Polskie Boże Narodzenie najczęściej kojarzy nam się ze smażonym karpiem, sałatką warzywną lub śledziową i barszczykiem z uszkami. Tymczasem w większości krajów na świecie taki zestaw potraw byłby dość egzotyczny. Co podczas Świąt jedzą mieszkańcy innych państw? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie są bożonarodzeniowe przysmaki w różnych zakątkach świata!

Chile

W Wigilię chilijskie rodziny spotykają się, aby spożyć wspólnie kolację. Najpopularniejszą potrawą jest pieczony indyk, choć można go zastąpić innym rodzajem mięsa. Towarzyszą mu warzywa, ziemniaki i krajowe wino, zwykle czerwone. Tradycyjnym świątecznym napojem w Chile jest cola de mano - “ogon małpki”. Rodzinne receptury są owiane tajemnicą i przekazywane z pokolenia na pokolenie, lecz podstawowe składniki zawsze są takie same: aguardiente (lokalny, mocny alkohol), kawa, mleko i cukier. Na deser podaje się ciasto owocowe o nazwie pan de Pascua.

Francja

Kolacja wigilijna we Francji (fr. Le Réveillon) to prawdziwa uczta. Menu, bardzo bogate i zróżnicowane, obejmuje najczęściej: ostrygi, foie gras, pieczonego indyka z nadzieniem z kasztanów i deskę serów. Tradycja każe podać aż 13 typów deserów, w które wlicza się też bakalie i orzechy. W większości francuskich domów najważniejszym słodkim przysmakiem jest bûche de Noël - ciasto w kształcie polana drewna.

Hiszpania

Kochający dobrą zabawę Hiszpanie rozpoczynają ucztowanie już w Wigilię i kontynuują je w pierwszym dniu Świąt. Tradycja nakazuje przyrządzić owoce morza, choć równie popularnym daniem jest także pieczona kaczka. Klasyczny świąteczny deser to turrón - rodzaj nugatu, podawany na miękko, krucho lub w kostkach oraz polvorones, czyli kruche ciasteczka.

 

Japonia

Choć Boże Narodzenie nie ma dla Japończyków wydźwięku religijnego, nie znaczy to, że nie mają oni swoich tradycji kulinarnych z nim związanych. Okazuje się, że najpopularniejszym daniem w tym okresie są… kubełki KFC, a zamówienie na nie trzeba składać nawet dwa miesiące wcześniej! Szaleństwo na punkcie tego amerykańskiego fast foodu zaczęło się w latach 70-tych ubiegłego wieku, wraz z otwarciem pierwszej restauracji tej sieci w Japonii.

Niemcy

W Wigilię nasi sąsiedzi z zachodu są raczej powściągliwi w jedzeniu, prawdziwe świętowanie przy stole rozpoczyna się dopiero 25 grudnia. Wielogodzinny posiłek obejmuje różnego rodzaju mięsa, wśród których muszą znaleźć się: gęś, kaczka, królik oraz Krustenbraten - pieczona wieprzowiną z chrupiącą skórką. Nie może także zabraknąć pierogów ziemniaczanych oraz kiełbasy. Bożonarodzeniowe przysmaki popijane są, oczywiście, piwem. Tradycyjny deser to talerz świątecznych ciasteczek (Weihnachtsplätzchen).

Rosja

Boże Narodzenie obchodzone jest przez Rosjan zgodnie z kalendarzem juliańskim i przypada około dwa tygodnie później niż w Polsce. Ponieważ poprzedza je ścisły post, kończący się wraz z zabłyśnięciem pierwszej gwiazdy na niebie w noc wigilijną, podczas świątecznej kolacji nie może zabraknąć przysmaków. Stół powinien uginać się pod ciężarem 12 potraw, wśród których znajdziemy: kasze, ryby, sałatki, grzyby i ciasta. Królową potraw jest kutia: słodka potrawa przyrządzona z ziaren pszenicy, maku, orzechów i miodu.

USA

Stany Zjednoczone to ogromny tygiel wielu kultur, co sprawia, że zwyczaje i potrawy bożonarodzeniowe w dwóch sąsiadujących ze sobą domach mogą być zupełnie odmienne. Do kanonu należą jednak: szynka lub pieczony indyk z nadzieniem, warzywa, ziemniaki i ciemny sos. Słodkim dodatkiem do posiłku jest najczęściej szarlotka lub ciasto dyniowe.

 

Nauka języka obcego to nie tylko ćwiczenie konwersacji i poznawanie nowego słownictwa. To także niezwykła podróż w zakamarki kultury i tradycji danego kraju. Jeśli szukasz miejsca, w którym nauczysz się wybranego przez siebie języka skutecznie, ćwicząc umiejętności praktyczne, a jednocześnie w ciekawy i wygodny sposób, sprawdź kursy i   szkolenia językowe w szkole ProfiLingua. Wybierz jeden z 17 oferowanych przez nas języków obcych i złap noworoczną promocję!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.