Fiszki to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych metod nauki słownictwa. Jeśli słówka niemieckie za nic nie chcą wejść ci do głowy, sięgnij po fiszki! Czemu są tak skuteczne i jak je wykorzystać? Dowiesz się
z naszego artykułu.


Fiszki niemieckie - co to takiego?

Czym są fiszki? Jeszcze kilkanaście lat temu nazwą tą określano kartoniki lub karteczki, na których z jednej strony znajdował się obrazek przedstawiający jakiś przedmiot, np. kota, a po drugiej stronie - jego nazwę w języku obcym, w tym przypadku die Katze i zdanie z przykładowym użyciem. Obecnie, dostępne są również fiszki elektroniczne. W porównaniu z fiszkami tradycyjnymi mają tę zaletę, że osoba z nich korzystająca ma szansę zaznajomić się z poprawną wymową wyrazu i całego zdania. Słówka niemieckie słyną ze swojej długości, fiszki pozwalają na oswojenie się z nimi i ich szybkie zapamiętanie.

ProfiBlog- Fiszki niemieckie - skuteczna metoda nauki słówek-2

Fiszki tradycyjne, elektroniczne czy wykonane własnoręcznie?

Słówka niemieckie możesz poznawać, korzystając z fiszek tradycyjnych, elektronicznych lub… robionych własnoręcznie. Każde z nich mają swoje zalety.

 • fiszki niemieckie tradycyjne - to coś dla miłośników klasyki. Jeśli pracujesz cały dzień przed monitorem i kolejne minuty patrzenia w ekran, to ostatnia rzecz, o jakiej marzysz, zdecyduj się właśnie na nie.
 • fiszki niemieckie elektroniczne - mają wiele zalet. Możesz mieć je zawsze przy sobie, w swoim smartfonie, nie niszczą się i ćwiczysz dzięki nim wymowę. Możesz sięgnąć po nie w dowolnej chwili, np. w autobusie w drodze do pracy czy szkoły.
 • fiszki niemieckie wykonane własnoręcznie - samodzielne wykonanie fiszek to doskonały sposób na naukę nowych słówek. Dzięki nim zapamiętasz nie tylko znaczenie nowych słówek, utrwalisz też ich pisownię.

Dlaczego nauka za pomocą fiszek jest taka skuteczna?

Istnieją trzy główne powody, dla których łatwiej jest zapamiętać słówka niemiecki, korzystając
z pomocy fiszek:

 • aktywne przywołanie - to proces, który zachodzi w trakcie używania fiszek. Polega on na tym, że patrząc na obrazek z jednej strony i próbując sobie przypomnieć właściwą odpowiedź, Twój mózg usiłuje zrozumieć całość koncepcji, a nie tylko biernie ją rozpoznać, jak ma to miejsce np. w przypadku testów wielokrotnego wyboru.
 • korzystanie ze zdolności metakognitywnych - sprawdzając właściwą odpowiedź,
  tak
  ProfiBlog- Fiszki niemieckie - skuteczna metoda nauki słóweknaprawdę oceniasz siebie i swoją wiedzę. Prowadzi to głębszej świadomości własnego procesu uczenia się. Rezultatem takiej autorefleksji jest szybsze przeniesienia danej informacji - w tym przypadku nowego słówka - do pamięci długotrwałej.
 • zindywidualizowane powtórki - ponieważ fiszki stanowią niezależny materiał, który nie musi być powiązany z żadnym podręcznikiem czy programem nauczania, możesz samodzielnie zdecydować, które ze słówek opanowałeś w zadowalającym stopniu, a do których musisz jeszcze wrócić. To pozwala na bardziej efektywne powtarzanie materiału.

Pamiętaj, że bez względu na wysoką skuteczność fiszek, nie mogą one zastąpić lekcji języka niemieckiego. Bez żadnych wątpliwości, stanowią bardzo skuteczną metodę nauki nowych słówek, nie pomogą Ci jednak w opanowaniu gramatyki lub aktywnym używaniu języka obcego.

{{cta('d7b27e71-4d6c-4a83-b93a-76a88869cbbc','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.