Przeczytaj uważnie tekst. Wykonaj zadanie zgodnie z poleceniem – wielokrotnie zetknąłeś się z podobnymi zdaniami w szkole. Jednak czy umiesz czytać ze zrozumieniem? Sprawdź, jak ćwiczyć tę umiejętność przed egzaminem ósmoklasisty.

Egzamin ósmoklasisty obejmuje trzy przedmioty obowiązkowe: język polski, matematykę i język obcy nowożytny. Choć powtórki z tych przedmiotów z oczywistych powodów się od siebie różnią, to umiejętność czytania ze zrozumieniem przyda Ci się mniej lub bardziej na każdym teście. Dlatego z myślą o ósmoklasistach, którzy chcą popracować nad tą cenną umiejętnością, przygotowaliśmy garść wskazówek poniżej.

#1 Ćwicz koncentrację

Trudno Ci się odkleić od telefonu? Wybierasz tylko takie gry, w których dużo się dzieje? Wbrew pozorom codzienne nawyki, które nie mają bezpośredniego związku ze szkołą, mogą utrudniać naukę. Dotyczy to również czytania ze zrozumieniem, które staje się mniej skuteczne, gdy dookoła jest zbyt dużo bodźców naraz. Oczywiście nie musisz całkowicie porzucać swoich ulubionych zajęć i pasji, ale warto pomyśleć o wprowadzeniu większej równowagi. Od czasu do czasu zrób coś, co pozwoli Ci się wyciszyć.

Zadbaj też o lepsze przyzwyczajenia. Kiedy rozwiązujesz zadania, wyeliminuj ze swojego otoczenia wszelkie rozpraszacze. Dzięki temu będzie Ci łatwiej usłyszeć nie tylko własne myśli, ale i zrozumieć samo polecenie. Na tym jednak nie koniec, bo oprócz regularnych powtórek w wolnym czasie możesz układać puzzle, robić notatki i rozwiązywać rebusy. Ponadto sprawdzą się zagadki obrazkowe, które polegają na znalezieniu różnic między obrazkami, trenują spostrzegawczość oraz skupienie.

#2 Poszerz słownictwo

Trudno zrozumieć czytany tekst, jeśli nie znasz większości słów w nim zawartych. Dlatego aby uniknąć kardynalnych błędów, zaprzyjaźnij się z książkami. Czytaj dużo i notuj lub podkreślaj słowa, których znaczenia nie rozumiesz lub które zostały użyte w nowym kontekście. Dzięki temu wyciągniesz z lektury możliwie jak najwięcej wniosków.

Kolejnym krokiem jest zrozumienie czytanej treści z uwzględnieniem istotnych szczegółów. To sztuka, nad którą musisz popracować, jeśli chcesz poradzić sobie z poszczególnymi pytaniami. Trening zacznij możliwie jak najszybciej i wspomóż się mapami myśli. To jedna z popularnych technik mnemotechnicznych, dzięki której ćwiczysz pamięć, bystrość oraz wnikliwość.

#3 Ucz się na przykładach

Być może wydaje Ci się, że umiesz czytać i nie masz żadnego problemu ze zrozumieniem tekstu pisanego. Pamiętaj jednak, że czytanie ze zrozumieniem to także umiejętność logicznego myślenia oraz kojarzenia faktów. Dlatego zastosuj wiedzę w praktyce i sprawdź, jak poradziłbyś sobie z przykładowymi zadaniami.

Arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat pobierzesz z oficjalnej strony CKE, ale nie tylko. Więcej przydatnych ćwiczeń znajdziesz w specjalnie opracowanych materiałach, które zapewniają różnorodność oraz oswajają Cię zarówno z utworami epickimi, jak i poetyckimi. Znajdź coś dla siebie i dużo trenuj, a czytanie stanie się dużo skuteczniejsze.

#4 Dociekaj i znajduj odpowiedzi

Zdarza się, że po przeczytaniu jakiegoś tekstu jesteś przekonany, że wszystko już wiesz, ale konkretne polecenia szybko to weryfikują. Powodem, dla którego nagle czujesz się zdezorientowany, często jest fakt, że zaznajomiłeś się z treścią zbyt pobieżnie. Na szczęście możesz nad tym popracować i nauczyć się stawiać pytania do tekstu przed czytaniem i po czytaniu.

Im więcej arkuszy rozwiążesz, tym stanie się to łatwiejsze i bardziej naturalne. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował cały tekst krótko opisać lub streścić w jednym zdaniu. To jeden z doskonałych sposobów, aby przekonać się, czy rzeczywiście zrozumiałeś tekst i czy potrafisz przekazać sens własnymi słowami.

Przystępujesz do egzaminu ósmoklasisty i zależy Ci na pozytywnym wyniku? Nam również! Dlatego zapewniamy profesjonalne wsparcie lektorów, którzy wiedzą, czego potrzebujesz, aby zdać śpiewająco. Nie zwlekaj i sprawdź kursy przygotowawcze dla młodzieży w ProfiLingua.