Być czy mieć? Na szczęście nie musisz teraz odpowiadać. Za to poznasz 30 najważniejszych włoskich czasowników, które trafiły na naszą listę dla początkujących. Zaczynamy!

 

Verbi regolari – czasowniki regularne

Nauka czasowników w języku obcym budzi postrach wśród wielu początkujących, dlatego na naszej liście nie może zabraknąć verbi regolari. Jak sama nazwa sugeruje, odmieniają się one według stałych zasad. Dzięki temu zazwyczaj wiesz, jak będzie wyglądać odmiana, nawet jeśli masz do czynienia z jakimś verbo po raz pierwszy.

Jak zatem rozpoznać tego typu czasowniki? Ogólnie rzecz biorąc, włoskie verbi regolari w bezokoliczniku dzielimy na trzy grupy. Pierwsza z nich kończy się na -are, druga na -ere, a trzecia to czasowniki z końcówką –ire. Warte zapamiętania przykłady znajdziesz w tabelce poniżej.

 

Verbi irregolari – czasowniki nieregularne

Jeśli chodzi o najbardziej popularne czasowniki, nie sposób pominąć verbi irregolari, których Włosi używają na co dzień. Jednak zła wiadomość jest taka, że musisz nauczyć się ich odmiany na pamięć. Na pocieszenie dodamy tylko, że nasze propozycje ograniczają się do minimum i są idealne na początek.

 

Verbi regolari e irregolari – niezbędna lista

Zastanawiasz się, jakie są najważniejsze włoskie czasowniki? Odpowiedź nie musi być jednoznaczna. O tym, jakich przykładów potrzebujesz, w dużej mierze decyduje sytuacja. Na podstawowym poziomie szczególnie warte uwagi są:

 

amare

kochać

ascoltare

słuchać

cucinare

gotować

guardare

oglądać, patrzeć

entrare

wchodzić

giocare

grać, bawić się

lavorare

pracować

studiare

uczyć się

capire

rozumieć

prendere

brać, łapać

mangiare

jeść

sentire

słyszeć, czuć

parlare

mówić, rozmawiać

cercare

szukać

dormire

spać

essere

być

avere

mieć

dovere

musieć

fare

robić

potere

móc, potrafić

volere

chcieć

andare

iść, jechać

venire

przychodzić

dire

mówić, powiedzieć

dare

dawać

decidere

decydować

uscire

wychodzić

sapere

wiedzieć, znać

bere

pić

piacere

podobać się

 

Popularne włoskie czasowniki – co dalej?

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich możliwości, ale stanowi doskonały wstęp do dalszej nauki. Możesz też pójść o krok dalej i utworzyć proste zdania z ich użyciem. Pokazujemy to na przykładzie czasownika essere w osobnym artykule.

Kolejnym sposobem na opanowanie odmiany może być stworzenie mapy myśli. Mind mapping to sprawdzony wynalazek Tony’ego i Barry’ego Buzanów, dzięki któremu w łatwy sposób spamiętujesz różne informacje i potrafisz je ze sobą połączyć w logiczną całość.

 

Edukacja, nauka, rozwój. Dla nas to nie są puste słowa. Jeśli lubisz unikalne połączenia, cenisz sobie skuteczność i zależy Ci na przyjaznej atmosferze, poznaj różnorodną ofertę ProfiLingua, w tym kursy dla dorosłych. Skorzystaj z okazji i postaw na naukę nowych rzeczy w Nowym Roku!