Nauka języka obcego nie musi wiązać się z nudą i żmudną pracą. Owszem, jeśli chcesz dobrze mówić po angielsku, hiszpańsku czy niemiecku, musisz poświęcić trochę czasu na poznanie struktur gramatycznych, poćwiczyć pisanie i zapamiętać nowe słówka. Możesz jednak urozmaicić i uzupełnić naukę dodatkowymi, ciekawymi elementami, które zmienią naukę w czystą przyjemność. Oto kreatywne sposoby na naukę języka obcego.

 

Ucz się poprzez muzykę

Większość ludzi lubi słuchać muzyki i otacza się nią przez sporą część dnia. Jeśli coś miło nam się kojarzy i w naturalny sposób towarzyszy nam podczas jazdy samochodem, pracy, nauki, sprzątania, gotowania czy po prostu jest w tle, to stanowi doskonałe narzędzie do nauki. Ile razy zdarzyło Ci się nucić pod nosem ulubioną piosenkę?

Wykorzystaj to do nauki. Jeśli sprawdzisz, jak brzmią słowa obcojęzycznych utworów, a potem będziesz ich wielokrotnie słuchał i śpiewał, nie tylko nauczysz się wielu nowych słów i wyrażeń. Poćwiczysz rozumienie ze słuchu i udoskonalisz swoją wymowę. A wszystko to trochę “przy okazji”, “w międzyczasie” i z przyjemnością.

 

Lubisz gry komputerowe? To świetnie!

Jeśli należysz do fanów gier komputerowych, możesz nauczyć się języka obcego szybciej i sprawniej niż inni. Wystarczy, że zamiast polskiej wersji językowej wybierzesz tą w języku, którego chcesz się nauczyć. Grając, znasz doskonale kontekst, bez większego problemu zrozumiesz więc większość dialogów i opisów, a słownictwo w nich zawarte mocno zapadnie Ci w pamięć.

Kolejna rzecz, jaką warto zrobić, to grać w trybie multiplayer, ale nie z kolegami ze szkoły, ale obcokrajowcami, najlepiej native speakerami języka, który chcesz opanować. Każdy lektor języka obcego potwierdzi, że młodzież, która spędza w ten sposób czas wolny, może zwykle pochwalić świetną wymową, brakiem blokady językowej, szerokim zakresem słownictwa używanego w naturalnych sytuacjach i lepszym rozumieniem ze słuchu. Dotyczy to szczególnie najpopularniejszego języka na świecie, czyli angielskiego, sprawdza się jednak także w przypadku innych języków.

 

Nie taki telewizor straszny, jak go malują

Telewizja w nadmiarze to na pewno nie jest dobry pomysł na spędzanie czasu wolnego, jednak i ona ma swoje zalety. Szczególnie w wydaniu mniej tradycyjnym, czyli platform streamingowych typu Netflix, HBOGO, Showtime czy Hulu. Dzięki nim możesz wybierać interesujące Cię pozycje w oryginalnej wersji językowej lub z napisami. Ważne, żeby nie była to wersja z polskim lektorem lub dubbingowana!

Na początek warto sięgnąć po seriale z niezbyt skomplikowaną warstwą językową, czego klasycznym przykładem są nieśmiertelni “Przyjaciele”. Jeśli nie rozumiesz ze słuchu wystarczająco dużo, włącz oryginalne napisy i zatrzymuj film, aby sprawdzić najważniejsze słówka. Pamiętaj, żeby nie sprawdzać każdego nieznanego wyrazu, a jedynie te niezbędne do zrozumienia, o co chodzi - ważna jest także nauka z kontekstu.

Dobrym pomysłem jest powtarzane na głos niektórych słówek i wyrażeń, starając się przy tym imitować aktora, który je wypowiedział. Jeśli jednak nie będziesz tego robić, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - już samo oglądanie filmów i seriali w wersji oryginalnej pomaga osłuchać się z brzmieniem języka w autentycznym wydaniu.

 

Smartfon Twoim przyjacielem

Uzależnienie od smartfona to problem wielu z nas. Sięgamy po niego wręcz bezwiednie przynajmniej kilkukrotnie w ciągu dnia. Zamiast przewijać feed w mediach społecznościowych, zainstaluj na swoim smartfonie aplikacje mobilne do nauki języka obcego. Wiele z nich jest zupełnie bezpłatnych, a większość oferuje darmowe wersje z okrojonymi funkcjonalnościami, które i tak są warte uwagi.

Znajdziesz w nich naprawdę ciekawe, kreatywne i angażujące sposoby na naukę języka obcego - wyzwania rzucane przez innych użytkowników, gry typu memory, zgadywanki, układanie wyrazów z rozsypanek literowych, itd. Możesz wykonywać je nawet wtedy, gdy dysponujesz kilkoma wolnymi minutami. Gwarantują dobrą zabawę, a przy tym zauważalne efekty.

 

Jeśli szukasz sposobu na naukę języka obcego w kreatywny sposób, zaufaj profesjonalistom. Szkoła językowa ProfiLingua oferuje kursy 15 języków obcych, prowadzonych w sposób stacjonarny lub online. Na naszych zajęciach na pewno nie będziesz się nudzić! Uczymy praktycznie i kreatywnie, kładąc nacisk na umiejętności komunikacyjne. Sprawdź ofertę!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.