Jeśli uczysz się języka obcego od dawna, ale nie masz żadnego formalnego potwierdzenia swoich umiejętności, najwyższy czas to zmienić. Najlepiej - zdając egzamin TELC! Z naszego artykułu dowiesz się, co to takiego, jak wygląda, w jaki sposób się do niego przygotować, a przede wszystkim - dlaczego warto go zdać.

Czym są egzaminy TELC?

TELC Language Tests to uznany przez Radę Europy ośrodek egzaminacyjny z siedzibą we Frankfurcie, który dostarcza testy z dziesięciu języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, duńskiego, holenderskiego, portugalskiego, rosyjskiego i tureckiego. Każdy z nich można zdać na wybranym przez siebie poziomie zaawansowania, od A1 do C2.

Poziomy egzaminów są ustandaryzowane, spójne i przygotowane zgodnie z uznawaną przez instytucje unijne skalą CEFR (Common European Framework), czyli Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego.

Jak wyglądają egzaminy TELC?

Warto wiedzieć, że każdy egzamin TELC na danym poziomie ma strukturę identyczną dla wszystkich dziesięciu języków. To oznacza, że np. testy z języka angielskiego na poziomie B1 składają się z takiej samej ilości ćwiczeń testujących wiedzę w dokładnie ten sam sposób, jak egzamin na poziomie B1 z każdego innego języka. Egzaminy różnią się pomiędzy poszczególnymi poziomami, lecz nie pomiędzy językami.

Egzaminy składają się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Ta pierwsza sprawdza umiejętności kandydatów z zakresu czytania i słuchania ze zrozumieniem, pisania oraz gramatyki. Część ustna obejmuje trzy zadania. Zdawana jest parach i wymaga współpracy pomiędzy zdającymi.

Cały egzamin testuje przede wszystkim umiejętności praktyczne. Egzaminy TELC mają opinię łatwiejszych od egzaminów Cambridge (FCE, CAE, CPE) i skupiają się na komunikacji w sytuacjach wyjętych z życia codziennego - rozmowy na lotnisku, rezerwacji hotelu, pisania listu do instytucji lub osoby prywatnej, rozumienia komunikatów na dworcu lub znajdowania najważniejszych informacji w tekście itd. czyli umiejętnościach najbardziej przydatnych w praktyce.

Arkusze oceniane są przez dwóch niezależnych egzaminatorów we Frankfurcie. Na certyfikat będziesz musiał poczekać około ośmiu tygodni.

Egzamin TELC - dlaczego warto go zdać?

Przejdźmy teraz do pytania tytułowego - dlaczego TELC to trafiony wybór? Istnieje ku temu kilka ważnych powodów:

  • jeśli uczysz się języka obcego, aby znaleźć pracę lub zmienić stanowisko na lepsze, formalne potwierdzenie Twoich umiejętności jest niezwykle przydatne. Pracodawcy darzą o wiele większym zaufaniem oficjalne certyfikaty niż sam wpis w cv.
  • egzaminy TELC uznawane są we wszystkich krajach Unii Europejskiej, oznacza to, że jeśli myślisz o karierze za granicą, możliwość pochwalenia się certyfikatem TELC znacznie zwiększa Twoje szanse na znalezienie pracy.

 

Najwięcej korzyści niesie uzyskanie certyfikatu TELC na poziomie B2 lub wyższym:

  • jest dokumentem wystarczającym do potwierdzenia znajomości języka w przypadku ubiegania się o stanowiska urzędnicze w instytucjach unijnych,
  • stanowi podstawę do zwolnienia z egzaminu z języka nowożytnego na egzaminie doktorskim,
  • w Polsce certyfikaty TELC uznawane są przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Poziom B2 spełnia wymogi dotyczące znajomości języków obcych dla służby cywilnej, przewodników turystycznych i pilotów wycieczek.
  • zwalnia z lektoratu i egzaminów językowych na studiach pierwszego stopnia.

 

Warto dodać, że egzamin TELC to po prostu świetny wybór dla każdego, kto dba o rozwój osobisty i chce inwestować siebie i swoją przyszłość.

 

Jak przygotować się do egzaminu TELC? Tutaj ważna jest nie tylko znajomość języka, ale także przyzwyczajenie się do samej formuły egzaminu. Najskuteczniej przygotujesz się do niego na kursie prowadzonym przez lektorów specjalizujących się w tym temacie. Znajdziesz je w szkole językowej ProfiLingua. Sprawdź naszą ofertę i podnieś swoje kwalifikacje!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.