Jako pierwsi nadejście Nowego Roku świętowali już mieszkańcy starożytnej Mezopotamii, 4000 lat temu. Od tej pory niemal każdy kraj na naszej planecie wypracował swoje własne, niepowtarzalne zwyczaje związane z tym wydarzeniem - nie zawsze jest to otwieranie butelki szampana i wznoszenie toastu! Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak wygląda powitanie Nowego Roku w różnych zakątkach świata!

Najciekawsze zwyczaje noworoczne na świecie

Zwyczaje i rytuały związane z powitaniem Nowego Roku, choć czasami bardzo od siebie odmienne, mają jeden, wspólny cel - przynoszą szczęście i radość, a zapobiegają niefortunnym zdarzeniom. Oto 10 najciekawszych tradycji związanych z Nowym Rokiem:

Australia

Australijczycy świętują nadejście Nowego Roku… w środku lata. Wśród ich zwyczajów odnajdziemy tradycyjne pokazy sztucznych ogni i picie szampana, które często odbywają się na plaży. Pierwszy dzień Nowego Roku należy przeznaczyć na odpoczynek i spotkania z przyjaciółmi, lub odwiedzenie jednego z licznych letnich jarmarków albo wyścigów konnych.

Brazylia

Także Brazylijczycy mogą cieszyć się przyjemnymi temperaturami w noc sylwestrową. Aby zapewnić sobie szczęście w nadchodzącym roku, trzeba zanurzyć się w oceanie i przeskoczyć przez siedem fal z rzędu, za każdym razem wypowiadając inne życzenie. W tę wyjątkową noc każdy ubiera się na biało i spożywa na plaży posiłek z soczewicy, będącej brazylijskim symbolem bogactwa.

Chiny

Chińczycy świętują Nowy Rok w odmiennym terminie niż większość krajów na świecie. Przypada on w okresie pomiędzy końcówką stycznia a trzecim tygodniem lutego. Tradycja każde obchodzić go hucznie i kolorowo: na ulicach zobaczymy pochody tańczących węży i smoków w jaskrawych barwach oraz ludzi hałasują ze wszystkich sił, aby odstraszyć złe duchy. Dzieci otrzymują czerwone koperty z pieniędzmi i życzeniami napisanymi złocistym atramentem.

Chile

Mieszkańcy tego południowoamerykańskiego kraju rozpoczynają świętowanie od obfitego posiłku. Następnie przekąski i napoje zanoszone są na cmentarz, a zabawa trwa dalej w towarzystwie ukochanych osób, które odeszły już z tego świata. Obok grobów rozpalane są ogniska, a Chilijczycy z regionu Talca spędzają całą noc na cmentarzu, śpiąc obok nagrobków swoich zmarłych bliskich.

Ekwador

W tym kraju celebrowany jest jeden z najciekawszych zwyczajów noworocznych - palenie strachów na wróble o północy. Figury wypełnione papierem lub trocinami przygotowywane są na podobieństwo znanych postaci, które w jakiś sposób “zawiniły” w mijającym roku. Mogą to być np. skorumpowani politycy lub celebryta przyłapany na skandalu. Aby zapewnić sobie przychylność losu i podkreślić nowy początek, Ekwadorczycy palą także zdjęcia zrobione w mijającym roku.

Etiopia

Etiopczycy zupełnie nie przejmują się datą 1 stycznia. Ich kalendarz składa się z aż 13 miesięcy, a Nowy Rok przypada… 11 września. Obchodzi się go hucznie w całym kraju, rodziny spotykają się przy suto zastawionych stołach, a dzieci otrzymują drobne podarki.

Estonia

Jeśli nieodłącznym elementem świętowania jest dla ciebie pałaszowanie różnych przysmaków w dużych ilościach, koniecznie spędź Sylwestra w Estonii. Zwyczaj każe spożyć tego dnia siedem, dziewięć, a nawet dwanaście różnych potraw. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie obfitość w kolejnych 365 dniach!

Japonia

Nadejście Nowego Roku ogłaszane jest w Japonii 108 uderzeniami dzwonów - i to wszystkich w całym kraju! Japończycy celebrują przez trzy dni wypełnione zabawą, spotkaniami rodzinnymi i jedzeniem. Charakterystycznym zwyczajem jest umieszczanie po obu stronach wejścia do domu kadomatsu - gałązek sosny, śliwy i bambusa, które mają zachęcić dobre duchy, aby odwiedziły dane domostwo. Podobnie jak w Chinach, dzieci otrzymują pieniądze w kopertach lub drobne prezenty.

Meksyk

Poza udziałem w barwnych paradach na ulicach i hucznych przyjęciach Meksykanie świętują Nowy Rok symbolicznym oczyszczeniem swoich domów: przez okna wylewają całe wiadra wody, a przez drzwi frontowe wymiatają kurz i śmieci. Co ciekawe, kolejnym krokiem jest rozrzucenie przed wejściem monet i “wmiecenie” ich do środka, aby przyciągnąć dostatek w Nowym Roku.

Południowa Afryka

Zanikającą już powoli tradycją jest w RPA wyrzucanie przez okno starych mebli - wprost na ulicę! W ten sposób mieszkańcy Południowej Afryki pozbywają się “starego”, robiąc miejsce na “nowe”. W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze stają się całonocne imprezy, pokazy fajerwerków i kolorowe parady na ulicach.

 

Nauka języków obcych to nie tylko zapamiętywanie słówek i reguł gramatycznych oraz ćwiczenie konwersacji. To także, a nawet przede wszystkim, fascynująca przygoda i podróż w nowe, nieodkryte rejony, poznawanie odmiennych kultur i ciekawych zwyczajów. Pierwsze tygodnie Nowego Roku to świetny moment na rozpoczęcie przygody z językiem obcym. Nie czekaj, sprawdź kursy i szkolenia językowe w szkole ProfiLingua i wyrusz na wyprawę swojego życia!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.