Czy Boże Narodzenie koniecznie musi kojarzyć się z choinką, śniegiem i karpiem na stole? Okazuje się, że nie! Każdy kraj ma swoje niepowtarzalne zwyczaje bożonarodzeniowe, które osobom z zewnątrz mogą wydawać się całkiem egzotyczne. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najciekawsze tradycje świąteczne w różnych zakątkach świata!

Filipiński festiwal lampionów

Każdego roku w sobotę poprzedzającą Boże Narodzenie filipińskie miasto San Fernando zmienia się w świąteczną stolicę kraju. Festiwal lampionów przyciąga turystów z całego regionu, a także z zagranicy. Nic w tym dziwnego, ponieważ wydarzenie jest naprawdę ciekawe. Tysiące osób zaciekle rywalizuje o zwycięstwo w konkursie na najpiękniejszy lampion. Początkowo wystawiane eksponaty były raczej skromne: wykonane z japońskiego papieru, miały średnicę około pół metra. Obecnie to prawdziwe i często ogromne dzieła sztuki mieniące się wieloma kolorami.

Straszenie dzieci w Austrii

Grzeczne dzieci w Austrii mogą liczyć na to, że Święty Mikołaj przyniesie im wymarzone prezenty. Te niegrzeczne czeka jednak coś znacznie gorszego niż rózga znaleziona pod choinką. Austriacki Święty Mikołaj podróżuje z dość ciekawym pomocnikiem o imieniu Krampus - bestią przypominającą demona. Podczas gdy jego szef zajęty jest zostawianiem podarków dla maluchów, które na to zasłużyły, Krampus pakuje te spoza listy do worka i porywa. Co ciekawe, mieszkańcy Austrii nie poprzestają na opowiadaniu tej przerażającej historii dzieciom. W pierwszym tygodniu grudnia na ulicach większych i mniejszych miejscowości spotkamy młodych mężczyzn przebranych za Krampusa, którzy straszą najmłodszych biciem w dzwony i brzękiem łańcuchów.

Chowanie mioteł w Norwegii

Skandynawowie słyną z ciekawych tradycji. Na uwagę zasługuje na pewno niespotykany gdzie indziej wielowiekowy zwyczaj chowania mioteł w Wigilię Bożego Narodzenia. Wszystko zaczęło się od tego, że kilkaset lat temu w Norwegii wierzono w zagrożenie ze strony wiedźm i złych duchów szukających w tym dniu w obejściach mioteł, które pozwolą im podróżować. Aby chronić swoje mienie przed kradzieżą, wielu Norwegów także w dzisiejszych czasach chowa je w najbezpieczniejszym miejscu w domu.

Do kościoła na rolkach

Czy można połączyć Boże Narodzenie i miłość do jazdy na rolkach? Dla mieszkańców Caracas w Wenezueli to żaden problem! W każdą Wigilię udają się oni wcześnie rano do kościoła na mszę. Brzmi całkiem zwyczajnie? No cóż, pewnie tak, dopóki nie dodamy, że każdy z nich robi to właśnie na łyżworolkach. Nie wiadomo, skąd wziął się ten zwyczaj, jednak stał się na tyle popularny, że w tym czasie wstrzymywany jest ruch samochodów na ulicach, aby uczestnicy “rolkowej mszy” mogli bezpiecznie przemieszczać się po mieście.

Dzień świeczek w Kolumbii

W Kolumbii bardzo silny jest kult Matki Boskiej i Niepokalanego Poczęcia. Okres Bożego Narodzenia rozpoczyna się od uczczenia jej za pomocą świec i lampionów ustawianych w oknach, przed domami, a nawet na ulicach. Tradycja nabrała rozmachu i obecnie większe i mniejsze miasta w całym kraju są przepięknie udekorowane i oświetlone. Na tle innych wyróżnia się Quimbaya, w której mieszkańcy organizują sąsiedzki konkursy na najpiękniejszą aranżację.

 

Warto pamiętać, że nauka języka obcego to także poznawanie kultury innego kraju, zagłębianie się w jego historię i tradycje. Wiedza kulturowa pozwala lepiej zrozumieć język, którego się uczymy. Jeśli szukasz miejsca, w którym nauka języka odbywa się w sposób praktyczny, z naciskiem na osiąganie założonych celów, sprawdź kursy i szkolenia językowe w szkole ProfiLingua. Uczymy skutecznie aż 17 języków obcych! Sprawdź naszą ofertę - masz jeszcze szansę na skorzystanie z promocji noworocznej!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.