Mówi się, że każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Dlatego nauka na każdym etapie życia wygląda nieco inaczej. Czy zatem w każdym wieku można się nauczyć języka obcego? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym artykule.

 

Małe dzieci

Małe dzieci nie tylko mogą opanować język obcy, ale i zdaniem wielu powinny rozpocząć naukę w możliwie najmłodszym wieku. Dajmy na to, jedna z tez Marii Montessori głosi, że 0-6 lat to przedział wiekowy, w którym dziecko bez problemu absorbuje informacje z otoczenia i chłonie je niczym gąbka.

Z innego artykułu dowiadujemy się, że „absorbujący umysł” to po prostu wrażliwa faza, która umożliwia dziecku bezproblemowe przystosowanie się do nowego środowiska. Potencjał uczenia się jest zatem ogromny, ponieważ malec odbiera bodźce informacyjne w sposób naturalny i spontaniczny, mimo że porusza się w sferze nieświadomości.

Wszelkie kursy języków obcych dla dzieci, które łączą w sobie zabawę i ruch, stanowią idealne rozwiązanie. Uczestnicy osłuchują się z językiem oraz nabierają wprawy w naśladowaniu różnych dźwięków. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat metod nauczania skutecznych w wieku przedszkolnym, piszemy o tym w osobnym artykule, który możesz przeczytać tutaj.

 

Dorastająca młodzież

To kolejna grupa wiekowa, której poświęcamy odrębny opis. Mimo że w późniejszym okresie spontaniczne zdolności do uczenia się stopniowo zanikają, pojawiają się inne atuty. Najważniejszymi są wyobraźnia oraz myślenie abstrakcyjne, dzięki czemu rozwój językowy staje się bardziej świadomy. Osoby w wieku szkolnym mogą więc ogarnąć umysłem różne zagadnienia gramatyczne i zastosować je w praktyce, a to ma przełożenie na codzienną komunikację.

Aby zatem edukacja językowa na tym etapie była płynna i przynosiła możliwie najlepsze efekty, przydaje się przemyślana strategia działania. Szczególnie nastolatek powinien korzystać z kursów, w trakcie których szlifuje dotychczasowe umiejętności. Zwiększone predyspozycje intelektualne oznaczają, że warto się przyłożyć i z pomocą profesjonalistów wyostrzyć swój umysł oraz zdobyć uznawane certyfikaty.

 

Doświadczeni dorośli

Oczywiście nie można pominąć osób dorosłych, które mogły przerwać naukę języków obcych albo w ogóle jej nie rozpoczęły. Choć może się wydawać, że są na przegranej pozycji, to tylko pozory. Ta grupa wiekowa wyróżnia się większym doświadczeniem życiowym, które pomaga w zrozumieniu różnych niuansów, w tym kulturowych. Poza tym jest bardziej świadoma własnych potrzeb i co za tym idzie – wykazuje się większą motywacją i często szybciej osiąga cele.

Nawet jeśli z wiekiem pamięć lubi płatać figle, nauka języków obcych u osób starszych wciąż może zaprocentować i przynieść dodatkowe korzyści. Seniorzy nie tylko zdobywają nową wiedzę, ale i ćwiczą koncentrację oraz dostarczają szarym komórkom nowego paliwa.

Co więcej, naukowcy informują, że u osób dwujęzycznych zmniejsza się ryzyko zapadalności na chorobę Alzheimera. Osobne badanie przeprowadzone w Indiach wykazało również, że objawy demencji u bilingwistów mogą zostać opóźnione nawet o 4,5 roku w porównaniu do osób monojęzycznych.

Wnioski? Nasuwają się same. Bez względu na wiek każdy może rozwinąć się językowo i uzyskać satysfakcjonujące rezultaty zarówno na niwie osobistej, jak i zawodowej. Dzięki współczesnym odkryciom, postępowi w dydaktyce oraz nowoczesnemu podejściu do uczenia się nikt nie musi rezygnować z marzeń o byciu poliglotą!

 

Czy wiesz, że ProfiLingua to największe centrum edukacyjne w Polsce? Kuj żelazo, póki gorące i zapisz swoje dziecko na zajęcia Disney English. Jeśli sam chcesz się uczyć szybko i efektywnie, skorzystaj z opcji Fast & S.M.A.R.T. i sprawdź kursy języka angielskiego dla młodzieży lub dorosłych.