Marzysz o tym, żeby Twój akcent i wymowa w obcym języku były idealne, lecz wciąż borykasz się z trudnościami i nie wiesz, jak je przezwyciężyć? Dobrze trafiłeś! W naszym artykule opisujemy proste i sprawdzone sposoby na naukę obcego akcentu, które możesz zacząć stosować od razu. Przeczytaj nasz tekst i zacznij mówić jak native speaker!

 

6 sprawdzonych sposobów na naukę obcego akcentu

Aby zacząć mówić z akcentem, który sprawi, że wszyscy będą patrzeć na Ciebie z podziwem, wcale nie musisz wyjeżdżać z kraju na 10 lat. Wymarzony efekt możesz osiągnąć na miejscu, jednak będzie to wymagało nieco wysiłku, konsekwencji i uważności.

Nie myl pisowni z wymową

Kiedy widzisz polskie słowo lub zdanie, bez problemu przekładasz znaki graficzne (litery) na dźwięki, które reprezentują. Co więcej, bez zastanowienia zmieniasz brzmienie poszczególnych z nich w zależności od tego, w jakim miejscu słowa i w sąsiedztwie jakich innych głosek się znajdują. Przykładem może być litera “g”, która zupełnie inaczej zabrzmi w słowie “bóg”, a inaczej w słowie “buk”.

Twoim celem powinno być osiągnięcie takiego samego stanu w przypadku języka obcego, którego się uczysz. Nawet jeśli stosuje on alfabet łaciński (czyli taki, jak w języku polskim), pamiętaj, że głoski reprezentowane przez poszczególne litery mogą w nim brzmieć zupełnie inaczej.

Zacznij od pojedynczych dźwięków

Skuteczna nauka akcentu powinna zacząć się od opanowania pojedynczych głosek, zwłaszcza tych, które nie występują w języku polskim. Jeśli uczyłeś się kiedykolwiek np. angielskiego, hiszpańskiego lub niemieckiego, wiesz jak trudno zmusić jest język to właściwej pracy i ułożenia. Metoda małych kroczków - od głosek, przez słowa do zdań ułatwi Ci to zadanie.

Korzystaj ze słowników

Słowniki internetowe wyposażone są w funkcję, która umożliwia odsłuchanie prawidłowej wymowy danego słówka. Upewnij się, że z niej korzystasz! Zdecydowanie polecamy też stronę WordReference, na której znajdziesz nagrania w wykonaniu native speakerów z różnych stron świata, a dodatkowo tłumaczenie i przykłady użycia. To fantastyczne narzędzie pomoże Ci w nauce angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, niderlandzkiego, portugalskiego, rumuńskiego, greckiego, czeskiego, tureckiego, szwedzkiego, rosyjskiego, chińskiego, japońskiego, koreańskiego i arabskiego.

IPA to Twój przyjaciel!

Czy pamiętasz jeszcze tradycyjne słowniki w formie książki? Te warte polecenia oprócz tłumaczenia i przykładów użycia zawierają zapis prawidłowej wymowy danego słówka w alfabecie IPA - to te zabawne znaczki w nawiasach, które przy bliższym poznaniu okazują się podobne do liter alfabetu łacińskiego. Nie musisz być magistrem filologii lub lingwistyki, aby go rozszyfrować. Pod tym linkiem znajdziesz diagram IPA w formie interaktywnej.

Dlaczego warto go znać? Ponieważ Twoja nauka akcentu wskoczy wtedy na zupełnie nowy poziom i już nigdy nie zanotujesz, że angielskie “three” czyta się “fri”, lecz od razu utrwalisz poprawny sposób wymawiania i unikniesz internalizowania błędów.

Słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj

Uwaga, przechodzimy do najważniejszej rady w tym artykule. Gotowy? Otóż - nie nauczysz się dobrze mówić, jeśli nie będziesz wystarczająco dużo słuchał. Dlatego zadbaj o to, aby język, którego się uczysz, otaczał Cię jak najczęściej. W dzisiejszych czasach to całkiem proste: do śniadania może towarzyszyć Ci radio internetowe, w trakcie drogi do pracy podcast lub audiobook, w ciągu dnia Spotify z piosenkami wyłącznie w języku docelowym, a wieczorem Netflix lub YouTube w wersji z napisami.

Dzięki takiemu intensywnemu zanurzeniu w języku osłuchasz się z charakterystycznymi dźwiękami, intonacją i tonacją i w naturalny sposób zaczniesz wprowadzać je także do swoich wypowiedzi.

Ćwicz mówienie

Pamiętaj, że język to mięsień i każdy inny wymaga treningu. Nawet jeśli na początku buntuje się przeciwko ekwilibrystycznym wyczynom, których od niego oczekujesz, z czasem - i przy odpowiedniej dozie praktyki - dostosuje się do Twoich oczekiwań. Dlatego wykorzystuj każdą okazję do tego, aby ćwiczyć wymowę:

  • pauzuj filmy/podcasty/audiobooki i powtarzaj na głos to, co usłyszałeś, starając się maksymalnie imitować oryginał;
  • nagrywaj się i odsłuchuj - tak, wiemy że to trudne i nikt nie lubi brzmienia swojego głosu na nagraniu, ale to naprawdę skuteczny sposób na poprawę wymowy,
  • śpiewaj głośno swoje ulubione obcojęzyczne piosenki - pamiętaj tylko, aby najpierw sprawdzić tekst, to ważne, abyś rozumiał, co śpiewasz.

 

Rozwój językowy i nauka akcentu to proces, nie oczekuj oszałamiających efektów po jednym dniu pracy. Jednak przy odrobinie wysiłku i konsekwencji Twoja wymowa będzie zachwycała. A jeśli szukasz przyjaznego miejsca, w którym możesz szlifować swoje umiejętności językowe skutecznie i wygodnie, skontaktuj się z nami i sprawdź kursy i szkolenia językowe w szkole ProfiLingua!