Wszyscy wiemy, że znajomość języków obcych  popłaca, zwłaszcza w kontekście kariery i biznesu. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dokładnie kryje się za tym stwierdzeniem? Jak Ty i Twoja firma zyskacie na podniesieniu kompetencji językowych? Oto pięć zalet znajomości języka obcego w biznesie.

 

Łatwiejsza komunikacja

Najpierw najbardziej oczywista zaleta. Znając język swoich klientów i partnerów biznesowych, nie jesteś zdany na pomoc tłumacza (co oznacza, że nie musisz ponosić kosztów jego zatrudnienia), nie musisz też w stu procentach polegać na swoich pracownikach w kwestii komunikacji. Zawieranie udanych transakcji wymaga prowadzenia negocjacji, często warto rozluźnić atmosferę żartem, nie bez znaczenia jest także mniej oficjalna część, np. luźna rozmowa przy obiedzie w restauracji.

Nieznajomość języka obcego często może nie uniemożliwia osiąganie sukcesów w biznesie, ale na pewno znacznie to utrudnia.

 

Ułatwienia w podróży

Prowadzenie biznesu poza granicami Polski wymaga częstego podróżowania. Twoja podróż służbowa bez wątpienia stanie się bardziej komfortowa, jeśli będziesz umieć odnaleźć się na lotnisku czy dworcu kolejowym. Podobnie sprawa przedstawia się z pobytem w hotelu czy korzystaniem z taksówek. Każdy, kto kiedykolwiek był za granicą, nie znając języka choćby  stopniu podstawowym przyzna, że nie jest to bardzo przyjemna sytuacja.

 

Nowe możliwości rozwoju

Prowadzenie biznesu i odnoszenie na tym polu dobrych rezultatów wiąże się z ciągłym poszukiwaniem nowych możliwości rozwoju i próbami podbicia nowych rynków. W praktyce oznacza to często nawiązywanie kontaktów z kontrahentami spoza Polski. Twoje szanse na wejście np. na rynek niemiecki znacznie rosną, jeśli potrafisz mówić po niemiecku. Dzięki temu nie tylko jesteś w stanie porozumieć się z potencjalnymi klientami, ale dokładnie monitorować rynek i trendy w danym kraju, a co za tym idzie - odpowiednio dostosowywać swoją ofertę.

 

Większa pewność siebie

Jeśli jesteś specjalistą od sprzedaży lub prowadzenia spotkań dowolnego typu, doskonale wiesz, jak ważna jest komunikacja niewerbalna. Często powodzenie naszych działań zależy nie tylko od tego, co mówimy, ale także od innych sygnałów, które wysyłamy: gestów, postawy, tonu głosu czy wyrazu twarzy. Chętniej słuchamy osób, które są pewne siebie (oczywiście, nie z przesadą), nawet jeśli wyrażają się w oszczędny w słowach sposób.

 

Dobra znajomość języka obcego, w którym prowadzisz spotkanie, mocno wpływa na Twoją pewność siebie, oczywiście, w pozytywny sposób. Jeśli nie musisz martwić się, że nie potrafisz czegoś powiedzieć, możesz zaprezentować swój pełen czar i charyzmę i skupić się na merytoryce wypowiedzi.

 

Znajomość kultury innych krajów

Piątą zaletą znajomości języka obcego, o której czasami zapominamy, jest obeznanie z kulturą danego kraju. Dobry kurs językowy, a szczególnie kurs języka biznesowego, kładzie spory nacisk na aspekty kulturowe. Dowiesz się z niego, jakie zachowania są mile i niemile widziane w interesującym Cię kręgu kulturowym. Lepiej zrozumiesz swoich obecnych i potencjalnych klientów, ich preferencje i oczekiwanie. Unikniesz gaf i niezręczności, które bywają zabójcze dla interesów, szczególnie w krajach azjatyckich.

 

Szkoła językowa ProfiLingua prowadzi kursy aż piętnastu języków obcych. Oferujemy kursy języka biznesowego oraz specjalistycznego - żadna branża nie jest nam straszna. Dopasujemy długość, częstotliwość i tematykę zajęć do Twoich potrzeb. Sprawdź ofertę.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.