Dobre notatki to połowa sukcesu. Stąd pomysł na mapę myśli, dzięki której w prosty i przyjemny sposób opracujesz istotne zagadnienia. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak uczyć się języków obcych przy pomocy mind mappingu.

 

Powtórz materiał

Przygotowujesz się do testu, a materiału do nauki jest dużo? Nie wiesz, od czego zacząć i przeraża Cię notatkowy nieład? W zapanowaniu nad chaosem informacyjnym pomoże Ci mind mapping. Kiedy utrwalasz jakieś zagadnienie, rozpisz je na kartce papieru. Nawet jeśli zaczynasz od ogólnej myśli, kolejne rozgałęzienia pozwolą Ci doprecyzować temat.

Pamiętaj też, że możesz stworzyć kilka map myśli w zależności od potrzeb. Dzięki temu się nie pogubisz i możesz poruszyć różne treści. Dajmy na to, notatki związane ze specyficznym słownictwem i z odmianą czasowników nieregularnych zamieść na osobnej kartce. Tak przygotowane mind maps trzymaj w jednym miejscu, do którego masz łatwy dostęp.

 

Uporządkuj wiedzę

Niektóre tematy poruszane na zajęciach mogą Cię dezorientować, bo potrzebujesz głębszego wglądu i doświadczenia, aby połączyć wszystko w całość. Znane już zagadnienie okazuje się złożone i dochodzą nowe wątki, które wymagają dopowiedzenia. Przykładowo załóżmy, że opanowałeś zasady łączenia międzywyrazowego w języku francuskim, ale pojawiają się wyjątki.

Wtedy dobrym sposobem na poukładanie sobie w głowie różnych informacji jest mapa myśli. Znajdź więc wolną chwilę, aby rozpisać po swojemu to, czego dowiedziałeś się w czasie lekcji. Dzięki temu odtworzysz otrzymaną wiedzę i zaczniesz samodzielnie dostrzegać niuanse, których nie byłeś wcześniej w pełni świadomy.

 

Twórz w języku obcym

Czemu by nie wykorzystać mapy myśli do tworzenia w języku obcym? Jeśli jesteś już dobrze zaznajomiony z zasadami mind mapping, podnieś sobie poprzeczkę nieco wyżej i od czasu do czasu rób obcojęzyczne notatki. Przy okazji popracujesz nad bogactwem językowym i sprawdzisz, które słówka umknęły Twojej uwadze.

Oczywiście wykonanie mapy myśli w języku obcym wymaga od Ciebie większego obycia, ale nie wpadaj od razu w panikę. Jeśli na co dzień prosta komunikacja nie sprawia Ci trudności, to prawdopodobnie poradzisz sobie z przelewaniem myśli na papier. Warto dodać, że w przypadku mind maps liczy się konkret i zwięzłość, a dzięki symbolicznym rysunkom możesz wyrazić dużo więcej.

 

Znajdź nowe skojarzenia

Prawa czy lewa półkula? Być może zastanawiałeś się już, co jest ważniejsze w trakcie nauki. Tymczasem najlepiej dążyć do równowagi i rozwijać zarówno myślenie analityczne, jak i kreatywne. Wykorzystując możliwości obu półkul, poradzisz sobie lepiej z nowymi zagadnieniami i szybciej je przyswoisz.

Co ciekawe, w tym celu możesz posłużyć się wspomnianą techniką zapamiętywania. Dzięki temu nie tylko uporządkujesz myśli, ale i zaangażujesz inne zmysły, ponieważ przy mind mappingu ważna jest też strona wizualna. Dlatego typowa mapa myśli jest zazwyczaj kolorowa i pokryta obrazkami, które odpowiadają poszczególnym słowom kluczowym.

 

Przygotuj się do działania

Mapa myśli została opracowana przez brytyjskich naukowców, Tony’ego i Barry’ego Buzana. Mimo że jest już szeroko znana, to wciąż zyskuje nowych sprzymierzeńców. Korzystają z niej uczniowie, studenci, a nawet biznesmeni. Dlatego w ramach podsumowania przypomnimy podstawowe zasady mind mappingu.

Przede wszystkim zaopatrz się w biały papier i podstawowe przybory do pisania. Jeśli masz taką możliwość, zadbaj o różnorodność i dodaj do swojej kolekcji kolorowe pisaki, długopisy czy flamastry. Przechodź od ogółu do szczegółu i rozrysuj mapę wedle sprawdzonego schematu, a zatem:

  • główny temat,
  • główne podtematy,
  • dalsze podtematy.

Kolejne myśli łącz strzałkami, które powinny różnić się od siebie kolorystycznie. Aby ułatwić sobie notowanie i zapewnić przestrzeń do pisania, kup kartkę formatu A4 i ułóż ją poziomo. Poza tym pamiętaj, że w każdej chwili możesz dodać więcej rysunków, a nawet poprawić pierwotną wersję mapy myśli i stworzyć następną, bardziej dopracowaną.

 

Nauka języków obcych to nie lada sztuka. Dlatego zaufaj ekspertom i poznaj ultra fajną ofertę w centrum edukacyjnym ProfiLingua. Sprawdź nasze szkolenia oraz kursy w okazyjnej cenie i dołącz do zajęć już dziś.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.