Nauka języka obcego jest łatwiejsza, kiedy przez gąszcz zasad gramatycznych i nowego słownictwa prowadzi Cię dobry nauczyciel. Taki, który potrafi skutecznie motywować, jest wyrozumiały, kiedy masz słabszy dzień, jasno tłumaczy nowe zagadnienia i sprawia, że zaczynasz kochać język, którego się uczysz. Czym powinien się charakteryzować dobry lektor? Oto lista cech, które musi mieć nauczyciel godny polecenia!

Jest kompetentny

Aby dobrze nauczać języka obcego, samemu trzeba go świetnie znać. Ale to nie wszystko. Żeby robić to dobrze, niezbędna jest wiedza z zakresu metodyki i dydaktyki. Zastanów się, czy potrafiłbyś nauczyć obcokrajowca języka polskiego? Byłoby to trudne, prawda? Nie dlatego, że masz jakieś braki w znajomości swojej mowy ojczystej, ale z powodu braku kompetencji w kwestii metod i sposób uczenia. Dobry lektor języka obcego doskonale nim włada i wie, jak jego znajomość przekazywać innym osobom.

Lubi swoją pracę

Można to dostrzec od pierwszej minuty zajęć. Lektor, który lubi swoją pracę i podchodzi do niej z pasją, zaraża entuzjazmem, dobrą energią i miłością do języka, którego naucza. Nie ustaje w poszukiwaniu najskuteczniejszych metod przekazywania wiedzy, trudno go zniechęcić, a jego celem jest sukces Słuchaczy. Dobry nauczyciel języka obcego nie tylko kocha “swój” język, ale także wyjaśnianie go innym osobom.

Ma zacięcie psychologiczne

Praca lektora to nie tylko tłumaczenie gramatyki. Obejmuje również prowadzenie konwersacji, sterowanie dialogami, monitorowanie pracy grupy, dopasowywanie ćwiczeń do potrzeb Słuchaczy, motywowanie, podnoszenie na duchu, odgadywanie, w czym leży przyczyna bariery językowej, znajdowanie najlepszych sposobów na jej usunięcie, pomoc w wyborze najskuteczniejszej metody nauki i jeszcze kilka innych rzeczy. Dobry lektor musi mieć choć odrobinę zacięcia psychologicznego, aby wykonywać swoją pracę skutecznie.

Nigdy nie przestaje się uczyć

Praca nauczyciela języka obcego wiąże się z koniecznością stałego podnoszenia własnych umiejętności. Nie wystarczy skończyć studia filologiczne, żeby przez kolejne 30 lat być świetnym lektorem. Świat ciągle się zmienia, a wraz z nim używane słownictwo. Powstają nowe wyrażenia, opisujące rzeczy, które jeszcze kilka lat temu nie istniały. Modyfikacjom ulegają też zasady gramatyczne. Dobry nauczyciel języka obcego musi śledzić te zmiany na bieżąco. Praca z osobami w różnym wieku i z różnych grup społecznych wymaga także przynajmniej minimalnego obycia z bardzo różną tematyką, dlatego lektorzy spędzają sporo czasu na czytaniu artykułów w zagranicznych serwisach informacyjnych, śledzeniu newsów ze świata rozrywki i poszerzaniu wiedzy ogólnej.

Jest za pan brat z technologią

W dzisiejszych czasach języki obce nauczane są za pomocą nowoczesnej technologii - kursy online, platformy e-learningowe, aplikacje mobilne i programy multimedialne nikogo już nie dziwią, a większość osób pragnących uczyć się języka oczekuje, że ich lektor będzie się swobodnie posługiwał najnowszymi zdobyczami techniki. W końcu życie większości z nas w dużym stopniu toczy się online, a za pomocą smartfona jesteśmy w stanie zapłacić rachunki, zrobić zakupy, zarezerwować wakacje, znaleźć niezbędne informacje, skontaktować się ze znajomymi z drugiego końca świata, złożyć reklamację, itd. Dlaczego nauka języków obcych miałaby stanowić wyjątek? Dobry lektor języka obcego musi nadążać za nowinkami technicznymi i skutecznie stosować je podczas zajęć.

Jest cierpliwy i wyrozumiały

Dla wielu osób, szczególnie dorosłych, powrót do roli ucznia to spory stres. Inni przekonani są o tym, że nie posiadają mitycznego “talentu językowego”. Dobry nauczyciel języka obcego powinien być empatyczny, cierpliwy i wyrozumiały. Pamiętać o tym, że każdy może mieć akurat słabszy dzień, być przeciążonym pracą lub mieć osobiste kłopoty, które nie pozwalają mu skupić się na nauce. Dla dobrego lektora tłumaczenie tego samego po raz kolejny nie stanowi problemu, ponieważ zdaje sobie sprawę, że czasami jego uczeń po prostu potrzebuje więcej czasu i uwagi.

Jest wymagający

Cierpliwość, empatia i wyrozumiałość muszą iść w parze z wymaganiami stawianymi uczniom. Bardzo niewiele osób na świecie ma w sobie na tyle samodyscypliny i motywacji, aby systematycznie pracować w domu, uczyć się nowych słówek i ćwiczyć gramatykę. Rolą nauczyciela jest narzucenie optymalnego tempa pracy i ustawienia poprzeczki na odpowiednim poziomie, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Dobry lektor języka obcego trochę przypomina trenera sportowego, który wyciska ze swoich podopiecznych ostatnie poty, dbając jednocześnie o to, aby się nie przetrenowali i nie stracili motywacji.

Lubi pracę z ludźmi

Osoba, która nie lubi innych ludzi, po prostu nie może być nauczycielem języka obcego. To zawód, który wymaga tworzenia relacji, zrozumienia potrzeb drugiego człowieka i ciągłego kontaktu z innymi. Dobry nauczyciel to taki, którego cieszy czas spędzony ze Słuchaczami i potrafi stworzyć przyjazną, wspierającą atmosferę na zajęciach.

Jest profesjonalny

Dobry nastrój i przyjazne relacje z uczniami nie mogą sprawić, że nauczyciel zapomni o profesjonaliźmie. Dobry lektor nie traci z oczu celu jego spotkań ze Słuchaczami i dba o to, aby przede wszystkim osiągali to, co zamierzyli. Nie pozwala, aby jego życie osobiste, przekonania i poglądy wpłynęły na sposób prowadzenia zajęć, jest zawsze przygotowany, rozpoczyna i kończy zajęcia na czas.

 

Gdzie szukać takich nauczycieli języków obcych? W ProfiLingua! To szkoła językowa, która stawia na wysoką jakość zajęć i zaprasza do współpracy najlepszych lektorów. W naszej ofercie znajdziesz aż 16 języków obcych, kursy dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a nawet maluchów od 4 roku życia. Zdecyduj, czy wolisz uczyć się stacjonarnie, czy przez internet, a może odpowiada Ci połączenie tych dwóch metod? Skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy Ci zaoferować!

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.