Gramatyka do najbardziej lubianych nie należy, ale ogółem się przydaje. Nie ominiesz jej także na egzaminie ósmoklasisty, dlatego warto przysiąść do książek. Sprawdź, jakie czasy i konstrukcje trzeba znać.

Jako że egzamin ósmoklasisty rządzi się swoimi prawami, przypomnijmy podstawowe źródła informacji w tym zakresie. Na pierwszy plan wysuwa się, rzecz jasna, oficjalna strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To tutaj znajdziesz aktualne informatory, aneksy czy arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat i nie tylko.

Sporym ułatwieniem są też osobne poradniki. Jednym z nich jest e-book edukacyjny opracowany przez nasz zespół ekspercki ProfiLingua, który można pobrać i wydrukować. Rodzic znajdzie w nim ogólne informacje na temat egzaminu ósmoklasisty, otrzyma dodatkowe wskazówki, jak wesprzeć swoje dziecko oraz dowie się, jakie zmiany obowiązują w 2022 roku.

Egzamin 8klasisty – czasy gramatyczne

Język angielski na pierwszy rzut oka zaskakuje ilością czasów, czyli tzw. tenses, których jest znacznie więcej niż w języku polskim. Mimo to nie trzeba znać wszystkiego, aby pomyślnie zdać egzamin kończący szkołę podstawową. W poniższej tabelce zamieściliśmy obowiązkowe tematy na tym etapie edukacji. Informacje możesz również znaleźć w aneksie 2022.

Present Simple

np. She often visits her grandparents. The train leaves at seven.

Present Continuous

np. She is working in the garden at the moment. We are going to the cinema tomorrow.

Present Perfect

np. I’ve just seen my teacher. He hasn’t visited me since May.

Past Simple

np. Columbus discovered America in 1492. I saw him two days ago.

Past Continuous

np. We were watching TV at ten o’clock last night.

Future Simple

np. I will call you tomorrow. I think he will win.

 

Egzamin 8klasisty – konstrukcje gramatyczne

Wspomniany aneks o konstrukcjach mówi czterokrotnie. Pierwsze trzy przydzielone są do CZASOWNIKA:

Konstrukcja „be going to”

np. I’m going to give a party on Saturday.

Konstrukcja „have to”

np. He has to go there. I don’t have to do it.

Konstrukcja „would like to”

np. I would like to meet him.

 

Kolejne konstrukcje pojawiają się pod informacją SKŁADNIA i należą do nich:

Konstrukcje bezokolicznikowe i gerundialne

np. I’m very happy to see you. I enjoy walking but my friends prefer cycling. I’m good at swimming.

 

Pełną listę zagadnień znajdziesz na stronie CKE. Pytanie tylko, skąd czerpać dalszą wiedzę? Możliwości jest sporo. W uzupełnieniu braków pomogą Ci np. szkolne podręczniki, a w utrwaleniu wiadomości repetytoria. Ponadto nie stroń od arkuszy egzaminacyjnych, dzięki którym oswoisz się z różnymi zadaniami i nie zapomnij obejrzeć naszego edukacyjnego webinarium z języka angielskiego, w którym otrzymasz praktyczne wskazówki, co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na egzaminie.

Szkoła podstawowa to nie tylko nowi koledzy i koleżanki, ale i liczne obowiązki. Sprawdź kurs powtórkowy ProfiLingua, który zapewni należyte przygotowanie i pomoże Twojemu dziecku radzić sobie ze stresem.