Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że język rosyjski nie ma szans na ponowne zdobycie popularności w Polsce. Od pewnego czasu języki wschodnie, a zwłaszcza rosyjski, wracają jednak do łask. Okazuje się, że tandem angielski-rosyjski jest mocnym atutem na rynku pracy. W jakiej branży znajomość rosyjskiego jest przydatna? O tym przeczytasz w naszym artykule!

Rosyjski - podstawowe fakty

Po długich latach obowiązkowej nauki mowy “bratniego narodu”, Polacy patrzyli na niego niechętnie, a palmę pierwszeństwa zdobywały języki zachodnie, ze szczególnym uwzględnieniem angielskiego. Co sprawia, że trend ten ulega zmianie? Odpowiedź jest dość prosta: Rosja i inne państwa położone na wschód od Polski to rynek, którego ignorować nasze rodzime przedsiębiorstwa nie chcą i nie mogą.

Ocenia się, się rosyjskim posługuje się około 300 milionów ludzi na świecie. To czyni go ósmym najpopularniejszym językiem na świecie. Jest jednym z sześciu oficjalnych języków ONZ, a jego znajomość umożliwia współpracę z Rosją, Ukrainą, Białorusią, Gruzją, Kazachstanem, Estonią, Mołdawią, Łotwą, Kirgistanem, a nawet… Chinami. Okazuje się bowiem, że nasi wschodni sąsiedzi zdecydowanie wolą prowadzić biznes w języku rosyjskim niż angielskim, a znajomość tego drugiego nie jest wśród nich aż tak oczywista, jak mogłoby się wydawać!

W jakiej branży język rosyjski przyda się najbardziej?

Dzięki prężnej wymianie handlowej między Polską i Rosją, której nie zaszkodziło poważnie nawet nałożone embargo, język rosyjski okazuje się przydatny w wielu branżach. Do najważniejszych z nich należą:

  • transport
  • usługi celne
  • handel zagraniczny
  • zaopatrzenie
  • finanse
  • branża budowlana

 

Polskie przedsiębiorstwa rozwijające współpracę ze wschodnimi partnerami biznesowymi stale potrzebują specjalistów: handlowców, kierowców, spedytorów, pracowników działu obsługi klienta, księgowych i HR-owców, którzy potrafią porozumieć się w języku rosyjskim w mowie, przez telefon, a także pisemnie. Dlatego kursy języka rosyjskiego pojawiają się coraz częściej w ofercie benefitów pozapłacowych dla pracowników. Pracodawcy gotowi są finansować szkolenia tego typu dla osób zatrudnionych w ich firmie, ponieważ na rynku pracy wciąż nie ma wielu osób, które mogą pochwalić się biegłą znajomością rosyjskiego.

Rosyjski jest także bardzo mile widziany w działach HR firm, które zatrudniają osoby pochodzące z Ukrainy. Mimo pozornych podobieństw między polskim a ukraińskim skuteczna komunikacja okazuje się niemożliwa bez obopólnej zdolności do posługiwania się jednym z tych języków. Rosyjski, którego znajomość jest dość powszechna wśród Ukraińców i o wiele częstsza wśród Polaków, niż znajomość ukraińskiego, pozwala rozwiązać ten problem.

Dlaczego warto uczyć się rosyjskiego?

W obecnych czasach komunikatywna znajomość jednego języka obcego jest uznawana nie tyle za atut pracownika, ile pewien oczywisty standard. Dotyczy to szczególnie języka angielskiego. Wśród kandydatów aplikujących na to samo stanowisko, na pewno wyróżniają się ci, którzy potrafią posługiwać się przynajmniej dwoma językami. Uniwersalny angielski w połączeniu z rosyjskim to punkt w cv, który może zdecydować o Twojej przewadze nad konkurencją. Warto o tym pamiętać szczególnie w obliczu nadchodzącej recesji, którą wróżą nam ekonomiści.

Nauka języka rosyjskiego może być wygodna i skuteczna jednocześnie, jeśli wybierzesz kursy, które ma w swojej ofercie szkoła językowa ProfiLingua. Ucz się online, w zaciszu swojego domu, bez konieczności dojazdu na zajęcia, lub tradycyjnie, w siedzibie szkoły. Wybierz formę nauki, która odpowiada Ci najbardziej i poznawaj język skutecznie!

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.