Nauka języków obcych może być fascynującą przygodą i wcale nie musi ograniczać się do rozwiązywania ćwiczeń i udziału w zajęciach z lektorem. Dzięki łatwemu dostępowi do Internetu i nowoczesnej technologii, bez problemu urozmaicisz i uprzyjemnisz sobie poznawanie wybranego języka obcego. Ciekawe pomysły i inspiracje znajdziesz między innymi u osób, które pracują z językami na co dzień. Oto top 5 prezentacji TED na temat nauki języka obcego. Polecamy!

 

Poniższe prezentacje przedstawione są w języku angielskim. Jeśli to konieczne, możesz włączyć polskie napisy wygenerowane automatycznie, klikając w ikonkę “Ustawienia” po prawej stronie dolnego paska nagrania.

 

Learning a language? Speak it like you’re playing a video game. - Marianna Pascal

Autorka wystąpienia, Marianna Pascal od ponad dwudziestu lat zajmuje się nauczaniem komunikacji w języku angielskim w Malezji i innych krajach Azji. W swojej prezentacji zdradza jeden ważny sekret - to, jak dobrze radzisz sobie, mówiąc po angielsku, ma niewiele wspólnego z Twoim poziomem znajomości tego języka, a znacznie więcej z nastawieniem i pewnością siebie. Kluczem do sukcesu jest skupienie się na rozmówcy, nieprzejmowanie popełnianymi błędami lub oceną ze strony innych. Mów tak, jakbyś grał w grę komputerową - zmierzaj do celu, dobrze się przy tym bawiąc!

To zupełnie inne podejście do nauki języka obcego niż to, do którego przywykliśmy w szkole podstawowej lub średniej, prawda?

 

Why We Struggle Learning Languages. - Gabriel Wyner

Gabriel Wyner to poliglota i absolwent Inżynierii Mechanicznej oraz Sztuk Wokalnych, autor książki o nauce języków obcych, a także twórca popularnej aplikacji wspomagającej naukę. Prezentacja mówi o tym, jak ważne w procesie nauki jest tworzenie wspomnień i skojarzeń. Tak naprawdę, jedyną przeszkodą w odniesieniu sukcesu na polu nauki języków obcych jest pamięć. Jeśli potrafimy wykorzystać jej potencjał i znamy procesy, które w niej zachodzą, języki obce okazują się o wiele łatwiejsze do nauki!

Breaking the language barrier. - Tim Doner

Czy nauka języka to po prostu zapamiętywanie słów i zwrotów? Młody geniusz językowy, który w chwili nagrywania prezentacji opanował aż 20 języków obcych, przekonuje nas, że wcale tak nie jest. Język to coś znacznie więcej niż poszczególne wyrazy i zasady gramatyczne. To kultura i historia konkretnej grupy ludzi. To narzędzie, które pozwala nam porozumieć się z drugim człowiekiem. Tim Doner opowiada o swojej fascynującej podróży przez świat języków obcych i namawia nas do tego samego - ucz się dla siebie, nie bój się popełniać błędów i korzystaj z każdej okazji, aby ćwiczyć rozmowę. Umiejętność mówienia w języku obcym poszerza horyzonty i otwiera przed nami nieznany świat.

How to learn any language easily. - Matthew Youlden

“Nauka każdego języka jest łatwa.” - oto główne przesłanie wystąpienia Matthew Youldena, lingwisty i poligloty, który swoim życiu poznał ponad 20 języków obcych. W prezentacji Matthew obala popularne, a jednocześnie szkodliwe mity, takie jak: “tylko dzieci mogą nauczyć się języka obcego”, “w moim wieku to już niemożliwe”, czy: “aby nauczyć się języka, trzeba wyjechać za granicę”. Autor prezentacji przedstawia zalety znajomości języków obcych i podaje kilka prostych, przydatnych trików, które znacznie ułatwiają cały proces. Przy odrobinie pozytywnego nastawienia, nauka języka obcego staje się dobrą zabawą i przestaje być trudna!

The secrets of learning a new language. - Lýdia Machová

Lýdia Machová biegle posługuje się 8 językami obcymi. W swojej prezentacji zdradza sekret poliglotów - jak udaje im się opanować nie jeden, nie dwa, ale często nawet dwadzieścia języków obcych? Każdy z nich ma swoje własne sposoby, jednak możliwe jest wyłonienie czterech podstawowych zasad, którymi się kierują: po pierwsze lubią uczyć się języków obcych i udaje i się przekształcić naukę w przyjemnie spędzony czas. Po drugie, odkrywają metody nauki, które najlepiej sprawdzają się w ich przypadku, nie boją się eksperymentować i popełniać błędów. Po trzecie, tworzą plan nauki, dzięki któremu zapewniają sobie stały kontakt z językiem każdego dnia. Czwartym, bardzo ważnym elementem jest cierpliwość. Poligloci wiedzą, że nauka wymaga odrobiny czasu i wysiłku. Nie spodziewają się natychmiastowych efektów i nie zniechęcają się.

 

Jeśli Ty także marzysz o tym, aby w końcu nauczyć się języka obcego, nie czekaj dłużej! Szkoła językowa ProfiLingua ma swojej ofercie kursy aż 16 języków obcych. Możesz uczyć się w sposób, który najbardziej Ci odpowiada: w grupie lub indywidualnie, stacjonarnie albo online. Zapisz się na nasz kurs i odkryj w sobie talent do języków! 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.