Tradycyjne Boże Narodzenie kojarzy nam się z pachnącą choinką, pysznymi potrawami, prezentami pod choinką i śniegiem za oknem. I chociaż w tym roku część spotkań z rodziną odbędzie się internetowo, najważniejsze elementy pozostaną takie same. A czy wiesz, jakie są najważniejsze tradycje bożonarodzeniowe w krajach anglosaskich? Z czym Święta kojarzą się Brytyjczykom i Amerykanom? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj nasz artykuł!

Jakie są tradycje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii?

Brytyjczycy uwielbiają swoje zwyczaje, które często różnią się od tych, przyjętych w innych częściach świata. Nie inaczej jest z Bożym Narodzeniem. Oto lista 10 rzeczy, które Anglicy robią podczas Chrimbo, jak potocznie nazywa się Święta, lub w trakcie przygotowań do nich.

  • palenie listów do Świętego Mikołaja - dzieci w Wielkiej Brytanii piszą co roku listy do Świętego Mikołaja (Father Christmas), ale nie wysyłają ich pocztą, lecz wrzucają je do kominka. Wierzą, że w ten sposób ich wiadomość dotrze szybciej na Biegun Północny.
  • wieszanie skarpet przy łóżku - prezenty, których zażyczyli sobie najmłodsi, materializują się w wielkich skarpetach, wywieszonych u wezgłowia łóżka, więc świąteczny poranek zaczyna się od ich rozpakowywania. W podziękowaniu za przyniesienie podarunków na Świętego Mikołaja czeka mały poczęstunek i nie jest to mleko i ciasteczka (tak robią amerykańskie dzieci!). Ulubiony Święty to przecież dorosły, więc przekąska składa się z brandy i tradycyjnych babeczek z kruchego ciasta z bakaliami (mince pies).
  • Christmas cracker - tradycyjny obiad świąteczny nie może obyć się bez… małej eksplozji. Wszystkiemu winny jest Christmas cracker - kartonowa tuba zapakowana w kolorowy, błyszczący papier, kryjąca w sobie niewielki prezent, papierową koronę i karteczkę z żartem. Tradycja każe, aby dwie osoby pociągały za końce “krakersa”, aż pęknie, wydając charakterystyczny odgłos.
  • papierowe czapeczki - papierowa korona, ukryta w Christmas cracker lub inne, podobne nakrycie głowy jest obowiązkowe podczas świątecznego obiadu. Jeśli ktoś odmawia jego założenia, psuje wszystkim zabawę.
  • świąteczny obiad - Christmas dinner odbywa się 25 grudnia. Na pewno na stole ujrzymy pieczonego indyka lub wołowinę, ziemniaki i warzywa, a szczególnie - brukselkę. Nie, Brytyjczycy nie pałają do niej jakąś szczególną miłością, ale tradycja jest święta - można ją porównać do podawania karpia podczas Wigilii w Polsce. Angielski świąteczny obiad nie byłby kompletny bez gravy - ciemnego, gęstego sosu, którym polewa się właściwie wszystko.
  • Christmas pudding - po obiedzie, czas na deser, czyli Christmas pudding - charakterystyczne, gęste ciasto, pełne bakalii i przypraw, kilkakrotnie nasączone alkoholem, które przed podaniem często się… podpala.
  • Royal Christmas Message - orędzie Królowej w pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Królowa przemawia do narodu, nawiązując do wydarzeń mijającego roku. Nawet jeśli nikt faktycznie nie słucha tego, co mówi, włączenie telewizora o wyznaczonej godzinie, to rodzaj patriotycznego obowiązku.
  • przedstawienia teatralne - każdy teatr czy centrum kultury przygotowuje na Święta pantomimę, opartą na motywach znanych bajek. Są one adresowane do dzieci, a ich znakiem szczególnym jest duża dawka interakcji z widownią.

Brytyjczycy często dekorują domy i ubierają choinki już na początku grudnia, lecz nie stoi ona długo po Świętach. Tradycja mówi, że należy ją rozebrać w ciągu maksymalnie 12 dni. Później drzewko zaczyna przynosić pecha.

Jak Amerykanie świętują Boże Narodzenie?

W wielokulturowych Stanach Zjednoczonych Boże Narodzenie świętowane jest przez wszystkich, lecz w wielu przypadkach straciło swój religijny charakter. Czas od 25 grudnia do 1 stycznia określa się po prostu mianem holiday season. Dla Amerykanów Christmas to jednak tak naprawdę 25 grudnia. Zarówno 24, jak i 26 to zwykłe dni, kiedy wszyscy idą do pracy.

Świąteczny nastrój zaczyna być odczuwalny już w listopadzie, kiedy ozdoby i produkty związane z Bożym Narodzeniem masowo pojawiają się w sklepach, a zewsząd słychać Christmas carols i Christmas songs (kolędy i piosenki świąteczne). Pierwsze oznaki Świąt na ulicach zobaczymy już na początku grudnia. Amerykanie uwielbiają przystrajać swoje domy, a szczególną miłością darzą światełka i lampki. Podróż przez przedmieścia przeciętnego amerykańskiego miasta w grudniu sprawia, że czujemy się, jak w bajce.

Samo Boże Narodzenie spędzane jest w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół, a punktem obowiązkowym jest odpakowywanie prezentów. Można wręczać je podczas spotkania lub umieścić pod choinką nawet kilka dni wcześniej.

Bożonarodzeniowy obiad składa się pieczonego indyka, mięsa, tłuczonych ziemniaków, warzyw i ciasta. Typowo świątecznym elementem jest eggnog - słodki mleczny napój o kremowej konsystencji, podawany z cynamonem i gałką muszkatołową. W wersji “dla dorosłych” pojawia się dodatkowy składnik - rum.

 

Charakterystyczne dla USA jest organizowanie i angażowanie się w akcje dobroczynne w okresie Bożego Narodzenia, np. zbieranie zabawek, ubrań lub pieniędzy.

Chcesz poznać więcej ciekawostek na temat kultury krajów anglosaskich? Wybierz angielski w ProfiLingua! Nasze kursy prowadzimy także on-line, dzięki czemu możesz uczyć się nie tylko wygodnie i skutecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Sprawdź naszą ofertę i mów swobodnie po angielsku!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.