Nauka języka może przybierać różne formy. Nie musisz poprzestawać na lekcjach z lektorem i odrabianiu pracy domowej. Tradycyjne sposoby szlifowania języka warto wzbogacić dodatkowymi elementami, które pomogą Ci nauczyć się go szybciej, a dodatkowo są całkiem przyjemne. Jednym z nich jest oglądanie filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej. Sprawdź, co zyskujesz, oglądając je w ten właśnie sposób!

Seriale w oryginalnym języku to same korzyści!

Jesteś fanem Netflixa lub innej platformy streamingowej? Świetnie! Oto, w jaki sposób Twoje zamiłowanie do oglądania seriali korzystnie wpłynie na naukę języka obcego. Oczywiście, pod warunkiem, że zapomnisz o wersji dubbingowanej lub z polskim lektorem!

 • oswojenie się z językiem i lepsze rozumienie ze słuchu - im więcej kontaktu z językiem obcym sobie zapewnisz, tym szybciej go opanujesz. Oglądanie seriali w wersji oryginalnej pozwoli Ci przede wszystkim oswoić się z jego charakterystycznym brzmieniem. Z czasem coraz lepiej będzie Ci szło rozumienie ze słuchu, dzięki czemu nabierzesz pewności siebie w trakcie prowadzenia rozmowy w języku obcym.
 • lepszy akcent - regularne oglądanie seriali w oryginale umożliwi Ci nie tylko łatwiejsze zrozumienie, co mówią rodzimi użytkownicy danego języka. Dodatkowo nabierzesz pięknego, poprawnego akcentu. Doskonale widać to (a raczej - słychać) na przykładzie osób, które przekonały się do korzystania z możliwości włączania napisów, zamiast polskiego lektora lub dubbingu.
 • poszerzenie słownictwa - czy wiesz, jaki sposób nauki nowego słownictwa uważany jest przez specjalistów za najskuteczniejszy? Odpowiedź brzmi: nauka w kontekście. Oglądając seriale w wersji oryginalnej, poznajesz nowe wyrazy i zwroty dokładnie w ten sposób: wiesz, w jakiej dokładnie sytuacji zostały użyte, jakie emocje towarzyszyły mówiącemu i co chciał wyrazić. Popularne, często stosowane wyrażenia usłyszysz zapewne wielokrotnie, dzięki czemu z łatwością je zapamiętasz.
 • nauka slangu - dzięki serialom oglądanym w oryginalnej wersji językowej poznasz słownictwo, którego nie nauczysz się w szkole. Wyrażenia nieformalne, slang, a nawet przekleństwa to spora część codziennego języka i warto je znać.
 • myślenie w języku obcym - oglądanie seriali angażuje słuch, wzrok i emocje. Jeśli wyeliminujemy z tego równania język polski, łatwiej i szybciej przestawisz się na myślenie w języku, który pragniesz opanować.

Jak się uczyć języka, oglądając seriale w oryginale?

Samonauka, czyli rozwój umiejętności językowych w ramach samodzielnych działań, np. oglądania seriali w oryginale, przyniesie najlepsze rezultaty, jeśli nie zapomnisz o kilku zasadach:

 • staraj się oglądać seriale bez napisów, aby przyzwyczajać się do rozumienia ze słuchu, a nie czytania. Jeśli Twój poziom znajomości jeszcze na to nie pozwala, włącz napisy w oryginale. Polskie napisy to ostateczność, dopuszczalna jedynie w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają naukę.
 • poświęć pełną uwagę temu, co słyszysz i co dzieje się na ekranie. Nie sięgaj po smartfona i nie łącz oglądania serialu z czytaniem książki lub nauką.
 • sprawdzanie każdego nowego słowa nie jest dobrym pomysłem, jeśli rozumiesz, co się dzieje w danym momencie akcji. Jednak jeżeli nieznajomość jakiegoś wyrazu lub zwrotu sprawia, że trudno Ci dostrzec sedno wypowiedzi, wciśnij pauzę i sprawdź jego znaczenie.
 • seriale to także świetny materiał do bardziej intensywnej nauki słownictwa i prawidłowej wymowy. Z pomocą znowu przyjdzie Ci przycisk pauzy. Skorzystaj z niego, aby powtórzyć na głos wypowiedź jednego z bohaterów, najlepiej całe zdanie, starając się imitować intonację, melodię i dźwięki charakterystyczne dla języka, którego się uczysz. Zaopatrz się również w notatnik i zapisuj ciekawe, przydatne słownictwo.

Okazuje się, że przysłowiowe połączenie przyjemnego z pożytecznym jest możliwe w przypadku nauki języków obcych. Długie jesienne i zimowe wieczory, które wkrótce nastaną, sprzyjają spędzaniu czasu w domu. Wykorzystaj je, aby wskoczyć na wyższy poziom znajomości języka!

 

P.S. Czy wiesz, że nie musisz wychodzić z domu, aby uczyć się języków obcych z pomocą lektora - wygodnie, bezpiecznie i skutecznie? Wystarczy, że sprawdzisz szkolenia i kursy językowe online w szkole ProfiLingua. Czeka tam na Ciebie aż 16 różnych języków obcych!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.