Metoda Callana przez kilka lat była jednym z najchętniej wybieranych sposobów na naukę języka angielskiego w Polsce. Chwytliwy slogan reklamowy “Angielski 4 x szybciej” przekonał wiele osób. Czy Metoda Callana to rzeczywiście złoty środek dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się angielskiego nie tylko skutecznie, ale także szybko? Na czym polega ten sposób nauki? Jakie są jego zalety i wady? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule poniżej.

 

Metoda Callana - jak to działa?

Podstawą Metody Callana jest automatyzacja odpowiedzi. Słuchacz ma reagować jak najszybciej, bez zastanowienia. Została stworzona na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku przez Robina Callana, byłego żołnierza, który wysoko cenił wojskowy dryl. Na nim właśnie oparł sposób nauki i ćwiczenia w swojej metodzie.

Zajęcia odbywają się w 100% w języku angielskim. Lektor, który je prowadzi, mówi zdecydowanie szybciej, niż dzieje się to w naturalnej konwersacji (wypowiada około 240 słów na minutę, podczas gdy przeciętna prędkość mówienia to 170 słów na minutę). Zwykle przynajmniej dwukrotnie powtarza pytanie, na które odpowiedzieć ma wybrany przez niego Słuchacz.

Odpowiedź nie może być dowolna, ułożona samodzielnie przez osobę uczącą się - choć zdarza się, że lektor nie przestrzega tej zasady. Zgodnie z Metodą, jednak Słuchacz powinien zareagować pełnym zdaniem, które wcześniej ćwiczono na lekcji. Zdania te są dość długie, więc osoba prowadząca zajęcia pomaga i podpowiada (technikę tę nazywa się fachowo “pull and push”, czyli “ciągnij i pchaj”).

 

Zalety nauki Metodą Callana

Metoda Callana nie zdobyłaby takiej popularności, gdyby nie posiadała szeregu zalet. Jakie są jej największe atuty?

 • stały i intensywny kontakt z angielskim - ponieważ zajęcia odbywają się wyłącznie po angielsku, uczniowie mają szansę osłuchać się z tym językiem, a to zawsze przynosi dobre rezultaty.
 • szybka nauka słownictwa i całych wyrażeń - Metoda Callana bazuje na zapamiętywaniu całych zdań, co sprawia, że osoby uczące się, utrwalają ogromną ilość nowego słownictwa, także w postaci całych zwrotów i wyrażeń.
 • pomaga przełamać barierę językową - przyswajanie gotowych wypowiedzi i powtarzanie za lektorem to dobry sposób na przełamanie bariery językowej. Jeśli stresuje Cię sama myśl o mówieniu po angielsku, korzystanie z takich “gotowców” zdecydowanie pomaga. Warto też odnotować, że lektorzy prowadzący zajęcia mocno zwracają uwagę na poprawność wymowy, masz więc szansę świetnie nauczyć się akcentu.
 • trening pamięci krótkotrwałej - poza korzyściami związanymi stricte z nauką angielskiego, musimy tutaj wspomnieć o jeszcze jednej zalecie Metody Callana. Jest genialnym sposobem na ćwiczenie pamięci krótkotrwałej i gimnastyką dla mózgu!

 

Czy Metoda Callana ma wady?

Metoda Callana, jak każda inna, ma też swoje wady. Na co najczęściej skarżą osoby, które próbowały nauki angielskiego tym sposobem?

 • nużące zajęcia - dwie godziny zajęć polegające na automatycznym powtarzaniu za lektorem i brak innych, stymulujących materiałów sprawia, że wiele osób szybko rezygnuje z kursu - są po prostu zmęczeni i znudzeni.
 • nie przygotowuje do budowania własnych wypowiedzi - “gotowce” językowe są świetne na sam początek i na oswojenie się z językiem obcym, jednak nie nie zawsze sprawdzą się w realnej sytuacji. Metoda Callana nie przygotowuje do samodzielnego budowania wypowiedzi dostosowanych w 100% do kontekstu. Wiele z wyuczonych zdań i wyrażeń na pewno Ci się przyda, niemożliwe jest jednak przygotowanie i nauczenia się zdań na wszystkie możliwe sytuacje, które mogą Cię spotkać.
 • nieaktualne słownictwo - to kolejna spora wada Metody Callana. Jej twórca opracował ją ponad pół wieku temu i zakazał wprowadzania jakichkolwiek zmian. Oznacza to, że słownictwo jest mocno nieaktualne i nie opisuje sporej części rzeczywistości, w której żyjemy, choćby tej związanej z nauką, Internetem czy techniką.
 • nie uczysz się pisać i czytać po angielsku - marketing Metody Callana w dużym stopniu opiera się na fakcie, że Słuchacze uczą się przede wszystkim mówić. Czy to faktycznie zaleta? Na kursie Metodą Callana nie nauczysz się, jak napisać maila i nie masz kontaktu z autentycznymi tekstami. Umiejętność komponowania tekstów i czytania ze zrozumieniem są niezbędne np. w pracy czy na egzaminach językowych.
 • demonizacja gramatyki - Metoda Callana zupełnie odrzuca naukę gramatyki. To prawda, że metoda gramatyczno-tłumaczeniowa - przez lata królująca w szkołach państwowych - która nie kładzie nacisku na mówienie, nie była skuteczna. Nie oznacza to jednakże, że gramatyka to samo zło. Zrozumie jej podstawowych zasad i ćwiczenie jej w sposób praktyczny (także poprzez mówienie!) jest niezbędne do osiągnięcia zaawansowanego poziomu znajomości języka obcego.
 • nie ma wiele do zaoferowania osobom na wyższym poziomie - do poziomu B1 nie jest źle, ale potem trudno o dalszy rozwój językowy. Bez kontaktu z autentycznymi tekstami i materiałami audio oraz video, nie trenując dwóch kluczowych kompetencji, po prostu zatrzymujesz się w miejscu.

 

Decydując się na naukę języka obcego konkretną metodą, warto rozważyć nie tylko jej wady i zalety, ale również dobrze przemyśleć, czego oczekujesz od kursu. Czy rzeczywiście zależy Ci jedynie na mówieniu? Jeżeli czeka Cię egzamin, np. matura lub w pracy musisz komunikować się z klientami lub współpracownikami drogą mailową, rozważ inną metodę nauki.

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą szkoły ProfiLingua. Przekonaj się, że można uczyć się szybko, skutecznie, a jednocześnie w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Wybierz kurs stacjonarny lub online i ucz się tak, jak lubisz!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.