Czy istnieje jakiś sposób na to, aby udoskonalić swoje umiejętności związane ze zrozumieniem wypowiedzi w naturalnym języku angielskim, rozszerzyć zakres znanego słownictwa, a jednocześnie całkiem dobrze się bawić? Na szczęście, odpowiedź brzmi “tak”. Dzięki Netflixowi, HBO GO i innym platformom tego typu, mamy dostęp do nieograniczonej wręcz ilości seriali w języku angielskim. Które z nich wybrać? Oto nasza lista seriali do nauki języka angielskiego.


Nauka języka angielskiego z serialami - o czym pamiętać?

Zanim przejdziemy do listy polecanych anglojęzycznych seriali, chcemy zwrócić Twoją uwagę na jedną, bardzo ważną rzecz. Jeśli oglądanie Netflixa rzeczywiście ma przynieść efekty, a nie stanowić jedynie przyjemną rozrywkę, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • wybieraj seriale o krótszych odcinkach. Dzięki temu nie poczujesz się przytłoczony zalewem nowego słownictwa.
 • oglądaj seriale z ANGIELSKIMI napisami, nie polskimi (chyba że dopiero rozpoczynasz naukę). Czytanie i słuchanie w tym samym czasie znacznie podnosi procent zapamiętanych słówek.
 • nie wciskaj pauzy i nie sprawdzaj w słowniku znaczenia każdego nowego słowa, którego nie rozumiesz, bo zepsujesz sobie zabawę związaną z oglądaniem serialu. Zamiast tego postaraj się odgadnąć z kontekstu, co oznacza dany wyraz.

 

Brytyjskie seriale do nauki języka angielskiego

 1. Misfits (Wyklęci) - propozycja dla osób na wyższym poziomie zaawansowania. Oglądając ten serial o pięciu młodocianych przestępcach, którzy nagle otrzymują nadludzkie umiejętności, osłuchasz się wieloma brytyjskimi akcentami i bardzo nieformalną odmianą języka. Bohaterowie pochodzą z wszystkich możliwych części Wysp Brytyjskich, co wpływa na językową różnorodność serialu.
 2. The Crown (Korona) - czy istnieje lepszy sposób na nauczenie się “królewskiego angielskiego” niż słuchając samej Królowej? Serial przedstawia dzieje Królowej Elżbiety od momentu jej koronacji aż po czasy współczesne. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich anglofili - nie tylko osłuchasz się z najbardziej arystokratyczną odmianą języka angielskiego, ale także wzbogacisz swoją wiedzę na temat historii, kultury, tradycji i polityki Wielkiej Brytanii.
 3. Gentleman Jack - oparta na faktach historia Ann Lister, właścicielki ziemskiej żyjącej na bakier z zasadami i obyczajami obowiązującymi w pierwszej połowie XIX wieku. Bohaterowie mówią dość wyraźnie, choć szybko i budują długie, złożone zdania. Ciekawa fabuła, bogaty język i dużo faktów dotyczących życia i kultury Anglii w tamtych czasach - zdecydowanie polecamy!
 4. The Great British Bake Off - nie jest to serial, lecz talent show, jednak nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu. Dwunastu zawodników konkuruje ze sobą, aby zdobyć przychylność sędziów i zdobyć tytuł najlepszego kucharza-amatora w Wielkiej Brytanii. Ten program nie tylko przyjemnie się ogląda, stanowi on również prawdziwą skarbnicę słownictwa, różnych akcentów i słynnego brytyjskiego poczucia humoru.

Amerykańskie seriale do nauki języka angielskiego

 1. Friends (Przyjaciele) - absolutna klasyka, serial, który podbił świat. Świetnie nadaje się do ćwiczenia języka angielskiego. Bohaterowie używają prostego języka, rozmawiają na codzienne tematy i mówią wolno i wyraźnie. Nawet jeśli nie uczysz się angielskiego od dawna, powinieneś sporo zrozumieć.
 2. Grace and Frankie (Grace i Frankie) - Jane Fonda i Lily Tomlin w roli siedemdziesięciolatek, których mężowie zakochują się w sobie i … postanawiają pobrać. Paniom nie pozostaje nic innego, jak się ze sobą zaprzyjaźnić. Pozycja polecana także dla osób, które uczą się od niedawna. Krótkie odcinki, prosty język i bardzo wyraźny sposób mówienia sprawiają, że serial ten idealnie nadaje się do nauki języka angielskiego. Poza tym - jest przezabawny!
 3. Stranger Things - czy jest tu ktoś, kto nie słyszał o tym serialu? Bije on rekordy popularności, warto jednak zwrócić na niego uwagę również ze względu na warstwę językową. Ponieważ głównymi bohaterami są dzieci, niektóre slangowe wyrażenia, których używają, mogą sprawić Ci nieco kłopotu. Z drugiej strony, mówią one o wiele wolniej i wyraźniej niż dorośli.
 4. The Big Bang Theory (Teoria Wielkiego Podrywu) - kolejny popularny serial, który fantastycznie spełni się w roli pomocy dydaktycznej dla osób, które pragną udoskonalić swoją umiejętność rozumienia ze słuchu. Krótkie odcinki i ciekawa, zabawna fabuła ułatwiają naukę. Pod względem używanego języka, serial ten można polecić zarówno osobom początkującym (większość dialogów), jak i znacznie bardziej zaawansowanym - szczególnie fragmenty, kiedy bohaterowie rozmawiają na tematy naukowe i związane z pracą.
 5. The Ellen Show - Ellen DeGeneres to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w amerykańskim show-biznesie. Zaproszenie do jej programu stanowi ostateczne potwierdzenie popularności i każda wschodząca gwiazda i celebryta marzy o tym, by zasiąść na kanapie w jej studiu. Naturalny wdzięk i talent komediowy Ellen sprawiają, że wywiady, które przeprowadza, ogląda się z czystą przyjemnością, poznając jednocześnie różnorodne amerykańskie akcenty.

Jeśli chcesz nauczyć się języka pod okiem profesjonalistów - już dziś skorzystaj z promocji i mów śmiało w każdym języku!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.