Nie musisz czytać całego artykułu, aby poznać odpowiedź na to pytanie. Brzmi ona - nie, język francuski jest na tyle trudny, że opanowanie go na przyzwoitym poziomie zupełnie samodzielnie jest prawie niemożliwe. Nie upadaj jednak na duchu - istnieje sporo sposobów na naukę języka francuskiego w domu, a także na samodzielne ćwiczenie słuchania, słownictwa i gramatyki. Oto kilka podpowiedzi, jak to zrobić!

 

Samodzielna nauka francuskiego przez internet

Dzięki temu, że mamy internet i łatwy dostęp do jego zasobów, samodzielne ćwiczenie języków obcych nigdy nie było łatwiejsze. Możesz wykorzystać go na kilka sposobów:

  • oglądaj kanały dedykowane nauce francuskiego na YouTube - znajdziesz tam wiele ciekawych materiałów. Niektóre z nich poświęcone są słownictwu, inne gramatyce, na innych znajdziesz dialogi i scenki oraz dużą dawkę informacji o kulturze. Dodatkowo osłuchasz się z francuską wymową, która ma opinię trudnej do zrozumienia i opanowania.
  • korzystaj ze stron poświęconych nauce francuskiego - jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o konkretnym temacie z gramatyki lub poznać słownictwo z jakiegoś zakresu, w internecie znajdziesz strony z wyjaśnieniem teorii i bezpłatnymi ćwiczeniami online.
  • obserwuj profile osób nauczających tego języka w mediach społecznościowych - wielu indywidualnych nauczycieli języka francuskiego, a także szkoły językowe, prowadzą na Facebooku i Instagramie swoje profile, na których dzielą się ciekawostkami i poradami dotyczącymi nauki, prowadzą webinary i szkolenia. Warto obserwować takie profile i poszerzać w ten sposób swoją znajomość języka francuskiego.

 

Język francuski w codziennym życiu

Kolejnym sposobem na samodzielne zwiększanie swoich umiejętności w zakresie języka francuskiego jest zastosowanie metody tzw. immersji, czyli zanurzenia w języku. Polega ona na próbie odwzorowania warunków, w jakich znalazłbyś się podczas pobytu we Francji, gdzie język francuski otaczałby Cię na każdym kroku. Jak to zrobić? To prostsze niż myślisz i z pomocą znowu przyjdzie Ci nowoczesna technologia i internet.

Postaraj się wprowadzić język francuski do swojego codziennego życia: oglądaj francuską telewizję, filmy i seriale (oczywiście, w oryginalnej wersji językowej!), słuchaj francuskojęzycznych stacji radiowych i piosenek. Jak najwięcej czytaj w tym języku, zarówno książek, jak i codziennych wiadomości oraz artykułów na tematy związane z Twoją pracą i zainteresowaniami. Jeśli ćwiczysz w domu fitness, rób to w towarzystwie nagrań instruktażowych w języku francuskim, kiedy gotujesz, szukaj przepisów po francusku…

Takie działania nie zastąpią uporządkowanej, systematycznej nauki, ale ogromnie przyspieszają robienie postępów.

 

Kursy francuskiego online

Każda forma nauki zbliża Cię do celu. Najskuteczniejsze jednak jest połączenie samodzielnej nauki z dobrym kursem językowym. Udział w zajęciach z lektorem zapewnia okazję do konwersacji oraz regularne mierzenie postępów. Nauka w grupie jest też o wiele ciekawsza i motywująca niż samodzielna - masz z kim dyskutować i wykonywać ćwiczenia, a regularne spotkania sprzyjają systematycznej pracy. Bardzo ważny jest także fakt, że nauczyciel powie Ci, jakie błędy popełniasz i pomoże Ci je skorygować. Na to nie możesz liczyć, wybierając samodzielną naukę.

 

Jeżeli zależy Ci na nauce francuskiego w domu, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będą kursy internetowe języka francuskiego. Nauka online jest efektywna, przyjemna i wygodna - jesteś we własnym mieszkaniu, nie musisz dojeżdżać do szkoły stacjonarnej, a jednocześnie bierzesz udział w pełnowartościowej lekcji francuskiego z lektorem.

Bądź bezpieczny i #zostanwdomu  #resteràlamaison #ProfiOnline