Matematyka na egzaminie ósmoklasisty to wymóg, nie możliwość. Jak w związku z tym zaplanować powtórki materiału? Spieszymy z pomocą! Zapamiętaj istotne wskazówki i ucz się z głową.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki może stresować z różnych powodów. Sytuację dodatkowo utrudnia ścisły limit czasu, ponieważ uczniowie mają sto minut na wykonanie wszystkich zadań z arkusza. Co zrobić, aby wykorzystać ten czas na swoją korzyść? Podpowiadamy poniżej.

#1 Oswój się ze strukturą egzaminu

Zatem czeka Cię obowiązkowy egzamin z matematyki. Nie możesz przed tym uciec, ale nie możesz też nie zdać. Po prostu musisz przystąpić do egzaminu, aby ukończyć szkołę i co za tym idzie – dać z siebie to, co najlepsze. Oswój się z tą myślą i zaznajom z wymaganiami CKE, które znajdziesz na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Przejrzyj informatory i dodatkowe poradniki, w tym nasz darmowy e-book skierowany do rodziców i uczniów.

Zadbaj też o emocje. Jeśli za każdym razem, kiedy myślisz o egzaminie z matematyki, ogarnia Cię panika, potraktuj to jako ostrzeżenie. Nie zwlekaj i nie bagatelizuj tych odczuć. Dowiedz się jak najwięcej na temat struktury egzaminu, a zyskasz czas potrzebny do powtórek i zapanujesz nad stresem.

#2 Zaopatrz się w odpowiednie materiały

Przede wszystkim ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Pomogą Ci w tym zadania możliwie jak najbardziej zbliżone do realiów egzaminacyjnych. Arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat znajdziesz na wspomnianej stronie CKE, ale nie tylko. Warto też zaopatrzyć się w repetytoria z zestawami ćwiczeń, które zawierają liczne zadania wraz z rozwiązaniami.

Dlaczego to ważne? Być może szkolne kartkówki i sprawdziany nie nastręczały Ci trudności, ale tym razem musisz pójść o krok dalej, tak aby format egzaminu Cię nie onieśmielił. Wybieraj zaufane materiały, które są przygotowywane zgodnie z aktualnymi wymogami i w których znajdziesz przydatne wskazówki. Dzięki temu nie tylko usystematyzujesz dotychczasową wiedzę, ale i nabierzesz wprawy, co znacznie zwiększa pewność siebie.

#3 Znajdź własny sposób na matematykę

Królowa nauk nie zdobyła serc wszystkich, ale mało kto może ją całkowicie zignorować. Dlatego im szybciej odnajdziesz się w świecie liczb, tym lepiej. Naukę uprzyjemnią Ci dodatkowe ćwiczenia z którymi być może nie spotkasz się na egzaminie, ale które będą ciekawą odskocznią od typowo arkuszowych zadań.

Nie wiesz, kim była Lilavati albo czym zasłynął Pitagoras? Zajrzyj do biografii sławnych matematyków lub poznaj interesujące fakty z ich życia, a przy okazji odświeżysz sobie wiedzę. Dociekaj, pytaj i czytaj dużo wyjaśnień, aby odkryć inną stronę matematyki i jednocześnie rozwiązuj różne łamigłówki, które pobudzą umysł.

Robienie ćwiczeń ponadprogramowych, ale niezbyt trudnych, może stać się cenną rozrywką i zaprocentować w przyszłości. Nawet jeśli nie wyobrażasz sobie wielu godzin spędzonych nad równaniami, odrobina zagadkowości nauczy Cię logicznego myślenia, które bez wątpienia przyda Ci się na egzaminie.

#4 Wykorzystaj dobrze czas i planuj z głową

Powtarzaj materiał w taki sposób, żeby nauka nie kojarzyła Ci się z nadmiernym poświęceniem. Jeśli masz do zapamiętania kolejne wzory matematyczne, spisz je na osobnych karteczkach i umieść w łatwo dostępnym miejscu, tak aby ważne informacje „przypominały się” same. Skorzystaj też ze wskazówek i zadań, które trenują oraz poprawiają pamięć, a powtórki będą dużo efektywniejsze i przyjemniejsze.

Koniecznie pamiętaj też o przerwach i nie zapomnij o drobnych nagrodach w zamian za podjęty wysiłek. Obejrzyj ulubiony film czy serial, wyjdź na spacer z psem lub spotkaj z przyjaciółmi. Znajdź równowagę, która zapewni Ci powodzenie na egzaminie i przyjmij zewnętrzne wsparcie, dzięki któremu przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z matematyki stanie się dużo prostsze, niż myślisz.

Sprawimy, że pozytywne myślenie naprawdę zadziała! Już dziś zapisz się na kurs przygotowawczy z matematyki (8klasista) i skorzystaj z renomowanych oraz nowoczesnych pomocy do nauki. Pomagamy uporać się z zaległościami, dzielimy się strategiami oraz zapewniamy dostęp do aplikacji egzaminacyjnej.