrócili po Chrisa, aby go kupić. Jeśli chcesz spróbować swoich sił, pełną treść zadania znajdziesz na oficjalnej stronie CKE, w arkuszu egzaminacyjnym 2021. Inne przykłady zadań omawiamy też w oddzielnym filmiku ProfiLingua.

Jak rozwiązywać zadania z lukami?

Nauka języka obcego to ciągłe samodoskonalenie się. Dlatego aby poprawnie rozwiązać zadania z lukami, poszerzaj zasób słownictwa i ucz się gramatyki. Zauważ, że jeśli w którejś luce brakuje czasownika, co wynika z całego zdania, możesz szukać czasowników w odpowiedniej formie i nie zaprzątać sobie głowy rzeczownikami. Jeżeli w pustym polu szukasz jakiegoś dopowiedzenia, być może chodzi o konkretne słowo. Kieruj się logiką i weryfikuj swoje decyzje na bieżąco.

Co najważniejsze, don’t worry! Rozwiązywanie zadań z lukami wejdzie Ci w krew, tylko musisz ćwiczyć. To niezbyt odkrywcze, ale za to jakie prawdziwe... Nie zapomnij też poprosić o wsparcie nauczyciela, który udzieli szczegółowych odpowiedzi na pytania. Tymczasem garść ogólnych wskazówek zamieszczamy poniżej.

  • Wyłap ogólny sens

Warto podejść do zadania na chłodno. Zanim zagłębisz się w szczegóły, skup się na ogólnym sensie. Na tym etapie nie musisz analizować każdej luki osobno. Wystarczy, że zorientujesz się w temacie.

  • Znajdź brakujące informacje

Kiedy dowiesz się, o czym mówi cały tekst, uzupełnienie luk stanie się dużo łatwiejsze. Niektóre odpowiedzi wydadzą się oczywiste, inne mogą trochę zastanawiać lub zostać odrzucone od razu. Pamiętaj, że możesz sobie pomóc i zacząć od prostszych luk. Dzięki temu do trudniejszych odpowiedzi dotrzesz na zasadzie dedukcji.

  • Upewnij się, że to ma sens

Nawet jeśli któraś odpowiedź mniej więcej „pasuje” lub „tak się złożyło”, nie działaj pochopnie i w oderwaniu od kontekstu. Sprawdź raz jeszcze, czy informacja współgrałaby z otaczającymi ją zdaniami. Zwróć uwagę na treść i budowę zdań. Jeśli jakaś część mowy odstaje od reszty i nie brzmi logicznie, to nie upieraj się przy typowanej odpowiedzi. Poszukaj opcji, która faktycznie pasuje do zdań przed i po luce.

  • Przeczytaj całość

Przezorny zawsze ubezpieczony. Na koniec przeczytaj tekst w całości, tym razem niczego nie pomijając. Jakie masz wrażenia? Czy nadal jesteś tego samego zdania? Wszystkie zdania powinny układać się w spójną całość.

Podsumowując, można się przyzwyczaić do zadań z lukami, w czym pomogą Ci sprawdzone strategie. Trzeba tylko uważnie czytać polecenia. Czasem wśród możliwych odpowiedzi nie pasuje tylko jedna opcja, innym razem aż kilka. Dlatego zawsze skupiaj się na tym, o co jesteś poproszony.

Odpowiednia edukacja jest ważna, ale co zrobić, kiedy szkoła Cię stresuje? Nie uciekaj, działaj! Zapisz się na kursy z języka obcego lub skorzystaj z korepetycji przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty (matematyka, polski, angielski). Wszystko w ProfiLingua!