Czy naukę języka obcego możemy porównać do uprawiania sportu? W pewnym sensie - tak. W obu przypadkach niewiele osób odnosi sukces zupełnie samodzielnie. W kontekście sportu jest to oczywiste - bez dobrego trenera żadna drużyna czy sportowiec nie może marzyć o złotym medalu. Dokładnie to samo możemy zaobserwować w nauce języków. Czym jest coaching językowy? Na czym polega i kto powinien z niego skorzystać? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Na czym polega coaching językowy?

Coaching językowy nie jest nową, “cudowną” metodą nauki języków obcych, ale pewnego rodzaju rewolucją w sposobie myślenia o tym, na czym powinien opierać się proces uczenia się. W przeciwieństwie do tradycyjnego modelu, w którym uczeń musi dostosować się do narzuconego programu, tempa i metody, a jego rola jest raczej bierna, coaching językowy stawia na personalizację, wykorzystanie motywacji wewnętrznej, skuteczność i aktywny udział osoby uczącej się w tworzeniu programu nauki.

Zadaniem trenera językowego jest nie tylko przekazanie wiedzy o języku obcym, ale przede wszystkim umożliwienie uczniowi pełnego wykorzystania jego własnych zasobów: doświadczenia, stylu uczenia i jasno sprecyzowanych celów. Podobnie, jak trener sportowy, coach językowy pozwala swoim podopiecznym odkryć i wykorzystać ich mocne strony, motywuje do zwiększonego wysiłku i zależy mu na ich rozwoju i widocznych rezultatach.

Trener językowy opiera swoją pracę na aktywnym słuchaniu. Przede wszystkim poznaje swojego ucznia, odkrywa, co sprawia mu największe trudności w nauce języka. Często okazują się nimi szkodliwe przekonania, np. o braku talentu językowego czy wieku. Kolejnym krokiem jest wypracowanie motywacji wewnętrznej, która ułatwi długoterminowy wysiłek niezbędny do doskonalenia umiejętności językowych. Najważniejszym elementem w tym procesie jest ustalenie jasnego, realnego celu i nazwanie korzyści, które przyniesie uczącemu się jego osiągnięcie.

Coach i jego podopieczny wspólnie decydują o programie nauki, trener bierze pod uwagę indywidualne potrzeby ucznia, dobiera odpowiednie materiały, a zajęcia skupiają się na zagadnieniach potrzebnych i leżących w zakresie zainteresowań osoby uczącej się. Często jest to ćwiczenie konkretnych umiejętności, np. prowadzenia negocjacji w języku obcym czy słownictwa specjalistycznego.

Coaching językowy - komu przyniesie najwięcej korzyści?

Kto może skorzystać z coachingu językowego? Przede wszystkim osoby dorosłe, które wielokrotnie próbowały nauczyć się języka i do tej pory nie udało im się tego zrobić. Jeśli jesteś przekonany, że “jesteś za stary”, “nie masz talentu do języków” lub zmagasz się z blokadą w mówieniu, dobry trener będzie w stanie Ci pomóc.

Praca z coachem to także świetne rozwiązanie dla osób bardzo zabieganych lub tych, które mają problem z systematyczną pracą. Trener zmotywuje Cię do regularnego wysiłku, koniecznego do tego, abyś w końcu nauczył się języka. Coaching językowy docenią też na pewno osoby świadome tego, na jakich umiejętnościach językowych powinny się skupić i cenią indywidualne podejście.

Coaching językowy to coś więcej niż nauka języka. Pomaga także zwiększyć pewność siebie, poprawia organizację pracy, uczy odnajdywania wewnętrznej motywacji do podjęcia wysiłku i opracowywania strategii działania. Efekty pracy z coachem językowym szybko dostrzeżesz także w innych sferach swojego życia.

 

Czujesz się gotowy na podjęcie działania? Sprawdź ofertę zajęć indywidualnych w szkole ProfiLingua i ucz się skutecznie!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.