Wszyscy są przekonani, że znasz język obcy, a Tobie głupio przyznać, że już nic nie pamiętasz? Co się stało, że nauka poszła w zapomnienie? Co tak naprawdę stoi Ci na przeszkodzie? Przeczytaj niniejszy artykuł i sprawdź, która sytuacja najlepiej do Ciebie pasuje.

 

Zahamowany rozwój

Naprawdę Ci głupio, że nadal nie znasz języka obcego. Chciałbyś to zmienić, ale za każdym razem, gdy próbujesz, wyskakują inne sprawy. Ostatecznie musisz wybierać między własnymi pragnieniami a potrzebą chwili. Co gorsza, kiedy próbujesz o siebie zawalczyć, inni mówią, żebyś więcej czytał lub słuchał. Jednak Ty wiesz, że nie w tym tkwi problem. Po prostu czujesz, że nie możesz rozwinąć skrzydeł.

Powyższa sytuacja jest Ci bliska? Sprawdź, czy w grę wchodzą niesprzyjające lub pechowe warunki zewnętrzne, takie jak np.:

  • wymuszony powrót z zagranicy – z przyczyn niezależnych od Ciebie musisz się wyprowadzić z pięknej, słonecznej Toskanii i wrócić do Polski… Obowiązki, które spadają na Ciebie po przyjeździe do kraju, nie pozwalają na kolejny wyjazd do Włoch i powodują, że zaczynasz się cofać…
  • mało okazji do interakcji – korzystasz z polecanych materiałów, rozmaitych aplikacji i filmików. Jednak brakuje Ci realnego kontaktu z native speakerem lub lektorem, który pomógłby Ci się sprawdzić w autentycznych sytuacjach.

 

Przytoczone wyżej przykłady pokazują, że osiągnąłeś przyzwoity poziom, ale nagle wszystko stanęło pod znakiem zapytania. W takiej sytuacji możesz nadal próbować, lecz podświadomie czujesz, że nie jesteś w stanie przekroczyć pewnego progu językowego.

Prawdopodobnie dlatego, że niespodziewanie zostałeś zmuszony do odwrotu. To dość częsty problem u osób, które już sporo wiedzą, ale potrzebują więcej praktyki. Przykładowo ich znajomość języka obcego oscyluje między poziomem B1 a B2.

 

Utracony zapał

Miałeś chęć do nauki i to sporą, ale do czasu… Do momentu, gdy zostałeś pouczony, że źle mówisz w języku obcym. Do chwili, kiedy Ci powiedziano, że tego konkretnego języka nigdy się nie nauczysz. Do spotkania z pierwszym lepszym sceptykiem, który nie oszczędził Ci słów krytyki...

Krótko mówiąc, ktoś ostudził Twój entuzjazm i czujesz się jak po starciu z niedźwiedziem grizli. Promyk nadziei zniknął i zaczynasz odpuszczać.

Czujesz, że coś w tym jest? Jeśli tak, osoby z zewnątrz to tylko wierzchołek góry lodowej. Upewnij się, czy prawdziwym problemem nie są przypadkiem:

  • poczucie zależności od innych – szukasz zewnętrznego potwierdzenia dla tego, co robisz. Kiedy podejmujesz się nowego przedsięwzięcia, łatwo Cię zniechęcić. Wystarczy, że jakaś osoba rzuci coś mimochodem, a Ty już bierzesz sobie do serca jej uwagi.
  • porównywanie się do innych – zawsze znajdziesz kogoś, kto w Twoim mniemaniu jest lepszy od Ciebie. Porównujesz się do osób, z którymi dzieli Cię przepaść i dziwisz się, że kiepsko przy nich wypadasz. W efekcie przestaje Ci zależeć na lepszych rezultatach.

 

Powyższe przykłady pokazują, że Twoim problemem jest słomiany zapał. Jednak nie wziął się on znikąd. Pozwoliłeś, żeby inni zadecydowali, ile jesteś w stanie osiągnąć. Dlatego dałeś sobie spokój z obszernymi planami i zadowoliłeś się wersją demo.

Co więcej, nawet jeśli kontynuujesz naukę języka obcego, to w gruncie rzeczy nie wierzysz w swój postęp. Tego typu rozterki w szczególności mogą odczuć osoby początkujące (poziom A1 lub A2).

 

Nuda do kwadratu

Odnosisz wrażenie, że edukację masz już za sobą i wszystko już było. Piosenek słuchałeś. Filmy oglądałeś. Gramatykę studiowałeś. Na wycieczki wyjeżdżałeś… Jednak na dłuższą metę nic Ciebie nie zachwyciło. Można powiedzieć, że tkwisz w marazmie. Niby się uczysz, ale trudno Cię zadowolić.

Znasz to z autopsji? Rozważ, czy nie chodzi o przeszkody, takie jak:

  • źle dopasowane materiały – załóżmy, że jesteś typem kinestetyka i potrzebujesz ruchu, by się czegoś nauczyć. Jednak dotychczas korzystałeś z materiałów, które poleciły Ci osoby o innych upodobaniach. To dlatego wszyscy są zachwyceni, a Ty nadal nie widzisz efektów.
  • mało ambitne cele – dobrze radzisz sobie z zadaniami, masz wysokie wyniki z testów, potrafisz zabłysnąć w towarzystwie. Jednak brakuje Ci ambitnego celu. Brakuje czegoś, co Cię naprawdę zmotywuje.

 

Jakkolwiek to brzmi, Twoim problemem jest bycie zdolnym, ale… leniwym. Mógłbyś wspiąć się na wyżyny, ale ograniczasz się do minimum.

 

Niewyciąganie wniosków

Bez względu na to, czy chodzi o przeszkody z zewnątrz, czy o wewnętrzne blokady, wszystko sprowadza się do jednego: braku wniosków.

Dlatego aby wyjść ze swojej strefy komfortu i nadal robić postępy, potraktuj przeciwności jako dodatkową lekcję. Nie zatrzymuj się, lecz szukaj lepszego rozwiązania. Ponieważ z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.

 

Języki obce? Potrzebujesz wsparcia? Szukasz profesjonalistów? U nas ich nie zabraknie! Wypełnij niniejszy formularz i zgłoś się do szkoły ProfiLingua. Znajdź kursy językowe dla siebie.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.